آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم ژانویه مجددا آغاز شد. در این میان بحث چگونگی پیشبرد مذاکرات مورد بحث و گفتگوهای متعددی قرار گرفته است، علیرغم تکذیب ایران در مورد این‌که طرف‌های اروپایی متن مذاکرات قبلی در دولت روحانی را کنار گذاشتند و نظرات اروپایی‌ها و روسها که ایران از مقام خود عقب‌نشینی کرده است. 

نورنیوز که سایت خبری متعلق به شورای امنیت ملی است، تایید کرد که ایران در مذاکرات برخی خواسته‌های حداکثری خود را کنار گذشته است. این سایت خبری توضیح می‌دهد که متاسفانه برخی در داخل به‌جای پشتیبانی از مذاکره‌کنندگان ایرانی، با حاشیه‌سازی‌ مدعی راهبری هیئت ایرانی توسط ضلع شرقی مذاکرات به‌ویژه روسیه شده‌اند. 

این ادعا مبتنی بر اظهارات نماینده روسیه مطرح می‌شود که اتفاقا در پی اقدامات هوشمندانه جمهوری اسلامی سعی می‌کند مسیر را برای حصول یک توافق خوب تسهیل کند. آن‌ها مبتنی براظهارات اولیانوف مدعی شده‌اند؛ در مذاکرات اخیر، روسیه و چین، ایران را متقاعد کرده‌اند برخی خواسته‌های حداکثری خود را کنار بگذارد. 

این سایت می‌گوید مطلب مذکور گرچه درست است اما با ادبیاتی ارائه می‌شود که مخاطب را به اشتباه می‌اندازد، زیرا متن جدید گرچه مبتنی بر متن ۶ ژوئن است اما نظرات ما در آن اعمال شده است. این به معنی آن است که در نهایت هیات ایرانی متن قبل را پذیرا شده تا مذاکرات به پیش برود. 

دراین میان روزنامه کیهان که در مقابل طوفان انتقادات قرار گرفته که چرا ایران با آمریکا مذاکره نمی‌کند و چرا وکالت مذاکره با آمریکا به روسیه داده شده، گفته است اخیرا انتشار یک عکس از دیدار اولیانوف نماینده روسیه در وین و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بهانه‌ای شد تا رسانه‌های اجاره‌ای غرب‌گرا، عملیات روانی دیگری را تدارک کنند. 

کیهان می‌گوید این رسانه‌ها می‌گویند چرا مستقیم با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم و به دلال دومی اجازه معامله می‌دهیم؟ یا به استناد متنی منتشر شده از اولیانوف در فارین‌پالیسی که رد و تصحیح شد، مدعی شده‌اند ایران از مواضع خود عقب‌نشینی کرده و روسیه و چین، جای ایران تصمیم می‌گیرند.

این روزنامه ادعای عقب‌نشینی را رد کرده و گفته در همین ایام اخیر، رابرت مالی تصریح کرد ما حاضر به پذیرش توافقی بدتر از برجام نیستیم، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده است. کجای این سخن از عقب‌نشینی ایران حکایت می‌کند؟ بلکه برعکس، به افزایش فشار ایران اشاره می‌کند.

این نشریه درمورد مذاکرات نیابتی نیز معتقد است همانطور که اروپایی‌ها در بسیاری موارد پیام‌های ایران را به آمریکا منتقل کردند چه اشکالی دارد که چین و روسیه چنین نقشی را به عهده بگیرند؟ و عملا این مذاکرات نیابتی را تایید کرده است. 

این روزنامه استدلال دومی را درمخالفت با مذاکره مستقیم با آمریکا مطرح می‌کند و آن این‌که ً ایران دو سال قبل از برجام به اندازه کافی با مقامات آمریکایی مذاکره کرده و حاصل آن، کلاهی است که طرف آمریکایی بر سر دولت وقت ایران گذاشته و توانسته، به مدت دو سال هم دولت وقت ایران را – با وجود خروج خود از توافق- وادار به ادامه انجام تعهدات کند.

این به معنای آن است که جمهوری اسلامی به کارگزاران خود اعتماد ندارد که آن‌ها را به مذاکره با آمریکا بفرستد. 

در مورد مذاکرات نیابتی با آمریکا خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت مکانیزم گفت‌وگوها در وین بسیار روشن است. و اگر سوال این است که برخی از هیئت‌ها، سران و برخی از سفارتخانه‌ها در تهران نکاتی را مطرح می‌کنند همواره این موضوع وجود داشته است. 

سفارت سوئیس در تهران بارها این اقدام را انجام داده و این مکانیزم ناشناخته‌ای بین ایران و آمریکا نیست.

وی افزود  چیزی به‌جز متن‌های مکتوب آن هم به‌صورت غیررسمی بین ایران و آمریکا رد و بدل نشده است که این نیز با مکانیزم روشنی صورت می‌گیرد و هیچ پیام شفاهی رد و بدل نشده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا درخواستی از سوی آمریکا برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران مطرح شده است یا نه، گفت: آمریکایی‌ها از زمانی که فشار حداکثری را می‌خواستند علیه ایران اعمال کنند این درخواست را مطرح کرده‌اند و می‌خواستند یک عکس بگیرند. 

ما به آن‌ها گفته‌ایم زمانی که آمریکایی‌ها به تعهدات خود به صورت موثر عمل کنند می‌توانند در میز برجام به عنوان یکی از اعضای برجام حاضر شوند.

وی تاکید کرد آن‌هایی که در وین بوده‌اند می‌دانند ۱+۴ در ادوار گذشته نیز به صورت مختلف با هیئت آمریکایی گفت‌وگو داشته است. 

بین ایران و آمریکا نیز مسیر مشخصی برای تبادل نظر وجود دارد. این تبادل نظر برای جلوگیری از برخی سوءتفاهم ها و سوءبرداشت‌ها به صورت مکتوب و غیررسمی از طریق هماهنگ کننده کمیسیون برجام انجام می‌شود. این جزئیات را گفتم برای اینکه افراد بدانند در وین چه اتفاقی می‌افتد. البته برخی‌ها هم با متن کاری ندارند و دوست دارند حاشیه‌سازی کنند و نکاتی را مطرح می‌کنند.

به‌خوبی مشخص است که حکومت جمهوری اسلامی هنوز فاقد اعتماد به‌نفس کامل برای انجام مذاکره با آمریکاست. 

به‌هر حال استفاده از روسیه برای مذاکرات نیابتی با آمریکا باعث انتقاداتی در محافل رسانه‌ای و حتی درون ساختار قدرت ایران شده و حتی سردار علایی فرمانده سابق سپاه نقش روسیه را مورد انتقاد قرار داده است. همین دلیل ممکن است در روزهای اینده به مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا منجر شود. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

وعده‌های جدید رئیسی برای مقابله با گرانی و تورم

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه در دیدار با علمای قم، بار دیگر گرانی‌های …

رمزگشایی معماهای مرگ سفیر ایران در یمن

 بادرگذشت حسن ایرلو سفیر ایران در صنعا مطالب زیادی مطرح شده و ادعاهای زیادی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.