راه خروج از مذاکرات در هم پیچیده وین

در حالی‌که مذاکرات وین هنوز در هم گره خورده است، کارشناسان در حال گمانه‌زنی در این باره هستند. 

محب‌علی از دیپلمات‌های سابق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی معتقداست اقدام همزمان ایران و آمریکا و همچنین نحوه‌ی مشخص کردن و اجرای گام‌های اجرایی، از جمله مواردی است که در مذاکرات برای رسیدن به توافق باید مورد توجه قرار بگیرد.

 وی علاوه بر این تاکید کرده است که ایران و آمریکا بر سر تحریم‌هایی که باید برداشته شود، هم باید توافق کنند.

محب‌علی در ادامه اظهار داشته است اگر جمهوری اسلامی ایران تضمین از طرف آمریکا را به معنی عدم خروج آمریکا از برجام می‌داند، این قابل تضمین نیست. وی تاکید کرده است که این موضع، حتی اگر روی کاغذ هم نوشته شود، نمی‌توان آن را تضمین محسوب کرد. 

محب‌علی در ادامه تصریح کرده است راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها توسط آمریکا کاملا مشخص است. بنا به گفته‌ی این تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی، به محض اینکه آمریکا و خزانه‌داری آمریکا اعلام کند که سیستم باز شده است، همه چیز روشن خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرده است که راستی‌آزمایی بسیار شفاف است و تاکید کرده است که تاکید بر موارد راستی‌آزمایی در واقع پیچیده کردن کار مذاکرات است. این تحلیل‌گر سیاسی در ادامه یادآور شده است که تا به حال مذاکرات در مورد اینکه کدام متن مبنا باشد، پیش رفته است.

وی خاطرنشان کرده است که دلیل توقف مذاکرات در دور قبل این بوده است که ادامه‌ی مذاکرات منوط به تصمیم سیاسی دو کشور شده است. 

محب‌علی اظهار داشته است که منظور از تصمیم سیاسی این است که بعضی از تفاهمات احتیاج به تصمیم سیاسی مقامات عالی دو کشور داشته است و در آمریکا باید رئیس جمهور یا کنگره، و در ایران در سطح شورای امنیت ملی و یا رهبری باید در این باره تصمیم بگیرند.

محبعلی اظهار داشته است که در دور قبلی مذاکرات در دولت قبلی، آمادگی چنین تصمیم‌گیری سیاسی در سطح عالی در کشور وجود نداشت و این تصمیم‌گیری به دور فعلی و دولت جدید موکول شده است. 

وی همچنین با بیان اینکه تحریم‌های ایران از تحریم‌های سال ۲۰۱۵ بسیار شدیدتر است، ‌اظهار داشته است دونالد ترامپ تحریم‌هایی وضع کرده که با تحریم‌های برجامی هم‌پوشانی دارد و نحوه‌ی لغو آنها بحث‌های طولانی و مختلفی را می‌طلبد.

وی گفته است این موارد مشکلاتی است که فاصله مواضع بین طرفین را افزایش می‌دهد. بنا به گفته‌ی این تحلیل‌گر سیاسی، خواسته‌ی ایران در خصوص لغو کل تحریم‌ها از جمله موضوعاتی است که عملا در اختیار رئیس‌جمهور آمریکا نیست. 

وی همچنین اظهار داشته است که انتظار آمریکایی‌ها در این خصوص که ایران به نقطه‌ی ۲۰۱۵ بازگردد منطقی و شدنی نیست. وی این موارد را از جمله موضوعاتی دانسته که شکاف مذاکرات و توافق را تشدید می‌کند.

محب‌علی همچنین اظهار داشته است که بر خلاف دولت اوباما که مذاکرات را محدود کرده بود و ایران هم توافق کرده بود که مذاکرات صرفا به برنامه هسته‌ای ایران محدود شود، دولت بایدن برجام را مقدمه‌ای برای مذاکره پیرامون سایر مسائل می‌داند و در کنارش با اسرائیل و عربستان در ارتباط است.

وی گفته است این رویکرد دولت جدید آمریکا به این معنی است که این دولت‌ها هم در حاشیه مذاکرات قرار دارند، و اگرچه بر سر میز نیستند ولی در روند مذاکرات تاثیر می‌گذارند. محب‌علی تاکید کرده است که این موضوع و رویکرد مسئله را پیچیده‌تر می‌کند.

به گفته‌ی کارشناسان پافشاری جمهوری اسلامی ایران بر غیرمستقیم بودن مذاکرات، ‌تنها امکان دستیابی به توافق را سخت‌تر و آن را دور از دسترس‌تر می‌کند و در عین حال، منافع جمهوری اسلامی ایران را در مقایسه با منافع واسطه‌های گفتگو بین ایران و آمریکا در حاشیه‌ی مطالبات مطرح‌شده در مذاکرات قرار می‌دهد و ممکن است منافع کشورهای واسطه‌ی مذاکرات، در مقایسه با منافع ایران در اولویت قرار گیرد.

در این میان باربارا اسلاوین از شورای آتلانتیک هم  در مطلبی خطاب به سردبیری واشنگتن پست بر اهمیت کار سیاسی و دیپلماسی برای حفظ برجام تاکید کرده است.

وی در مورد مطلب واشنگتن پست در مورد امادگی آمریکا برای طرح‌های جایگزین مذاکرات می‌نویسد من نگاه دیوید ایگنیشس در مقاله هفدهم دسامبر در تاکید بر دیپلماسی با ایران را تایید می‌کنم اما، برای آنکه امکان بیشتری برای موفقیت فراهم شود، ضروری است تلاش بیشتری را صرف طرح A یعنی اعمال دیپلماسی کنیم، پیش از آنکه به طرح B به معنای جایگزین روی آوریم.

 این به معنای ان است که اگر ایران مشوق‌های بیشتری از جمله آزادسازی پولهای بلوکه شده را دریافت کند، بهتر می‌تواند درمذاکرات انعطاف از خود نشان دهد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.