وقفه در مذاکرات برجام، تغییر لحن اصول‌گرایان و هشدار آمریکا

جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان در واکنش به اعتراض هیات اروپایی در خصوص توقف چندروزه‌ی مذاکرات وین، تاکید دارد که مذاکرات به درخواست اروپایی‌ها متوقف شده است و جمهوری اسلامی ایران نقشی در آن ندارد. 

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات دیپلمات‌های سه کشور اروپایی عضو ۱+۴ در مورد زمان‌بندی بازگشت هیات‌ها در این دور از گفت‌وگوها را غیرواقعی و خبرسازی خواند و تاکید کرد بر خلاف ادعای طرف غربی در مورد درخواست ایران برای وقفه در مذاکرات، هم خود ابن کشور و هم دیگر اعضای ۱+۴ کاملا در جریان هستند که این زمان‌بندی یک تفاهم دسته‌جمعی بوده و با در نظر گرفتن تعطیلات طرف‌های اروپایی‌هایی به مناسبت کریسمس و سال نوی مسیحی اتخاذ شده است.

خطیب‌زاده با اشاره به این‌که این اولین بار نیست که طرف‌های غربی به تحریف واقعیت و درز اطلاعات نادرست متوسل می‌شوند، این احتمال را مطرح کرد که کشورهای اروپایی با تحریف واقعیت در صدد هستند که درخواست دور قبلی خود برای بازگشت زودهنگام به پایتخت‌های‌شان را توجیه کنند.

وی یادآور شد این کشورها باید به‌جای اصرار بر بازی نخ‌نما شده و بی‌فایده‌ی مقصرنمایی، برای پیشرفت گفت‌وگوها جدیت و اراده به‌خرج دهند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که در گفتگوها جدی است و به‌نظر می‌رسد که با توجه به شرایط خاص سیاسی و دیپلماتیک در کنار مشکلات اقتصادی در داخل، تمرکز خود را نیز بر پیشبرد مذاکرات و موفقیت مذاکرات قرار داده است و مخالفان همیشگی برجام ابایی هم از این ندارند که برخلاف مخالفت‌های قبلی خود، خود را موافق برجام و پیشرفت مذاکرات نشان دهند و همان کسانی که بارها تاکید داشتند که برجام با ترکمانچای یکی است و باید آن را به آتش کشید، با تیم جدید مذاکره‌ کننده‌ی تمام تلاش خود را بر احیای آن و تاکید و بر ضرورت احیای برجام قرار دارند و حتی تاکید دارند که به چیزی کمتر از برجام راضی نمی‌شوند.

روزنامه‌ی کیهان، که از مهمترین مخالفان برجام در دولت روحانی بوده است در آخرین موضع‌گیری  تاکید دارد که در مذاکرات اخیر آمریکا تغییر رویه داده است و از مواضع پیشین خود دست کشیده است.  

شریعتمداری در آخرین موضع‌گیری خود اعلام کرده است که تغییر ریل مذاکرات هسته‌ای و ایستادگی و پافشاری تیم مذاکره‌کننده ایران باعث شده است، آمریکا و اروپا از مواضع اولیه خود عقب‌نشینی کنند و پیش‌نویس‌های جدید را مبنای گفت‌وگوهای آینده قرار دهند.

روزنامه‌ی کیهان پیشنهادات تیم جدید را لغو همه تحریم‌ها، راستی‌آزمایی مؤثر و ضرورت ارائه تضمین از سوی طرف مقابل دانسته و تاکید کرده است گرچه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ابتدا سعی کردند با شانتاژ رسانه‌ای و عملیات روانی، فضای مذاکرات را به دست گیرند و با عوض کردن جای بدهکار و طلبکار، ایران را تسلیم فشارهای خود کنند، اما موفق نشدند. 

آنچه که شریعتمداری آنها را به‌عنوان خلاقانه‌ترین پیشنهادات تیم جدید مذاکره‌کننده مطرح می‌کند، همان پیشنهادهایی است که در ماه‌های اخیر روی کار آمدن دولت بایدن، بارها از طرف تیم مذاکره‌کننده که در واقع بیان‌کنده‌ی سیاست‌های کلان نظام است، مطرح شده است.

اما حامیان جدید دولت اصرار دارند که این پیشنهادات در راستای منافع ملت ایران و از جانب تیم جدید هسته‌ای مطرح شده است و مواضع جدید دولت موجب عقب‌نشینی آمریکا و اروپا در مذاکرات شده است.

 

با این وصف، برجام همچنان مخالفان خود را دارد و برخی از افراد تندرو در جمهوری اسلامی همچنان بر مسموم کردن فضای داخلی در خصوص بازگشت به برجام اصرار دارند. و معتقدند نباید سازش و توافق جدیدی صورت گیرد. 

این درحالی‌ست که حال جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید هشدارداد که آمریکا از طریق مذاکره‌کننده‌های اروپایی، و نیز مستقیما به ایران پیام فرستاده و هشدارهای لازم را به تهران در صورت ادامه‌‌ی غنی‌سازی ۶۰ درصدی داده و پیامدهای انجام عدم توافق را گوشزد کرده است.

این امر می‌تواند نشان‌گر کانال ارتباطی و مذاکراتی خارج از وین بین ایران و آمریکا باشد که بسیاری معتقدند همچنان تداوم دارد و اسرائیل هم از این‌که از مفاد این مذاکرات خبر ندارد، ابراز نگرانی کرده است.   

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

وعده‌های جدید رئیسی برای مقابله با گرانی و تورم

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه در دیدار با علمای قم، بار دیگر گرانی‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.