رییس مجلس، معضلات اقتصادی و مصوبه مجلس درباره رفع تحریم‌ها

محمدباقر قالیباف در یک گفت‌‌وگوی تلویزیونی با اشاره به مشکلات کشور در حوزه‌ی اقتصادی، با بیان اینکه نمایندگان مردم هیچ دغدغه‌ای جز دغدغه مردم ندارند، یکی از وظایف نمایندگان را حضور در میان مردم دانست و اظهار داشت مجلس یازدهم در آغاز کار، سیاست‌گذاری خود را به دو موضوع مهم اقتصادی و فرهنگی و علمی متمرکز کرده است.

قالیباف با بیان این موضوع که دغدغه امروز کشور اقتصاد است، مشکلات مردم را در بخش‌های معیشت، و اشتغال دانست و با بیان اینکه نگرانی اصلی مردم در این خصوص از بی‌ثباتی اقتصاد و گرانی است، تاکید کرد مجلس شورای اسلامی با اولویت به این مسائل پرداخته است. وی تصریح کرد مهم‌ترین قوانینی که در مجلس تصویب شده عمدتا متمرکز بر اقتصاد بوده است.

مجلس دوازدهم علاوه بر اینکه با شعار رفع مشکلات اقتصادی مردم وارد عرصه‌ی انتخابات شده است، همواره بر ضرورت توجه به مشکلات اقتصادی مردم تاکید کرده و بارها گفته است که رفع مشکلات معیشتی مردم مهم‌ترین دغدغه‌ی این مجلس است. اما از زمان روی کار‌امدن تاکنون هیچ اقدام اثربخشی در خصوص کاهش مشکلات اقتصادی انجام نداده است. ضمن اینکه برخی تصمیمات و اقدامات و طرح‌ها و برنامه‌های مجلس مانند طرح صیانت از مردم در مقابل فضای مجازی نیز در پیامدهای میان مدت خود، تشدید مشکلات اقتصادی مردم را به دنبال خواهد داشت.

قالیباف همچنین با بیان این موضوع که برای حل مشکل مسکن باید از ظرفیت مردم نیز استفاده کرد، به مشکلاتی که در بخش مسکن وجود دارد،‌ اشاره کرد و اظهار داشت زمانی مردم تصور می‌کردند که با افق روشنی صاحب مسکن خواهند شد، اما امروز نگران هستند که آیا می‌توانند هزینه اجاره مسکن خود را تامین کنند یا نه.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با بیان این موضوع که دولت باید به‌نحوی عمل کند که قیمت تمام‌شده‌ی مسکن طوری باشد که افراد بتوانند مسکن ارزان دریافت کنند، اظهار داشت تقریبا ۵۵ تا ۴۵ درصد مسکن کشور متمرکز به زمین است که در این خصوص باید از زمین‌های مازاد و زمین‌های دولتی و صندوق‌های موردنظر استفاده شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همچنان تصور می‌کنند که با تخصیص زمین و ساخت مسکن توسط دولت،‌ و شناسایی خانه‌های خالی، می‌توان مساله‌ی بحران مسکن و مشکلات مردم در زمینه‌ی مسکن را مرتفع کرد. اما واقعیت این است که به گفته‌ی کارشناسان این اقدامات در شرایطی که مردم از حداقل امکانات اقتصادی برای تامین مسکن برخوردار نیستند، کمکی به حل مشکل مسکن نخواهد کرد.

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش با تایید این موضوع که بخشی از فشارهای اقتصادی بدون شک به‌خاطر فشار تحریم است، قانون مصوب مجلس در خصوص برجام را یک زبان دیپلماسی در عرصه بین‌المللی دانست و گفت این قانون ۹ ماده‌ای نشان می‌دهد که نقشه راه و سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی چیست.

وی با بیان این موضوع که کارهای یک‌طرفه مانند پروتکل الحاقی و یا محدودیت در غنی‌سازی در گرو آن بود که تحریم‌ها را بردارند، اظهار داشت جمهوری اسلامی این قوانین را اجرا می‌کرد، اما آنها تحریم‌ها را برنمی‌داشتند.

قالیباف افزود این قانون توانست اثرگذار باشد. وی همچنین ابراز اطمینان کرد جمهوری اسلامی با اتکای این قانون می‌تواند با قدرت یک مذاکره‌ی قدرتمندانه و خوب انجام دهد.

قالیباف افزود اگر طرف‌های برجام یه تعهدات خود وفادار باشند، با اتکا به این قانون می‌توان به توافقی عادلانه و عزت‌مندانه دست پیدا کرد.

مشخص نیست که محمدباقر قالیباف با استناد به چه اقداماتی قانون مصوب مجلس را را اقدامی دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده است. 

آنچه که مسلم است این است که بر خلاف اظهارات قالیباف، تصویب این قانون در مجلس با تشدید تنش بین ایران و آژانس و وادار کردن دولت به کاهش نظارت‌های آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، موجب شد تا علاوه بر اینکه موضوعات اختلافی بین ایران و آژانس افزایش یابد، در همان حال با سنگ‌اندازی در مقابل دولت روحانی،‌ دست تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای را برای پیشبرد هرچه سریع‌تر مذاکرات وین برای حصول توافق بین ایران و کشورهای ۴+۱ برای رفع تحریم‌ها کاملا محدود کرد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

Unleashing Human Potential: The Transformative Power of Education Embracing Human Nobility in Iran

Introduction Education is not just about gaining knowledge. It is a journey of self-discovery and …

نقش حیاتی یک موسسه جهانی برای کاربرد و آموزش علوم در شکل دادن به آینده توسعه ایران

مقدمه: ایران با آرزوی دستیابی به رشد پایدار، تقویت نوآوری و ارتقای رفاه شهروندان خود …

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the Future of Iranian Development

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the …

معرفی کتاب: Revolutions: A Very Short Introduction (2nd edn)

Abstract In the 20th and 21st century revolutions have become more urban, often less violent, but also …

تغییر نگرش نسبت به نقش و هویت زنان در جامعه

 مقاله حاضر قصد دارد با نگاهی جدی به مسأله اشتغال زنان این مهم را در …

آزادیهای عمومی در ایران: بودن یا نبودن مسأله این است

آنچه در این مختصر به آن خواهیم پرداخت سیر گذرایی است از مفهوم آزادیهای عمومی …

نقش علوم اجتماعی در پیشرفت اجتماعی

علوم اجتماعی شامل علومی همچون جامعه‌شناسی، اقتصاد، علم سیاسی، روانشناسی اجتماعی و … است. این …

اهمیت تحصیلات عالی در توسعۀ پایدار

تحصیلات عالی، به عنوان یک عامل کلیدی در توسعۀ پایدار، نقش بسیار مهمی را در …

تجدید میثاق با وطن (مرامنامه جبهه فراگیر ملّی ایران)

آیا بالاخره توافقی در راه است؟

 ندا مصدق  پس از سفر پادشاه عمان به تهران، درز خبرهای مربوط به احتمال حصول …

جبھه فراگیر ملی ایران ( بیانیه شماره ۱۶ )

  فایل pdf بیانیه فراگیر ملی ایران پس از کشته شدن جاویدنام بانو مهسا امینی،  …

کتاب تاریخ عمومی چپ ایران

 تاریخ عمومی چپ ایران نویسنده عیسی صفا لینک دانلود :    تاریخ عمومی چپ ایران

ایران ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از مجاهدین خلق تحریم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از …

تاکید آمریکا و امارات برای تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا شنبه در جده عربستان با محمد بن زاید آل نهیان، …

پلمب برخی اماکن مجموعه ورزشی « ایران‌ مال » در پی برگزاری تمرینات «مختلط»

در پی انتشار فیلمی از مجموعه ورزشی ایران‌ مال در شبکه‌های اجتماعی که در آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *