امام جمعه مشهد و اصفهان رو در روی کشاورزان اصفهان

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد روز جمعه در نماز جمعه با اشاره به اعتراضات مردم اصفهان، اظهار داشت، دشمنان می‌خواستند مردم انقلابی اصفهان را به‌عنوان مردمی نشان دهند که برای نان و آب جلوی نظام می‌ایستند. وی این نتیجه‌گیری را بزرگ‌ترین توهین و جنایت در حق مردم دانست.

وی در عین حال مطالبه و انتقاد از حکومت را دو حق مسلم مردم دانست و با بیان این‌که مردم نمایندگان خود در مجلس و رئیس جمهور را بر اساس شعارهایی که این افراد می‌دادند، انتخاب کردند، اظهار داشت با این وجود حق مردم است که در حوزه‌هایی نظیر معیشت، فرهنگ و امنیت از دولت و مجلس مطالبه کنند و اگر هر جایی هم کوتاهی حس کردند، انتقاد داشته باشند.

علم‌الهدی با بیان اینکه نقد باید منصفانه و همراه با ارائه راهکار باشد، اظهار داشت ممکن است این دو حق مبدل به ناحق شود و با تبدیل مطالبه به زیاده‌خواهی و تبدیل نقد به عیب‌جویی به ناحق تبدیل شود.

علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود در نماز جمعه فریب‌های رسانه‌ای را یکی از مشکلاتی دانست که مردم را گرفتار کرده و گفت رسانه‌ها باعث تبدیل حق به ناحق شده‌اند و مطالبات بر حق مردم را به اقداماتی ساختارشکنانه تبدیل می‌کنند.

علم‌الهدی همچنین اعتراض مردم اصفهان به دریافت حق‌‌آبه را یکی اقدام برحق دانست و با بیان این موضوع که اصل تجمع برحق بود،‌ اظهار داشت بخشی از این اعتراضات با مدیریت رسانه، حل شد.

 مطالبات اولیه مردم اصفهان مطالبات چالشی شده است. به گفته‌ی کارشناسان محیط زیست، مردم اصفهان با مطالبه‌ی حق‌آبه‌ای انتظار دارند که هزینه‌ی پرمصرفی آب در اصفهان که به واسطه‌‌ی توسعه‌ی کشاورزی ناپایدار و نیز صنایع آب‌بر، در اصفهان وجود دارد، توسط استان‌های هم جوار و از همه مهم‌تر با انتقال آب از چهارمحال بختیاری و خوزستان داده شود. و این بخاط انتقال صنایع فولادی بود که برای بندرعباس طراحی شده بود ولی به اصفهان منتقل شد.

کشاورزان اصفهانی با اعتراضات و تجمع‌ها خواستار انتقال آب به اصفهان و دریافت آب شرب یزد که از اصفهان می‌گذرد، برای مصارف صنعتی و کشاورزی خود هستند.

علم‌الهدی در ادامه‌ی اظهاراتش با تاکید بر اینکه مردم اصفهان مردمی نیستند که به‌خاطر نان و آب مقابل نظام بایستند، تاکید کرد مردم اصفهان پس از حل مشکل‌ پراکنده شدند و چند صد نفری که مزدور دشمنان بودند و برخی جوانان ناآگاه به تحریک مزدوران، وسط معرکه شدند. وی خاطرنشان کرد این مشکل با فعالیت نیروی انتظامی به خوبی جمع شد.

آنچه که علم‌الهدی آن‌را جمع شدن مشکل می‌داند و ادعا می‌کند که با خوبی و خوشی جمع شده است، نتیجه‌اش زخمی شدن تعداد قابل توجهی از معترضین در اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و کور شدن تعدادی از افراد در این درگیری‌هاست. 

علم‌الهدی تاکید کرد مردم باید مراقب باشند که جریان فریب رسانه‌ای، مطالبات آنها را تحریف نکند. وی از مردم خواست مطالبات به حق خود را طوری مطرح کنند که قابل تحریف نباشد و دشمن نتواند از آن‌ها سوء استفاده کند.

در عین حال مجتبی میردامادی امام جمعه موقت اصفهان نیز با اشاره به طلبکاری کشاورزان اصفهانی، اظهار داشت این کشاورزان در دولت‌های قبل به خواسته‌های مسالمت‌آمیز و منطقی خود نرسیده‌اند. وی حل مشکل آب را تنها به دست خداوند ممکن دانست و ابراز امیدواری کرد که باران رحمت الهی‌، این مشکلات را حل کند.

وی با بیان این موضوع که زندگی کشاورزان فقط از راه کشاورزی است و اکنون ممکن است حتی نان برای خوردن نداشته باشند، به جلسات رئیس جمهور با نمایندگان کشاورزان و ستاد احیای زاینده رود اشاره کرد و اظهار داشت قول‌هایی در این زمینه داده شده است.

وی تاکید کرد مسئولین باید اقدامات لازم را انجام دهند، اما توجه داشته باشند که توجه به خدا و دعا نیز باید در دستور کار باشد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.