سناریوهای چشم انداز ایران هسته‌ای

بحث هدف‌های ایران در حوزه هسته‌ای از موضوعاتی است که دایما دنبال می‌شود. در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی بیش از همه به این موضوع حساس است. 

نشریه الریاض عربستان سعودی به جنبه‌های تحلیلی سناریویی پرداخته که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. این نشریه می‌نویسد که ایران از رویکردهای آمریکا و تمایل آن برای ترک منطقه بهره‌برداری می‌کند تا نفوذ خود را که هدف نهایی این کشور است گسترش دهد. 

در چنین شرایطی دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای منبع تهدید بین‌المللی است. در چنین سناریویی سئوال مهم میزان آمادگی سیاسی بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای منطقه خلیج(فارس) نزدیک به ایران است. این نویسنده سپس  نحوه تعامل کشورهای منطقه با چنین موقعیتی را به سه دسته تقسیم می‌کند:

 نخست، کشورهایی که به آنچه رخ می‌دهد، اعتنا نمی‌کنند و خواه ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد یا نیابد، نگران نیستند. دسته دوم کشورهایی هستند که به‌نظر نمی‌رسد خواهان ورود به خط بحران به دلایل سیاسی یا طایفه‌ای باشند و دسته سوم کشورهایی هستند که از احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نگران هستند.

این نویسنده معتقد است که بسیاری از ملت‌های عربی به نظر می‌رسد تا حد زیادی با خطر ایران در صورتی که سلاح هسته‌ای به دست آورد، همراه نیستند؛ بحران در خصوص کسانی نهفته است که موضع عجیب و غریب و طایفه‌ای یا موضع مغشوشی از نظر سیاسی و ایدئولوژیکی اتخاذ می‌کنند.

نویسنده می‌گوید ما نباید از متمایل شدن بسیاری از دیدگاه‌ها به سمت حمایت از ایران غافلگیر شویم، چرا که بسیاری از ملت‌های خاورمیانه در ارزیابی خود به احساسات و عواطف تکیه می‌کنند تا چیزهای دیگر.

این نشریه می‌افزاید فرضیه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌توان بعید دانست و در عین حال تکیه بر تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم دشوار است.

خطر در این نهفته است که آمریکا با کشورهای منطقه درباره سلاح ایران همفکر و همراه نباشد، از سوی دیگر تکیه بر اسرائیل برای حل مشکلات هسته‌ای ایران و تهدید آن مبنی بر انجام عملیات نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم دشوار است. 

در مورد اسرائیل نیز، ایران اگر به اسرائیل اجازه عملیات نظامی بر ضد خود را ندهد، این مساله دو گزینه را مطرح می‌کند، اینکه ایران عملا مانور می‌دهد و نزدیک به سلاح هسته‌ای نیست، اما گزینه دوم این است که ایران خطر عملیات اسرائیلی را درک کند که سبب خواهد شد دهها سال از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دور شود که معنای آن احتمال ورود به جنگ مستقیم با اسرائیل خواهد بود که ساختار منطقه را مجددا برهم خواهد زد. 

از نظر نویسنده تنها راه مقابله با ایران اینست که آمریکا و کشورهای اروپایی برای موضع یکپارچه کشورهای منطقه فشار وارد کنند و همگی را در یک ساختار یکپارچه با تثبیت موضع آن در معادله سیاسی و امنیتی مخصوص موضوع سلاح هسته‌ای ایران قرار دهند و فکرنکنند که ایران  مسلح به سلاح هسته ای تنها تهدیدی علیه امنیت اسرائیل است، و باید درک کنند که در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای همه بدون استثنا در منطقه در معرض تهدید قرار می‌گیرند و برای کشورهای عربی خلیج(فارس) قابل قبول نخواهد بود که در چنین موقعیتی کشورهای منطقه به سمت واشنگتن یا تل آویو سوق داده شده و در انتظار راه حل‌ها از  واشنگتن و تل آویو بمانند. 

نویسنده در پایان چنین نتیجه‌گیری می‌کند که به نظر می‌رسد ما در برابر مرحله یکسره شدن و پیچیدگی‌ها در مساله هسته‌ای ایران هستیم. کشورهای عربی هیچ ارزیابی روشنی درباره تاثیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بر امنیت خود ندارند، همچنان‌که کشورهایی وجود دارند که تلاش می‌کنند تاثیرات دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نادیده گرفته و ترجیح می‌دهند فقط در انتظار نتایج نهایی باشند و آنگاه با این مساله به عنوان واقعیت تعامل کنند.

با وجود تمام نگرانی‌هایی که این دولتها دارند و این مساله به نفع ایران و به ضرر امنیت منطقه است. دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای منبع مهمی برای تهدید بین‌المللی خواهد بود. منطقه خاورمیانه تفاوت زیادی با کشورهای شرق آسیا نزدیک به چین قدرتمند دارد. 

در چنین حالتی سناریوهای فراوان و نگران کننده وجود دارد که کمترین آن، مسابقه برای تسلیحات هسته‌ای در منطقه و بحران‌های اقتصادی و نیز تبدیل منطقه به منطقه‌ای آماده برای روشن شدن شراره هسته‌ای است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.