سناریوهای چشم انداز ایران هسته‌ای

بحث هدف‌های ایران در حوزه هسته‌ای از موضوعاتی است که دایما دنبال می‌شود. در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی بیش از همه به این موضوع حساس است. 

نشریه الریاض عربستان سعودی به جنبه‌های تحلیلی سناریویی پرداخته که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. این نشریه می‌نویسد که ایران از رویکردهای آمریکا و تمایل آن برای ترک منطقه بهره‌برداری می‌کند تا نفوذ خود را که هدف نهایی این کشور است گسترش دهد. 

در چنین شرایطی دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای منبع تهدید بین‌المللی است. در چنین سناریویی سئوال مهم میزان آمادگی سیاسی بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای منطقه خلیج(فارس) نزدیک به ایران است. این نویسنده سپس  نحوه تعامل کشورهای منطقه با چنین موقعیتی را به سه دسته تقسیم می‌کند:

 نخست، کشورهایی که به آنچه رخ می‌دهد، اعتنا نمی‌کنند و خواه ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد یا نیابد، نگران نیستند. دسته دوم کشورهایی هستند که به‌نظر نمی‌رسد خواهان ورود به خط بحران به دلایل سیاسی یا طایفه‌ای باشند و دسته سوم کشورهایی هستند که از احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نگران هستند.

این نویسنده معتقد است که بسیاری از ملت‌های عربی به نظر می‌رسد تا حد زیادی با خطر ایران در صورتی که سلاح هسته‌ای به دست آورد، همراه نیستند؛ بحران در خصوص کسانی نهفته است که موضع عجیب و غریب و طایفه‌ای یا موضع مغشوشی از نظر سیاسی و ایدئولوژیکی اتخاذ می‌کنند.

نویسنده می‌گوید ما نباید از متمایل شدن بسیاری از دیدگاه‌ها به سمت حمایت از ایران غافلگیر شویم، چرا که بسیاری از ملت‌های خاورمیانه در ارزیابی خود به احساسات و عواطف تکیه می‌کنند تا چیزهای دیگر.

این نشریه می‌افزاید فرضیه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نمی‌توان بعید دانست و در عین حال تکیه بر تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم دشوار است.

خطر در این نهفته است که آمریکا با کشورهای منطقه درباره سلاح ایران همفکر و همراه نباشد، از سوی دیگر تکیه بر اسرائیل برای حل مشکلات هسته‌ای ایران و تهدید آن مبنی بر انجام عملیات نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم دشوار است. 

در مورد اسرائیل نیز، ایران اگر به اسرائیل اجازه عملیات نظامی بر ضد خود را ندهد، این مساله دو گزینه را مطرح می‌کند، اینکه ایران عملا مانور می‌دهد و نزدیک به سلاح هسته‌ای نیست، اما گزینه دوم این است که ایران خطر عملیات اسرائیلی را درک کند که سبب خواهد شد دهها سال از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دور شود که معنای آن احتمال ورود به جنگ مستقیم با اسرائیل خواهد بود که ساختار منطقه را مجددا برهم خواهد زد. 

از نظر نویسنده تنها راه مقابله با ایران اینست که آمریکا و کشورهای اروپایی برای موضع یکپارچه کشورهای منطقه فشار وارد کنند و همگی را در یک ساختار یکپارچه با تثبیت موضع آن در معادله سیاسی و امنیتی مخصوص موضوع سلاح هسته‌ای ایران قرار دهند و فکرنکنند که ایران  مسلح به سلاح هسته ای تنها تهدیدی علیه امنیت اسرائیل است، و باید درک کنند که در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای همه بدون استثنا در منطقه در معرض تهدید قرار می‌گیرند و برای کشورهای عربی خلیج(فارس) قابل قبول نخواهد بود که در چنین موقعیتی کشورهای منطقه به سمت واشنگتن یا تل آویو سوق داده شده و در انتظار راه حل‌ها از  واشنگتن و تل آویو بمانند. 

نویسنده در پایان چنین نتیجه‌گیری می‌کند که به نظر می‌رسد ما در برابر مرحله یکسره شدن و پیچیدگی‌ها در مساله هسته‌ای ایران هستیم. کشورهای عربی هیچ ارزیابی روشنی درباره تاثیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بر امنیت خود ندارند، همچنان‌که کشورهایی وجود دارند که تلاش می‌کنند تاثیرات دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نادیده گرفته و ترجیح می‌دهند فقط در انتظار نتایج نهایی باشند و آنگاه با این مساله به عنوان واقعیت تعامل کنند.

با وجود تمام نگرانی‌هایی که این دولتها دارند و این مساله به نفع ایران و به ضرر امنیت منطقه است. دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای منبع مهمی برای تهدید بین‌المللی خواهد بود. منطقه خاورمیانه تفاوت زیادی با کشورهای شرق آسیا نزدیک به چین قدرتمند دارد. 

در چنین حالتی سناریوهای فراوان و نگران کننده وجود دارد که کمترین آن، مسابقه برای تسلیحات هسته‌ای در منطقه و بحران‌های اقتصادی و نیز تبدیل منطقه به منطقه‌ای آماده برای روشن شدن شراره هسته‌ای است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

نقش حیاتی یک موسسه جهانی برای کاربرد و آموزش علوم در شکل دادن به آینده توسعه ایران

مقدمه: ایران با آرزوی دستیابی به رشد پایدار، تقویت نوآوری و ارتقای رفاه شهروندان خود …

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the Future of Iranian Development

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the …

معرفی کتاب: Revolutions: A Very Short Introduction (2nd edn)

Abstract In the 20th and 21st century revolutions have become more urban, often less violent, but also …

تغییر نگرش نسبت به نقش و هویت زنان در جامعه

 مقاله حاضر قصد دارد با نگاهی جدی به مسأله اشتغال زنان این مهم را در …

آزادیهای عمومی در ایران: بودن یا نبودن مسأله این است

آنچه در این مختصر به آن خواهیم پرداخت سیر گذرایی است از مفهوم آزادیهای عمومی …

اهمیت تحصیلات عالی در توسعۀ پایدار

تحصیلات عالی، به عنوان یک عامل کلیدی در توسعۀ پایدار، نقش بسیار مهمی را در …

تجدید میثاق با وطن (مرامنامه جبهه فراگیر ملّی ایران)

آیا بالاخره توافقی در راه است؟

 ندا مصدق  پس از سفر پادشاه عمان به تهران، درز خبرهای مربوط به احتمال حصول …

جبھه فراگیر ملی ایران ( بیانیه شماره ۱۶ )

  فایل pdf بیانیه فراگیر ملی ایران پس از کشته شدن جاویدنام بانو مهسا امینی،  …

کتاب تاریخ عمومی چپ ایران

 تاریخ عمومی چپ ایران نویسنده عیسی صفا لینک دانلود :    تاریخ عمومی چپ ایران

ایران ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از مجاهدین خلق تحریم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از …

تاکید آمریکا و امارات برای تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا شنبه در جده عربستان با محمد بن زاید آل نهیان، …

پلمب برخی اماکن مجموعه ورزشی « ایران‌ مال » در پی برگزاری تمرینات «مختلط»

در پی انتشار فیلمی از مجموعه ورزشی ایران‌ مال در شبکه‌های اجتماعی که در آن …

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *