افزایش قیمت ارز و متهم دانستن دولت روحانی

در حالی که با وجود وعده‌های دولت جدید پیش از استقرار دولت سیزدهم، در خصوص ارتقای ارزش پول ملی، دلار به بالاترین قیمت خود در سال جاری رسیده و به نزدیک به ۳۰ هزار تومان رسیده است، محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، مقصر اصلی افزایش قیمت دلار را دولت قبلی دانست و تاکید کرد دیپلماسی ضعیف کشور و بی‌اطلاعی از اصول و قواعد مذاکره موجب این قیمت بالای دلار شده است.

این در حالی است که افزایش قیمت دلار در ایران بیش از آن‌که به پارامترهای اقتصادی ارتباط داشته باشد، به پارامترهای روانی و اجتماعی مرتبط است و در واقع شرایط روانی حاکم بر بازار است که عمدتا قیمت دلار را تعیین می‌کند تا پیامدهای مستقیم اقتصادی.

دولت حسن روحانی که بسیاری از اصولگرایان وی را در افزایش قیمت دلار فعلی مقصر می‌دانند در شرایطی دولت را ‌آغاز کرد که با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲، قیمت دلار در یک بازه زمانی یک هفته‌ای نزدیک به ۳۰ درصد سقوط را تجربه کرد و با دریافت نشانه‌هایی از بهبود شرایط اقتصادی و تولید در کشور، روز به روز هم در حال کاهش بود واگر بانک ملی به دلایلی نامشخص مانع از کاهش بیشتر قیمت دلار نمی‌شد، به گفته‌ی ناظران کاملا ظرفیت کاهش قیمت دلار تا زیر دو هزار تومان هم وجود داشت. ضمن اینکه با انجام مذاکرات بین ایران و کشورهای ۵+۱ و قطعی شده توافق نیز، قیمت دلار کاهش و در پی آن، ثبات قابل توجهی را نیز تجربه کرد.

آنچه در دولت جدید زمینه‌ی افزایش قیمت دلار را در روزهای اخیر فراهم کرده است، بیش از هرچیز به رویکرد دولت جدید به مذاکرات و سخنان تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت در خصوص سرانجام مذاکرات مربوط می‌شود و با روشن‌تر شدن و شفافیت بیشتر نشانه‌هایی دال بر احتمال عدم توافق بین ایران و امریکا، و همچنین کاهش ذخیره‌ی ارزی دولت که در پی استمرار انسداد دلارهای ایرانی در سایر کشورها صورت گرفته است، دلار نیز روند افزایشی خود را مجددا از سر گرفته است.

آصفری در ادامه‌ی انتقادات خود از دولت حسن روحانی، با بیان این موضوع که دیپلماسی دولت در گذشته ضعف مذاکره داشته و اصول و قواعد مذاکره را بلد نبوده است، اظهار داشت اگر دولت قبلی قواعد و اصول مذاکره را بلد می‌بود و از آن آگاهی و تسلط داشت، امروز طرف غربی برجام را پاره نمی‌کرد و دور نمی‌انداخت.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، همچنین با بیان این موضوع که کسی مخالف مذاکره و توافق نیست، تاکید کرد آنچه که با آن مخالفند، مذاکره‌ی بدون تضمین است. وی تاکید کرد مجلس حرفش این است که اگر قرار است مذاکره‌ای شود، این مذاکره باید به صورت برد برد و در راستای تعهدات طرف مقابل به برجام باشد.

وی افزود وقتی امروز طرف مقابل حاضر نیست به تعهدات خودش در برجام عمل کند، به این معنی است که دیپلماسی در گذشته ضعف مذاکره داشته است.

وی در عین حال با تایید ارتباط اقتصاد با تحریم‌ها، خاطرنشان کرد بخشی از مشکلات اقتصادی که امروز در کشور وجود دارد به دلیل تحریم‌هایی است که علیه جمهوری اسلامی تصویب کردند و نیاز به این است که نسبت به رفع و بی‌اثر کردن تحریم‌ها مجلس، دولت و نظام گام بردارد و اقدامات لازم در این راستا را انجام دهد.

آصفری افزود اگر چرخ اقتصاد خوب بچرخد، و اگر روابط‌ ایران را با کشورها گسترده شود، و موضوع صادرات سیاست‌های تشویقی مد نظر قرار گیرد و دیپلماسی سیاسی‌مان فعال باشد، مطمئنا این عوامل می‌تواند تاثیری بر ارزش پول ملی کشور هم داشته باشد. 

وی تاکید کرد اینکه امروز ارزش پول ملی کشور پایین آمده و دلار به بالاترین نرخ خودش رسیده، به دلیل این است که جمهوری اسلامی نتوانسته است سطح روابط خود ‌ را با کشور‌های دیگر توسعه دهد، و به تولید داخلی و صادرات آنقدر که باید توجه نکرده‌ است. 

این اظهارات و نتیجه‌گیری‌ها، بدیهی‌ترین نکاتی است که در خصوص بهبود اقتصاد ایران و بهبود ارزش پول ملی می‌توان مطرح کرد. اما آنچه که افراد تندرو در جمهوری اسلامی به‌آن توجهی ندارند، راه‌کارها و تصمیماتی است که به این نتیجه‌ی مسلم ختم خواهد شد.

بهبود روابط با جهان و توسعه‌ی روابط اقتصادی با جهان، جز از طریق رفع تحریم‌هایی که توسط آمریکا علیه ایران وضع می‌شود، امکان‌پذیر نیست و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با نادیده گرفتن آنها گمان می‌کنند با تهاتر کالا و نادیده گرفتن نقش آمریکا در برقراری روابط بین‌المللی می‌توانند مساله‌ی کمبود منابع ارزی را برطرف کنند و پول‌های بلوکه‌شده‌ی ایرانی را که بیش از ۴۰ سال است که نزد بانک‌ها و دولت‌های غربی بلوکه شده است،‌ ‌به کشور بازگردانند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.