افزایش قیمت ارز و متهم دانستن دولت روحانی

در حالی که با وجود وعده‌های دولت جدید پیش از استقرار دولت سیزدهم، در خصوص ارتقای ارزش پول ملی، دلار به بالاترین قیمت خود در سال جاری رسیده و به نزدیک به ۳۰ هزار تومان رسیده است، محمدحسن آصفری عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، مقصر اصلی افزایش قیمت دلار را دولت قبلی دانست و تاکید کرد دیپلماسی ضعیف کشور و بی‌اطلاعی از اصول و قواعد مذاکره موجب این قیمت بالای دلار شده است.

این در حالی است که افزایش قیمت دلار در ایران بیش از آن‌که به پارامترهای اقتصادی ارتباط داشته باشد، به پارامترهای روانی و اجتماعی مرتبط است و در واقع شرایط روانی حاکم بر بازار است که عمدتا قیمت دلار را تعیین می‌کند تا پیامدهای مستقیم اقتصادی.

دولت حسن روحانی که بسیاری از اصولگرایان وی را در افزایش قیمت دلار فعلی مقصر می‌دانند در شرایطی دولت را ‌آغاز کرد که با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲، قیمت دلار در یک بازه زمانی یک هفته‌ای نزدیک به ۳۰ درصد سقوط را تجربه کرد و با دریافت نشانه‌هایی از بهبود شرایط اقتصادی و تولید در کشور، روز به روز هم در حال کاهش بود واگر بانک ملی به دلایلی نامشخص مانع از کاهش بیشتر قیمت دلار نمی‌شد، به گفته‌ی ناظران کاملا ظرفیت کاهش قیمت دلار تا زیر دو هزار تومان هم وجود داشت. ضمن اینکه با انجام مذاکرات بین ایران و کشورهای ۵+۱ و قطعی شده توافق نیز، قیمت دلار کاهش و در پی آن، ثبات قابل توجهی را نیز تجربه کرد.

آنچه در دولت جدید زمینه‌ی افزایش قیمت دلار را در روزهای اخیر فراهم کرده است، بیش از هرچیز به رویکرد دولت جدید به مذاکرات و سخنان تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت در خصوص سرانجام مذاکرات مربوط می‌شود و با روشن‌تر شدن و شفافیت بیشتر نشانه‌هایی دال بر احتمال عدم توافق بین ایران و امریکا، و همچنین کاهش ذخیره‌ی ارزی دولت که در پی استمرار انسداد دلارهای ایرانی در سایر کشورها صورت گرفته است، دلار نیز روند افزایشی خود را مجددا از سر گرفته است.

آصفری در ادامه‌ی انتقادات خود از دولت حسن روحانی، با بیان این موضوع که دیپلماسی دولت در گذشته ضعف مذاکره داشته و اصول و قواعد مذاکره را بلد نبوده است، اظهار داشت اگر دولت قبلی قواعد و اصول مذاکره را بلد می‌بود و از آن آگاهی و تسلط داشت، امروز طرف غربی برجام را پاره نمی‌کرد و دور نمی‌انداخت.

این عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، همچنین با بیان این موضوع که کسی مخالف مذاکره و توافق نیست، تاکید کرد آنچه که با آن مخالفند، مذاکره‌ی بدون تضمین است. وی تاکید کرد مجلس حرفش این است که اگر قرار است مذاکره‌ای شود، این مذاکره باید به صورت برد برد و در راستای تعهدات طرف مقابل به برجام باشد.

وی افزود وقتی امروز طرف مقابل حاضر نیست به تعهدات خودش در برجام عمل کند، به این معنی است که دیپلماسی در گذشته ضعف مذاکره داشته است.

وی در عین حال با تایید ارتباط اقتصاد با تحریم‌ها، خاطرنشان کرد بخشی از مشکلات اقتصادی که امروز در کشور وجود دارد به دلیل تحریم‌هایی است که علیه جمهوری اسلامی تصویب کردند و نیاز به این است که نسبت به رفع و بی‌اثر کردن تحریم‌ها مجلس، دولت و نظام گام بردارد و اقدامات لازم در این راستا را انجام دهد.

آصفری افزود اگر چرخ اقتصاد خوب بچرخد، و اگر روابط‌ ایران را با کشورها گسترده شود، و موضوع صادرات سیاست‌های تشویقی مد نظر قرار گیرد و دیپلماسی سیاسی‌مان فعال باشد، مطمئنا این عوامل می‌تواند تاثیری بر ارزش پول ملی کشور هم داشته باشد. 

وی تاکید کرد اینکه امروز ارزش پول ملی کشور پایین آمده و دلار به بالاترین نرخ خودش رسیده، به دلیل این است که جمهوری اسلامی نتوانسته است سطح روابط خود ‌ را با کشور‌های دیگر توسعه دهد، و به تولید داخلی و صادرات آنقدر که باید توجه نکرده‌ است. 

این اظهارات و نتیجه‌گیری‌ها، بدیهی‌ترین نکاتی است که در خصوص بهبود اقتصاد ایران و بهبود ارزش پول ملی می‌توان مطرح کرد. اما آنچه که افراد تندرو در جمهوری اسلامی به‌آن توجهی ندارند، راه‌کارها و تصمیماتی است که به این نتیجه‌ی مسلم ختم خواهد شد.

بهبود روابط با جهان و توسعه‌ی روابط اقتصادی با جهان، جز از طریق رفع تحریم‌هایی که توسط آمریکا علیه ایران وضع می‌شود، امکان‌پذیر نیست و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با نادیده گرفتن آنها گمان می‌کنند با تهاتر کالا و نادیده گرفتن نقش آمریکا در برقراری روابط بین‌المللی می‌توانند مساله‌ی کمبود منابع ارزی را برطرف کنند و پول‌های بلوکه‌شده‌ی ایرانی را که بیش از ۴۰ سال است که نزد بانک‌ها و دولت‌های غربی بلوکه شده است،‌ ‌به کشور بازگردانند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *