ایران و خداحافظی با نخبگان و استعدادهای درخشان

در شرایطی که گفته می‌شود با سرکوب گسترده تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان و شهروندان اصفهان اینترنت این شهر با اخلال مواجه شده است، چندین تصویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی ​از تداوم پراکنده اعتراضات و حضور پررنگ نیروهای امنیتی در این شهر حکایت دارد. در عین حال موافقان مهاجرت، قدرناشناسی جامعه را یکی از دلایلی می‌دانند که این عدم مسئولیت اجتماعی را توجیه می‌کند. 

بسیاری، وجود رانت در بسیاری از مشاغل و حضور افراد ضعیف که به واسطه‌ی وابستگی‌های خویشاوندی خود در مشاغل کلیدی قرار می‌گیرند و تحصیلکرده‌گان کشور را از حضور در آنها محروم می‌کنند، از جمله عوامل مهمی می‌‌دانند که مهاجرت تحصیلکرده‌ها و نخبگان را از کشور توجیه می‌کند. 

فقدان برنامه‌ریزی منسجم و مطلوب برای  استفاده از منابع عظیم انسانی که در داخل کشور وجود دارد، از نظر بسیاری عاملی کلیدی در تشدید مهاجرت نخبگان و افراد تحصیلکرده از کشور است که دولت باید برای آن برنامه‌ریزی اصولی کند.

بحث مهاجرت نخبگان از ایران پدیده ای است که نه تنها در محافل داخلی که در محافل خارجی نیز مورد بحث و گفتگوی بسیار قرار گرفته است. 

با روی کار امدن دولت رئیسی و تداوم تحریم‌های گسترده آمریکا و تعلیق مذاکرات هسته‌ای و چشم‌اندازهای تاریک آینده سبب شده که روند مهاجرت‌های گسترده از کشور شکل تصاعدی به‌خود بگیرد.

سایت «میدل ایست آی» در مطلبی به ابعاد این موضوع پرداخته و می‌گوید:  بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های آی‌تی و دانش‌بنیان با مشکلات تامین نیروی متخصص روبرو هستند و این درحالی‌ست که شرکت‌هایی که در امرمهاجرت فعالیت می‌کنند کاسبی‌شان بسیار رونق گرفته است. 

مدیر یک شرکت مهاجرتی در تهران که به‌کار مهاجرت قانونی ایرانی‌ها می‌پردازد، می‌گوید شمار مشتریانی که خواهان ترک کشور هستند در چند ماه گذشته، به‌ویژه پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به سمت ریاست جمهوری، افزایش وحشتناکی  داشته است. 


مقصد متخصصان فنی کانادا و پزشکان امارات و قطر است. یکی از دلایل این امر این است که افراد فکر می‌کنند با این افزایش قیمت‌ها و همچنین نبود احتمال توافق هسته‌ای با غرب، مطمئناً در سال آینده، قیمت‌ها چندین برابر امروز افزایش می‌یابد و ترک کشور دشوارتر خواهد شد. 

در این میان المپیادی‌ها و متخصصان پزشکی و هوش مصنوعی از جمله حلقه گسترده کسانی هستند که برای فرار از تورم گسترده و بحران تحریم‌ها و  افزایش قیمت ارز در صدد خروج از کشور هستند.

نویسنده سپس نگاهی به گردهمایی خانوادگی از ایران دارد که در همه آن‌ها بحث چگونگی خروج از کشور موضوع اصلی محافل خانوادگی است. هر چند این امر سابقه تاریخی دارد، اما اکنون تمام گروهها و اصناف را در برگرفته است . ادامه این وضعیت خطرناک است و می‌تواند ایران را از هر استعدادی تهی سازد. 

عباس عبدی،  از اصلاح طلبانی که که تخصصش در نظرسنجی است، در ماه گذشته اعلام کرد که تعداد ایرانیانی که کشور را ترک می‌کنند از سال ۲۰۱۸ سه برابر شده است و نزدیک به یک سوم مهارت‌های تخصصی‌ کشور از دست رفته است. 

مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس،و دبیر کل موتلفه  که خود فارغ التحصیل فرانسه است، چند ماه پیش هشدارداد که ایران بهترین و درخشان‌ترین استعدادهایش را به سمت رقبایش رانده است.  

نویسنده سپس به نقل از برخی نخبگان ایرانی می‌گوید که بدترین و ناامید کننده‌ترین احساس این است که  فرصت رسیدن به حداقل زندگی‌ دلخواه از آنان سلب شده و خروج از کشور به یک اجبار و ضرورت  تبدیل شده است. 

این نشریه سپس از قول یکی از متخصصانی که به نروژ مهاجرت کرده است می‌گوید ما همواره امیدوار بودیم که آینده کشور بهتر شود، اما دیگر جایی برای این امیدواری نیست. به همین دلیل تصمیم گرفتم که برای آغاز مسیری تازه برای آینده، مهاجرت کنم. 

بر طبق آمارهای رسمی ۳۴ درصد از مدال‌آوران المپیک، ۳۰ درصد از اساتید رشته‌های مهم دانشگاهی مانند مکانیک و علوم کامپیوتری و ۳هزار پزشک یا ایران را ترک کرده و یا برای این کار آماده می‌شوند. 

نویسنده سپس به کمبود جراح قلب در کشور اشاره می‌کند که معاون وزیر بهداشت گفته که بسیاری از استان‌ها حتی یک جراح قلب هم ندارند. این هشدارها برای رهبر جمهوری اسلامی نیز فرستاده شده است.

نویسنده سپس به کمبود متخصص ای تی در کشور اشاره می‌کند که یکی مدیران یک شرکت تبلیغاتی برجسته در تهران می‌گوید  دو ماه به‌دنبال یافتن یک برنامه‌نویس ماهر بوده و چون چنین کسی را نیافته، سرانجام ناگزیر برنامه‌نویسی را استخدام کرده است که سه سال پیش به دلیل نداشتن مهارت از کار اخراج شده بود. 

در عین حال  شرکتهای خارجی استارت آپ متخصصان ایرانی را در داخل با دستمزدهای بالا که به دلار پرداخت می‌شود، جذب می‌کنند. و پس از یک دوره همکاری، به روند خروج افراد متخصص از کشور کمک می‌کنند.

 

نویسنده در پایان از قول یک استاد جامعه‌شناسی دانشگاه  نتیجه می‌گیرد که ایرانی‌ها حق دارند نگران پیامدهای بلندمدت از دست رفتن نیروی کار تحصیلکرده خود باشند. وقتی افرادی مانند مریم میرزاخانی، برنده مدال فیلدز ریاضی که بالاترین مدال علمی ریاضیات است و یا متخصصان دیگر جذب سایر کشورها می‌شوند، حتی یکصد چاه نفت هم نمی‌تواند جای آنها را پر کند.  و لذا سال‌ها طول می‌کشد تا کشوری چنین افرادی را پرورش دهد. شاید این افراد دیگر در تاریخ یک کشور تکرار نشوند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

ایرج پزشکزاد از نگاه ابراهیم نبوی

 ایرج پزشک‌زاد  نویسنده شناخته‌شده معاصر ایرانی، در ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.  

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.