ایران و خداحافظی با نخبگان و استعدادهای درخشان

در شرایطی که گفته می‌شود با سرکوب گسترده تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان و شهروندان اصفهان اینترنت این شهر با اخلال مواجه شده است، چندین تصویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی ​از تداوم پراکنده اعتراضات و حضور پررنگ نیروهای امنیتی در این شهر حکایت دارد. در عین حال موافقان مهاجرت، قدرناشناسی جامعه را یکی از دلایلی می‌دانند که این عدم مسئولیت اجتماعی را توجیه می‌کند. 

بسیاری، وجود رانت در بسیاری از مشاغل و حضور افراد ضعیف که به واسطه‌ی وابستگی‌های خویشاوندی خود در مشاغل کلیدی قرار می‌گیرند و تحصیلکرده‌گان کشور را از حضور در آنها محروم می‌کنند، از جمله عوامل مهمی می‌‌دانند که مهاجرت تحصیلکرده‌ها و نخبگان را از کشور توجیه می‌کند. 

فقدان برنامه‌ریزی منسجم و مطلوب برای  استفاده از منابع عظیم انسانی که در داخل کشور وجود دارد، از نظر بسیاری عاملی کلیدی در تشدید مهاجرت نخبگان و افراد تحصیلکرده از کشور است که دولت باید برای آن برنامه‌ریزی اصولی کند.

بحث مهاجرت نخبگان از ایران پدیده ای است که نه تنها در محافل داخلی که در محافل خارجی نیز مورد بحث و گفتگوی بسیار قرار گرفته است. 

با روی کار امدن دولت رئیسی و تداوم تحریم‌های گسترده آمریکا و تعلیق مذاکرات هسته‌ای و چشم‌اندازهای تاریک آینده سبب شده که روند مهاجرت‌های گسترده از کشور شکل تصاعدی به‌خود بگیرد.

سایت «میدل ایست آی» در مطلبی به ابعاد این موضوع پرداخته و می‌گوید:  بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های آی‌تی و دانش‌بنیان با مشکلات تامین نیروی متخصص روبرو هستند و این درحالی‌ست که شرکت‌هایی که در امرمهاجرت فعالیت می‌کنند کاسبی‌شان بسیار رونق گرفته است. 

مدیر یک شرکت مهاجرتی در تهران که به‌کار مهاجرت قانونی ایرانی‌ها می‌پردازد، می‌گوید شمار مشتریانی که خواهان ترک کشور هستند در چند ماه گذشته، به‌ویژه پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به سمت ریاست جمهوری، افزایش وحشتناکی  داشته است. 


مقصد متخصصان فنی کانادا و پزشکان امارات و قطر است. یکی از دلایل این امر این است که افراد فکر می‌کنند با این افزایش قیمت‌ها و همچنین نبود احتمال توافق هسته‌ای با غرب، مطمئناً در سال آینده، قیمت‌ها چندین برابر امروز افزایش می‌یابد و ترک کشور دشوارتر خواهد شد. 

در این میان المپیادی‌ها و متخصصان پزشکی و هوش مصنوعی از جمله حلقه گسترده کسانی هستند که برای فرار از تورم گسترده و بحران تحریم‌ها و  افزایش قیمت ارز در صدد خروج از کشور هستند.

نویسنده سپس نگاهی به گردهمایی خانوادگی از ایران دارد که در همه آن‌ها بحث چگونگی خروج از کشور موضوع اصلی محافل خانوادگی است. هر چند این امر سابقه تاریخی دارد، اما اکنون تمام گروهها و اصناف را در برگرفته است . ادامه این وضعیت خطرناک است و می‌تواند ایران را از هر استعدادی تهی سازد. 

عباس عبدی،  از اصلاح طلبانی که که تخصصش در نظرسنجی است، در ماه گذشته اعلام کرد که تعداد ایرانیانی که کشور را ترک می‌کنند از سال ۲۰۱۸ سه برابر شده است و نزدیک به یک سوم مهارت‌های تخصصی‌ کشور از دست رفته است. 

مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس،و دبیر کل موتلفه  که خود فارغ التحصیل فرانسه است، چند ماه پیش هشدارداد که ایران بهترین و درخشان‌ترین استعدادهایش را به سمت رقبایش رانده است.  

نویسنده سپس به نقل از برخی نخبگان ایرانی می‌گوید که بدترین و ناامید کننده‌ترین احساس این است که  فرصت رسیدن به حداقل زندگی‌ دلخواه از آنان سلب شده و خروج از کشور به یک اجبار و ضرورت  تبدیل شده است. 

این نشریه سپس از قول یکی از متخصصانی که به نروژ مهاجرت کرده است می‌گوید ما همواره امیدوار بودیم که آینده کشور بهتر شود، اما دیگر جایی برای این امیدواری نیست. به همین دلیل تصمیم گرفتم که برای آغاز مسیری تازه برای آینده، مهاجرت کنم. 

بر طبق آمارهای رسمی ۳۴ درصد از مدال‌آوران المپیک، ۳۰ درصد از اساتید رشته‌های مهم دانشگاهی مانند مکانیک و علوم کامپیوتری و ۳هزار پزشک یا ایران را ترک کرده و یا برای این کار آماده می‌شوند. 

نویسنده سپس به کمبود جراح قلب در کشور اشاره می‌کند که معاون وزیر بهداشت گفته که بسیاری از استان‌ها حتی یک جراح قلب هم ندارند. این هشدارها برای رهبر جمهوری اسلامی نیز فرستاده شده است.

نویسنده سپس به کمبود متخصص ای تی در کشور اشاره می‌کند که یکی مدیران یک شرکت تبلیغاتی برجسته در تهران می‌گوید  دو ماه به‌دنبال یافتن یک برنامه‌نویس ماهر بوده و چون چنین کسی را نیافته، سرانجام ناگزیر برنامه‌نویسی را استخدام کرده است که سه سال پیش به دلیل نداشتن مهارت از کار اخراج شده بود. 

در عین حال  شرکتهای خارجی استارت آپ متخصصان ایرانی را در داخل با دستمزدهای بالا که به دلار پرداخت می‌شود، جذب می‌کنند. و پس از یک دوره همکاری، به روند خروج افراد متخصص از کشور کمک می‌کنند.

 

نویسنده در پایان از قول یک استاد جامعه‌شناسی دانشگاه  نتیجه می‌گیرد که ایرانی‌ها حق دارند نگران پیامدهای بلندمدت از دست رفتن نیروی کار تحصیلکرده خود باشند. وقتی افرادی مانند مریم میرزاخانی، برنده مدال فیلدز ریاضی که بالاترین مدال علمی ریاضیات است و یا متخصصان دیگر جذب سایر کشورها می‌شوند، حتی یکصد چاه نفت هم نمی‌تواند جای آنها را پر کند.  و لذا سال‌ها طول می‌کشد تا کشوری چنین افرادی را پرورش دهد. شاید این افراد دیگر در تاریخ یک کشور تکرار نشوند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

پوتین یک فرمان جدید تجاری در رابطه با ایران امضا کرد

رئیس‌جمهوری روسیه در آستانه سفر به تهران طی فرمانی، پروتکل الحاقی توافقنامه منطقه آزاد بین …

نرگس محمدی از زندان قرچک: زیر بار حجاب اجباری حکومت استبدادی زن‌ستیز نمی‌روم

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، در پیامی از زندان قرچک با حمایت از تلاش زنان …

«۲۰ تن» از کارگران معدن سونگون بازداشت شدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که در روزهای اخیر، حدود ۲۰ تن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.