تداوم درگیری‌ها در اصفهان، پاسخ دست آهنین به معترضان کم ابی

 چالش‌های جدید مربوط به بحران محیط زیست و کم آبی با درگیری‌های اصفهان  در چند روز گدشته ابعاد گسترده‌ای به‌خود گرفته ودرآستانه مذاکرات موقعیت حکومت را بسیار متزلزل کرده است. 

روز پنجشنبه به‌دنبال آتـش زدن چادر متحصنین در زاینده‌ رود که دو هفته در انجا حضور داشتند، درگیری‌ها گسترش یافت و در روز جمعه ابعاد درگیری دربرخی نقاط اصفهان گسترش یافت. تظاهرات کاملا رنگ سیاسی به‌خود گرفت و شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی و رهبر جمهوری اسلامی داده شد.

همچنین مقام‌های بهداری تاکنون اعلام کرده‌اند که دو نفر در موقعیت حادی قرار دارند، ولی فوت نکرده‌اند و عده‌ای نیز مجروح شدند. 

با آن‌که تظاهرات اصفهان تا دوهفته شکل آرامی به خود گرفته بود، اما افزایش میزان افرادی که درمحل تحصن به کشاورزان پیوستند و نیز سرایت این تظاهرات به استان چهارمحال و بختیاری باعث هراس حکومت شد و با آن‌که صدا و سیما نیز این تظاهرات را نشان داد، اما به‌تدریج از این امر فاصله گرفتند. 

نهادهای حکومتی مدعی شدند که اشرار به این چادرها حمله کردند که مردم در صحنه کاملا این موضوع را تکذیب کردند. بسیاری از شاهدان عینی مامور نیروی انتظامی را که چادر کشاورزان را آتش زده بود، دیدند و نسبت به این موضوع اخبار معتبری منتشر شد. 

علاوه براین از روز جمعه هم اینترنت سرعتش در اصفهان پایین آمد و هم در برخی نقاط اینترنت قطع بود. همچنین از روز جمعه حضور پررنگ نیروهای نظامی و امنیتی در سطح شهر اصفهان کاملا به چشم می‌خورد. 

در این حال پلیس از دستگیری ۱۲۰ نفر نیز خبر داده است که بنظر می‌رسد آمار بازداشتی‌ها بسیار بیشتر بوده است. دامنه این درگیری‌ها و دستگیری‌ها تا روز شنبه نیز ادامه یافت.  

محمدرضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان نیز مدعی شد با کمترین هزینه این عملیات را اداره کردیم، اما متأسفانه تعدادی از همکاران ما مجروح شدند و مردم هم دچار جراحات سطحی شدند.

در این میان روزنامه کیهان در روز شنبه با اشاره به این‌که اعتراضات اصفهان یادآور اعتراضات مردمی سال ۱۳۸۸ در آستانه مذاکرات هسته‌ای است، آن را  کاری خوانده از سوی دشمن و عناصر دست‌نشانده خارجی و معترضان به کم‌آبی در اصفهان را اراذل و اوباش و عناصر فرصت‌طلب خواند و گفت که فعال شدن دیگرباره این آشوبگران مستلزم برخورد انتظامی و قضایی قاطعانه‌تری است، آن‌چنان‌که دشمن دیگر خیال تخریب و اغتشاش را در سر راه ندهد. 

این در حالی‌ست که خود حکومت آن‌قدر فراست نداشته است که در آستانه مذاکرات هسته‌ای نخواهد ویترین سرکوب خود را به نمایش بگذارد، ولی مشخص نیست که حکومت بر مبنای چه محاسبه‌ای دست به چنین سرکوبی زده است.  

برخلاف اعتقاد روزنامه کیهان عامل دست‌نشانده را باید در درون ساختار حکومت جستجو کرد که به‌نظر می‌رسد گروهی می‌خواهند پیام عدم مصالحه را به غرب بفرستند. ولی با هرمحاسبه‌ای این اقدام نشانه ضعف و گسستگی درون حکومت است.

در این میان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌ها و تحولا ت اخیر درمورد اعتراض‌های مردم به کمبود آب در مناطق مختلف ایران را دنبال می‌کند و برخورد سرکوب‌گرانه را محکوم می‌کند. 

این وزارت‌خانه تاکید کرده که مردم ایران حق دارند تا آزادانه سرخوردگی و استیصال خود را از کمبودهای زیست‌محیطی ابراز داشته و از دولت پاسخ بخواهند.

برخی از کارشناسان و ناظران محلی معتقدند که آغاز تظاهرات و حتی انتقال بسیاری از روستائیان به محوطه زاینده رود و حمله به منطقه دو آب اصفهان توسط نیروهای دولتی سازماندهی شده بود، و قرار بود بلافاصله پس از اعتراض تظاهرات جمع بشود، اما حضور دهها هزار نفر از مردم معترض اصفهان موجب شد تا این تظاهرات نیز مانند واقعه سال ۱۳۹۶ به بحرانی جدی تبدیل شود. 

براساس گفته همین عوامل محلی دهها تن از مردم اصفهان با تفنگ‌های ساچمه‌ای مورد اصابت گلوله قرار گرفته و چندین نفر از معترضان بینایی خود را از دست دادند. اوضاع اصفهان و چندین شهر دیگر همچنان بحرانی و ناآرام است. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.