خطر تبدیل هند به میدان جنگ جدیدی میان اسرائیل و ایران

با افزایش مجادلات و درگیری‌های نوعی جنگ سرد میان ایران و اسرائیل نشریه هااراتص به میدان جدید هندوستان به‌عنوان محل درگیری دو کشور پرداخته و می‌گوید که  نائور گیلون، سفیر جدید اسرائیل در هند، چند روز پس از ورود به دهلی نو در خلال کنفرانس مطبوعاتی شروع به کار خود و در پاسخ به سئوالی در مورد نقشه راه  برای چهارگانه جدید که اصطلاحی برای توصیف گروه اخیراً تشکیل شده شامل آمریکا، اسرائیل، امارات متحده و هند بیان شد، ایران را بزرگترین بی‌ثبات کننده در خاورمیانه خواند. 

این در حالی‌ست که وزرای خارجه این چهار کشور، ماه گذشته اولین نشست خود را برای تشکیل یک کارگروه مشترک با تمرکز بر مسائل اقتصادی برگزار کردند و قصد دارند هفته‌های آینده دوباره در دبی با یکدیگر دیدار کنند. 

نائور گیلون به رسانه‌های هند گفت اسرائیل دیدگاه خود را نسبت به ایران کاملاً روشن بیان کرده است. سفارت ایران نیز در بیانیه‌ای اظهارات گیلون را کودکانه و او را نماینده شیطان صفت صهیونیست‌ها و اسرائیل را رژیم خونخوار نامید.

نویسنده سپس می‌گوید: این نخستین بار نیست که دهلی نو به صحنه نبرد میان ایران و اسرائیل تبدیل شده است. در ژانویه گذشته، یک انفجار کوچک در نزدیکی سفارت اسرائیل در پایتخت هند نیز به ایران نسبت داده شد. 

نویسنده سپس به نقل از کبیر تانجا، عضو اندیشکده بنیاد تحقیقات آبزرور، می‌گوید هند بخش بزرگی از تلاش‌های دیپلماتیک خود در خاورمیانه را صرف عدم جانبداری کرده است. دهلی نو در پیامی قاطع به تهران و تل‌آویو اعلام کرده است، این نوع فعالیت در خاک هند به نوعی برای روابط دهلی نو با هر دو کشور زیانبار است. 

او می‌گوید اسرائیل همواره از هند خواسته است تا از ایران فاصله بگیرد. سخنان گیلون به این تصور در هند دامن می‌زند که دولت نارندرا مودی در حال تقویت روابط خود با اسرائیل به زیان  پیوندهای ریشه‌دار تاریخی خود با ایران است.

نویسنده سپس به موارد این ادعا اشاره می‌کند و می‌گوید در چند ماه گذشته، وزیر امور خارجه و فرماندهان ارتش هند از اسرائیل دیدن کرده‌اند و نفتالی بنت نیز  قصد دارد سال آینده به هند سفر کند. او  اوایل ماه جاری  در اجلاس آب و هوای گلاسکو، برای اولین بار با مودی ملاقات کرد و او را محبوب‌ترین فرد در اسرائیل نامید.

نویسنده معتقد است  که ایران از این روابط عصبانی است. رهبر ایران که پیش از این ًموضوع کشمیر را مطرح کرده بود و در سال ۲۰۱۰، هند را به علت سیاست‌هایش در مورد این منطقه مورد مناقشه، رژیم صهیونیستی نامیده بود، پس از دیدار مودی از اسرائیل، باردیگر مساله کشمیر را مطرح کرد.

این نویسنده می‌گوید نه اسرائیل و نه امارات تأثیر عمیقی بر روابط میان هند با ایران نداشته‌اند، ولی پس از اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۹، روابط تهران- دهلی نو متشنج شد. واردات نفت خام هند که دومین واردکننده بزرگ نفت خام ایران بود، پس ازاین تحریم‌ها به صفر رسید. و در ایران این احساس وجود داشت که هند برای مخالفت با تحریم‌ها کاری انجام نداد. 

نویسنده سپس می‌گوید در آستانه خروج ارتش آمریکا از افغانستان، وزیر خارجه هند تابستان امسال دو بار به تهران سفر و با ابراهیم رئیسی دیدار کرد تا در مورد تعامل مشترک در مورد این کشور در مرز شمالی ایران گفتگو کند.

نویسنده سپس در پایان نتیجه می‌گیرد که بحث‌های هند و ایران در مورد افغانستان حیاتی است و نشان می‌دهد که چگونه هند سیاست خارجی خود را به‌سمت خاورمیانه تغییر جهت داده است و بر اساس منافع راهبردی خود تصمیم می‌گیرد.  

هند دیگر سعی نمی‌کند همیشه همه را راضی کند و این تفاوت مهمی در نحوه تعامل آن با دیگر کشورها است لذا باید بدانیم که امارات، اسرائیل یا ایران هنوز مستقیماً هند را در موقعیت دشوار انتخاب یکی بر دیگری قرار نداده‌اند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.