پنج روز تا مذاکرات احیاء برجام

 رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه برای نخستین بار در دولت جدید، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار کرد و از آمادگی خود برای حل و فصل مشکلات بین ایران و آژانس خبر داد و تاکید کرد آماده است تا با حسن‌نیت و همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران، مسائل فنی باقی مانده میان آژانس و ایران را در کوتاه‌ترین زمان ‌ممکن حل و فصل کند. 

امیرعبداللهیان وزیر خارجه‌ی ایران که برای اولین بار با گروسی دیدار می‌کرد، در این دیدار تاکید کرد آژانس باید در چارچوب وظایف فنی خود به همکاری با ایران ادامه دهد و از اتخاذ مواضع سیاسی اجتناب کند.

جزئیات بیشتری از این دیدار منتشر نشده است، ‌اما دیدار گروسی با عبداللهیان پس از دیدار با محمّد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان صورت گرفته است که در این دیدار هم بر حّل مسائل فنی بین ایران و آژانس تاکید شده بود.

بر خلاف اصرار امیرعبداللهیان در خصوص تاثیرپذیری آژانس از مواضع سیاسی، اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در نشست خبری مشترک با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با اشاره به مذاکرات خود با گروسی اظهار داشت نکته حائز اهمیت برای جمهوری اسلامی ایران و آژانس این است که کل مسائل بین ایران و آژانس، مسائل فنی است و آژانس از مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی که دشمنان ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند، تأثیرپذیری ندارد. 

محمد اسلامی در کنفرانس خبری خود گفت ‌گروسی در دیدار خود با مقامات ایرانی تاکید کرده است که آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است و ایران به اکثر سوالات آژانس پاسخ داده و بقیه را هم در آینده پاسخ خواهد داد.  

همچنین در تحولی دیگر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد نمایندگان دولت جدید ایران با حسن‌نیت به وین بیایند و هشدار داد که عمل ایران نشان خواهد داد که حسن نیت دارد یا خیر، و اگر آمریکا حس کند ایران در پی وقت‌کشی است به گزینه‌های دیگر که از هم‌اکنون با دیگر اعضا در مورد آن صحبت شده است، خواهد پرداخت. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر به بیان گزینه‌های دیگر آمریکا نشد و گفت که دولت بایدن هنوز به پایان این رویه ترجیحی خود، که دیپلماسی باشد، نرسیده است.  

این دومین سفر رافائل گروسی به تهران بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی است.

جمهوری اسلامی همواره درخواست‌های آژانس را درخواست‌هایی سیاسی تلقی کرده است و با اشاره به فراپادمانی بودن آنها، گفته است این درخواست‌ها بیشتر ابعاد سیاسی دارند. و لذا معتقدند درخواست‌ها و رفتارهای یک سال اخیر آژانس که در گزارش‌های مرتبط با ایران و برجام دیده می‌شود، بازوی حقوقی و فنی سازمان ملل را در معرض سیاسی‌کاری و جانبداری از برخی کشورها قرار داده است.

دیدار اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی، پس از آن صورت می‌گیرد که در سفر قبلی مدیر کل آژانس به ایران بر ضرورت تداوم تعاملات و همکاری‌های فیمابین، و توسعه‌ی دیدارهای متقابل تاکید شده بود. 

بر اساس بیانیه مشترک ایران و آژانس که  در نخستین دیدار گروسی از ایران منتشر شد، به بازرسان آژانس اجازه داده شد تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و نیز جایگزینی کارت‌های حافظه آنها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند.

محدودیت بازدید بازرسان آژانس از برخی از سایت‌ها من‌جمله سایت کرج، از مهم‌ترین موضوعات مورد اختلاف و اعتراض آژانس در ماه‌های اخیر است. جمهوری اسلامی دلیل ممانعت از بازدید بازرسان آژانس از این سایت را حملات سایبری علیه این سایت عنوان کرده است.

برخی از نمایندگان مجلس با نادیده‌گرفتن تعهداتی که بین ایران و آژانس وجود دارد، با جاسوس نامیدن بازرسان، تاکید دارند جمهوری اسلامی باید مانع از دسترسی بازرسان به سایت‌ها شوند. به گفته‌ی ناظران، دیدار گروسی از ایران، کمتر از یک هفته از اغاز دور جدید مذاکرات، بخشی از مقدماتی است که برای بازگشت دو‌طرف ایران و‌ امریکا به تعهدات هسته‌ای برجام‌ لازم ‌است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.