فرمانده سپاه و ادعاهای برتری ایران بر آمریکا

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران روز سه‌شنبه، در نشست مسئولان بسیج دانشگاه‌های کشور، مدعی برتری اقتصادی ایران در مقابله با آمریکا شد و در حوزه نظامی نیز مدعی شد ایران در آستانه برابری نظامی با آمریکاست. 

وی در سخنانش به ارسال نفت ایران به لبنان اشاره کرد و اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران با وجود همه تحریم‌ها، با ارسال کشتی‌های نفت لبنان را از فروپاشی اقتصادی نجات داده است. وی با اشاره به این‌که کسی تصور نکند این نفت‌ها رایگان ارسال می‌شود، افزود جمهوری اسلامی ایران پول نفت را هم از لبنان می‌گیرد.

سلامی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت دشمنان قصد دارند کشتی‌های سوخت ارسالی جمهوری اسلامی را بزنند، اما نمی‌توانند. وی یادآور شد همین موضوع باعث چرخش آمریکا شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی از زمان روی کارآمدن ابراهیم رئیسی بارها تاکید کرده‌اند که آمریکا قادر به ممانعت از ارسال نفت ایران و جلوگیری از صادرات نفت ایران نیست. اما به گفته‌ی ناظران، این محدودیت‌ها همچنان وجود دارد. 

دولت ابراهیم رئیسی مانند دولت‌های قبلی، تنها از طریق قاچاق قادر به ارسال نفت به دیگر کشورهاست که در دولت‌های قبلی هم امکان‌پذیر بوده است و‌ در عین حال به افزایش سرسام‌آور هزینه‌های جابجایی منجر شده است. علاوه براین در مورد لبنان هیچ مدرکی ارائه نشده که ایران  پول بنزین‌های ارسالی را دریافت کرده است. 

سلامی همچنین خاطرنشان کرد آمریکایی‌ها حتی برخلاف راهبرد خود، اجازه می‌دهند تا از مصر، اردن و سوریه که در محاصره و تحریم است، گاز و برق به لبنان ارسال شود تا صرفا ایران پیروز این میدان نشود.

فرمانده‌ی سپاه در ادامه‌ی سخنانش با بیان این موضوع که نظام اسلامی یک مدل برای ارائه نقش دین در اداره جامعه است، اظهار داشت بر اساس این مدل، و با صدور ارزش‌های انقلاب اسلامی، دیگر کشورهای اسلامی تحت سیطره قدرت‌های بزرگ قرار نخواهند گرفت.

وی تصریح کرد دلیل اصلی جنگ دشمن از لحظه تولد انقلاب تاکنون جلوگیری از شکل‌گیری یک مدل موفق براساس اندیشه اسلامی بوده است.

سلامی همچنین با اشاره به نفوذ آمریکایی‌ها در ایران اظهار داشت، قبل از انقلاب ۴۰ هزار مستشار آمریکایی تمام ارکان جامعه را اداره می‌کردند. وی افزود خیلی‌ها نمی‌دانند کشور از چه فضای تاریکی گذر کرده است. 

فرمانده‌ی سپاه به موفقیت‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و با مثبت دانستن تحریم‌ها اظهار داشت آنچه که جمهوری اسلامی ایران در فضای تحریم ساخته است، قبل از آن نساخته است. 

وی افزود مشکلات اقتصادی هست،‌ اما در همان حال تاکید کرد این مشکلات در آمریکا هم وجود دارد. سلامی به وجود بیش از ۴۰ میلیون کارتن خواب در آمریکا و ۵۰ میلیون گرسنه اشاره کرد و اظهار داشت در ایران هم مشکلاتی وجود دارد، اما کشور در حال ساخته شدن است. این اولین بار نیست که مقام‌های ایرانی ادعا می‌کنند، بخش قابل توجهی از جمعیت آمریکا کارتون‌خواب هستند.

اظهارات سلامی در این خصوص که ۴۰ میلیون کارتن خواب در آمریکا وجود دارد، به این معنی است که بیش از ده درصد جمعیت آمریکا، یعنی از هر ده نفر، یک نفر کارتون‌خواب است، اظهاراتی اغراق امیز است. براساس آمارهای بی‌خانمان‌ها در آمریکا که آمارهای آشکاری هست، حدود نیم میلیون کارتن خواب در سال‌جاری در آمریکا وجود داشته است. 

سلامی همچنین حاضر نشد به هزینه میلیارد دلاری تحریم که زندگی مردم را فلج کرده است اشاره کند.  

سلامی در ادامه یادآور شد خیلی‌ها می‌خواهند سیمای انقلاب را تیره و تار نشان دهند و از طاغوت تمجید کنند. این فرمانده‌ی سپاه اظهار داشت هر موفقیتی باید اثبات شود، چون دشمن همیشه در برابر توفیقات جمهوری اسلامی ایستاده و به هر نحوی تلاش می‌کند تا جمهوری اسلامی ایران را ناموفق نشان دهد. 

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران سختی‌های خطرناک را پشت سر گذاشته است و سختی‌های دیگری را هم که کم‌خطر هستند پشت سر خواهد گذاشت.

فرماندهان سپاه متوجه شده‌اند این چنین سخن گفتن مورد پسند رهبری قرار می‌گیرد و برای چاپلوسی از این روش استفاده می‌کنند. اغلب سخنان فرمانده سپاه اغراق‌گویی است که روش معمول مقامات سپاه است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.