چالش مذاکرات هسته‌ای، آمادگی اعراب و تضعیف موقعیت حزب‌الله لبنان

با فرا رسیدن زمان مذاکرات هسته‌ای برای مذاکرات احیاء برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی در وین، تغییرات منطقه‌ای به‌عنوان کارت مذاکراتی مورد تحلیل ناظران قرار گرفته است. 

در این میان عراق و لبنان بیش از همه مد نظر ناظران است و دو طرف سعی می‌کنند موقعیت خود را در این زمینه ارتقاء دهند. نشریه نشنال امارات متحده عربی به بررسی این محاسبات منطقه‌ای پرداخته است و می‌گوید تحولات مورد نظر بسیار گسترده‌ای به‌سرعت درحال رخ دادن است. 

این تغییرات، اقدامات نسبت داده شده به نیروهای نیابتی ایران در عراق همچون تلاش برای ترور نخست وزیر عراق، مصطفی الکاظمی و فعالیت‌های حزب‌الله در لبنان است. در این میان حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان گفته است در مذاکرات اخیر سعودی‌ها و ایرانی‌ها در عراق، نقش تصمیم گیرنده‌ای نداشته و طبق گفته وی، به لبنان و حزب‌الله در رابطه با یمن و دیگر مشکلات، در این مذاکرات اشاره نشده است. اما، ادعای نصرالله نشان دهنده نگرانی حزب‌الله نسبت به معاملاتی است که بدون آن‌ها در حال انجام است.

نویسنده معتقد است که چشم‌انداز حال حاضر منطقه متمرکز بر روی توافق هسته‌ای با ایران و توسعه روابط آمریکا و اروپایی‌ها با تهران و تاثیرات این مسائل بر رویکرد منطقه نسبت به اسرائیل، است و این رویدادها نشان‌دهنده چندین مسئله است. 

نخست این‌که، کشورهای حوزه خلیج فارس منتظر توافقات بین‌المللی با ایران نبوده و رویکردهای راهبردی خاص خود را اتخاذ کرده‌اند. در این میان مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران نیز بخشی از این تغییرات است. 

طبیعتا این مذاکرات بر مشکلات یمن و خطرات ناشی از آن برای امنیت عربستان سعودی تمرکز کرده است. اما همچنین مذاکرات امنیتی گسترده‌تری در رابطه با امنیت ملی کشورهای عرب، به‌ویژه عراق صورت گرفته است و لبنان اولویت این مذاکرات نیست.  

نویسنده سپس به سوریه اشاره کرده و می‌گوید سوریه نیز موضوع مورد علاقه مشترک دیگری برای عرب‌ها، آمریکایی‌ها، روس‌ها، اسرائیلی‌ها و ایرانی‌ها است. و بشار اسد با توسل به زور بر سر قدرت باقی خواهد ماند. 

آمریکا به‌دنبال خروج نیروهای خود از سوریه است و به‌عقیده دولت بایدن برای این کار نیازمند همکاری روسیه، اسد و ایران است.  

در این میان بیرون راندن جواد غفاری، ژنرال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شخصی ستیزه‌جو نسبت به نیروهای آمریکایی در سوریه، می‌تواند نشان‌دهنده رسیدن به توافق باشد. 

این نشریه سپس می‌افزاید سوریه، عاملی حیاتی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل است، آمریکا و کشورهای عرب رابطه خود با اسرائیل را عادی ساختند و روسیه نیز به این تحول خرسند است. 

یکی از موانع بین سوریه و اسرائیل، ایران است، زیرا ایران قدرت نظامی قدرتمندی در سوریه است و به‌همین علت، دارای اهرم فشار است. اما به‌طور راهبردی، حضور روسیه در سوریه از ایران مقتدرتر است. 

این نشریه سپس به عادی‌سازی روابط اعراب با دمشق پرداخته و می‌گوید چندین سطح این عادی‌سازی درحال صورت گرفتن است. هدف آن می‌تواند محدود ساختن نفوذ ایران در برخی از مناطق سوریه باشد. 

اگر سوریه روابط خود را با اعراب عادی سازد، قطعا تنها نمی‌ماند، این مسئله می‌تواند بر روی لبنان نیز تاثیر بگذارد، زیرا این دو کشور کاملا همراه یکدیگر هستند. اگر روابط بین ایران و آمریکا نیز عادی شود، مقاومت حزب‌الله دیگر کاربردی نخواهد داشت.  

نویسنده می‌گوید در ظاهر، شرایط اعلام شده توسط ایران برای واشنگتن و مذاکرات هسته‌ای، کاملا ناممکن است. اما، سخنان برخی از مقامات ایران حامل پیام‌های متفاوتی است. به‌عنوان مثال، وزیر خارجه ایران، از آمادگی کشورش برای توافقی خوب سخن گفته است. برای بایدن، بازگشت به توافق دوران اوباما مسئله بسیار مهمی است.

نویسنده در پایان نتیجه می‌گیرد که تفاوت عظیم شرایط کنونی با آن دوران، آمادگی کشورهای عرب نسبت به توافق یا پیامدهای احتمالی مذاکرات است و دیگر همانند دوران اوباما یکه نخواهند خورد. حزب‌الله به همه کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل عادی ساخته است پرخاش می‌کند. 

در واقع، تشدید تنش‌های حزب‌الله با این گونه کشورها به خشم مردم لبنان انجامیده است. این گروه ادعا می‌کنند که تهدیدی وجودی برای اسرائیل است. اما با تغییرات گسترده منطقه و بین‌المللی، این حزب‌الله است که باید نگران موجودیت خود باشد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

پوتین یک فرمان جدید تجاری در رابطه با ایران امضا کرد

رئیس‌جمهوری روسیه در آستانه سفر به تهران طی فرمانی، پروتکل الحاقی توافقنامه منطقه آزاد بین …

یک نظر

 1. Avatar
  it is time for Russian Mullahs to sacrifice former allies

  اعلام جرم علیه دو ایرانی به اتهام تخریب انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا
  https://www.dw.com/fa-ir
  بسیار عالی ، دارید کم کم میرسید به این نقطه حیاتی تر : که همه رسانه های فارسی و تحلیل گران مزدور روسیه و ملاهای روسی همین رویه را دنبال می کردند .
  یعنی مارکسیست های روسی و ملی مذهبی و شورای جبهه ملی قلابی در اروپا ،
  ۱) با نقاب قلابی سلطنت طلبی ضد دموکرات های امریکا و جمهوریخواهان و هوادار پوتین ، مادورو ، اسد ، قذافی ،
  ۲) با نقاب قلابی ترامپیسم اما دشمن امریکا و مخالف ترامپ و عالیجناب پمپئو و هوادار برنی سندرز و چامسکی و اسنودن و ویکی لیکس و چپ های انتی فا و اشک تمساح ریزان برای سیاهان امریکا ،
  ۳) با نقاب قلابی حقوق بشر اما ساکت و ماله کش در برابر جنایات روسیه ، اسد ، مادورو ، ارتگا ، لوکاشنکو ، ارتش میانمار ، کیم ، ارمنستان ،
  ۴) با نام سکولاریسم و دشمنی با مذهب (البته مذاهب و مذهبیون غیر روسی) و ساکت در برابر جنایات و دخالت های فرامرزی سنی های وهابی امارات و سعودی ، مسیحیان مارونی باند روسیه و اسد و ملاها ، ارتدکس ک گ ب پوتین ، مسیحیان مارکسیست سیمون بولیواری ، شیعیان خلقی (باند خوئینیها ، موسوی ، نبوی ، عبدی ، امریکا ستیزان پرچمی مثل شریعتمداری ، سلیمی نمین ، احمدی نژاد ، بادامچیان ، دروزی های سمیر جعجع ، ….
  در فارسی مثلی هست که از شوکران ارسطو قوی تر است
  می گوید :
  گر حکم شود که مست گیرند
  در شهر هر انچه هست گیرند
  ۱) همین رادیو فردا که با بودجه امریکا اداره می شود ،
  ۲) همین رادیو زمانه که با بودجه هلند است ،
  ۳) همین دوچه ولله که با بودجه المان مرکل است ،
  ۴) همین بی بی سی فارسی که ظاهرا با بودجه انگلیس است اما الیگارشهای پوتین دست نشانده مارکسیست و ملی مذهبی و جاسوسان ملاها ، اسد ، قذافی ، ارمنستان ، امارات ، سعودی در انجا کاشته اند به وفور ،
  ۵) همین من و تو ، ایران اینتر نشنال ، همین مشروطه و مردم ریپورت ،
  ۶) همین یورو نیوز و رادیو فرانس ،
  ۷) اخبار روز و ایران امروز و ایران پرس نیوز و کانال وان
  ۸) و همه تلویزیونهایی که به نام شاه و سلطنت و مصدق ، کارشان دخالت در انتخابات امریکا و المان و فرانسه و کانادا و لیبی و انگلیس و عراق و افغانستان و …. که هیچ ، یک جنگ روانی اطلاعاتی که توسط شعبه برون مرزی سپاه قدس به نیابت از دفتر اورو اسیا پوتین ـ دوگین را با تمام قوا هماهنگ با هم به پیش میبرند ،
  – همه اینها ارتش سایبری و هکر های ملاهای روسی و روسیه هستند .
  – سایبریست هایی که در دانشگاههای امریکا ، مراکز تینک تنک ، رسانه های معروف امریکایی مثل نیوز ویک و نیویورک تایمز و هیل و واشنگتن اگزماینر ، فارین افیرز ، فارین پالیسی ، نشنال اینترست و رسانه های معروف فرانسوی مثل لوموند ، انگلیسی مثل گاردین ، همه جا مزدور کاشته اند .
  – هر ایرانی در این رسانه ها می بینید مزدور سپاه و روسیه است .
  چرا ؟
  – ببینید علیه روسیه و ملاها (هسته اصلی روسی امریکا ستیز) ، نه چهار تا خرده پا و یا یابو مثل مهاجرانی ، خاتمی ، تائب ، مصباح ، سروش ، جنتی ، مکارم ، علم الهدی ، زید ابادی ، زیبا کلام ، ظریف ، عبداللهیان ، رئیسی ، نیاک ، آمام جمعه فلان و اخوند درجه سه بهمان و انهایی که قلابی و به ظاهر ژست تعامل با امریکا میگیرند ) و قذافی و لوکاشنکو و چاوز و ارتگا و کاسترو و کیم و اسد مطلبی می نویسند ؟
  – پشتیبانی روسیه و حضور امپریالیستی روسیه در رژیم ملاها را مورد هدف قرار می دهند ؟
  یا که نه :
  – دشمن امریکا و متحدان ان ، لیبرال دموکراسی ، جهان متمدن و مدرن ، توسعه پایدار ، هستند
  – و علیه اپوزیسیون برانداز مثل مجاهدین خلق به ملاهای روسی بوست می دهند
  – حرفهای اینها ، پست های خبری اینها ، تحلیل های اینها : امریکا و جهان متمدن را شاد میکند یا پوتین ، خامنف و مارکسیست های امریکا ستیز فدایی و توده ای و ملی مذهبی متحد ملاها و اسد و مادورو و لوکاشنکو و پسر قذافی و ارمنستان و ازبکستان و ترکمنستان و امارات و سعودی را ؟
  – مساله این نیست که در امریکا هم , دموکرات و جمهوری خواه و هوادران ترامپ و لیبرتارین ها با هم اختلاف نظر وسیع دارند ، و همه این مارکسیست های روسی و مزدوران روسیه اتفاقی هر انچه در مورد امریکا و جهان ازاد می نویسند ، لجن پراکنی به جناح دموکرات ها و میانه رو های محافظه کار است .
  – موضع دوگانه اینها وقتی اشکار می شود که در حالیکه نصف راه را با ترامپ می روند ، نصف دیگر را با دشمنان قسم خورده ترامپ در دموکرات ها و جاسوسان روسیه در امریکا مثل اسنودن و ویکیلیکس و آنارشیست های انتی فا میروند
  – هرگز نمی بینید اینها از مواضع ترامپ علیه سوسیالیسم و کمونیسم و کاسترو و ارتگا و مادورو و سو استفاده از حقوق سیاهان توسط شورشیان انتی فا و مارکسیست هایی مثل نوام چامسکی و حتی علیه چپ ترین دموکرات ها مثل سندرز و مایکل مور و … دفاع کنند.
  – هرگز نمی بینید از مواضع جمهوری خواهان پیشرو (جان بولتون , تد کروز ، روبیو ، کاتن ، مک کین ، لیندزی گراهام ، حتی دموکراتهایی مثل منندز ، هوارد دین ) ، مواضع عالی جناب پمپئو به نفع سازمان مجاهدین خلق و علیه روسیه و ونزوئلا و فلسطین و کوبا و نیکاراگوا دفاع کنند .
  – این پارادوکس روسی فقط در باند جاسوسان پوتین جای دارد که به نفع هسته اصلی روسی نظام ملاتاریا آست .
  – در واقع اینها همان حرفهای مزخرف پوتینیست ها مثل خامنف ، سپاه ، فدایی ، توده ای ، ملی مذهبی ، کاسترو ، لوکاشنکو ، چاوز ، ارتگا را علیه امریکا تکرار میکنند و به انها مشروعیت می دهند
  – از اینها بپرسید امریکای دموکرات ، جمهوری خواه ، هوادار ترامپ , بهتر است یا
  روسیه ، اسد ، مادورو ، ویتنام ، کوبا ، بلاروس ، قذافی ، ….
  – ژاپن ، کانادا ، کره جنوبی ، استرالیا ، نیوزیلند ، فنلاند ، فرانسه ، انگلیس ، سوئد ، سویس ، المان ، لهستان ، چک ، مجارستان ، و حتی اندونزی و مالزی و ترکیه و آذربایجان و گرجستان و اوکراین …. بهتر است
  – یا ارمنستان ، ترکمنستان ، کوبا ، بولیوی ، ونزوئلا ، سوریه ، بلاروس ، ازبکستان ، تاجیکستان ، مصر ، الجزایر ، میانمار ، اکوادور ، و حتی امارات و سعودی ….
  بسیار واضح می بینید که
  ۱) دوستان این ها ، همان متحدان امریکا ستیز فاسد ملاهای روسی هستند
  ۲) دشمنان اینها همان جهان ازاد مدرن نرمال است که ملاها دشمن ان هستند به نمایندگی از روسیه و چین.
  ۳) دشمنی ژنتیکی اینها با دموکرات ها ، کانادا ، ژاپن ، کره جنوبی ، اسرائیل ، اروپا ، لیبرال دموکراسی ، بازار ازاد ، ناتو ، توسعه پایدار از جنس مخالفت های داخل جهان سرمایه داری و دولت های لیبرال دموکراسی و توسعه یافته نیست . اینها ظاهرا زیر ان مخالفت ها پنهان می شوند تا با اصل نظامهای مدرن دموکراسی و ازادی بیان و حقوق بشر و ارزشهای والای نظام ها و جوامع غربی و یا شرقی لیبرال دموکراسی ستیز کنند .
  درست همان کاری که پوتین میکند .
  همان چیزی که خامنف می خواهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *