تحولات برجام، منابع مالی و رافائل گروسی

در حالی‌که نگرانی‌ها از سرانجام مذاکرات وین همچنان ادامه دارد و بازار علیرغم تورم و گرانی نسبت به سرانجام برجام، همچنان راکد است، خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران روز دوشنبه اظهار داشت آنچه که برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد، چگونگی دستیابی به یک توافق خوب در وین است، نه این‌که این گفتگوها از کجا آغاز می‌شوند.

خطیب‌زاده که این سخنان را در واکنش به اظهارات یک مقام آلمانی در این خصوص که تفاهمی درباره نقطه‌ی آغاز گفتگوها حاصل نشده و باید از جایی که مذاکرات وین به پایان رسیده، مذاکرات جدید ادامه یابد،‌ بیان کرده بود، خطیب‌زاده همچنین یادآور شد اینکه از کجا گفت‌وگوها در وین شکل بگیرد، موضوع کم اهمیت‌تری است. به‌نظر می‌رسد جمهوری اسلامی قصد دارد مذاکراه را با روش جدیدی آغاز کند که با مخالفت روسیه و کشورهای اروپایی روبروشده است.

خطیب‌زاده همچنین با بیان این موضوع که ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به جمهوری  اسلامی تغییر دهد، اظهار داشت رفتار بایدن در تهران به‌شدت رصد می‌شود. وی خاطرنشان کرد گفتگوها در وین بر همین اساس جلو خواهد رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، در ادامه، و در واکنش به رزمایش اسرائیل و آمریکا و بعضی از کشورهای منطقه اظهار داشت جمهوری اسلامی به ثبات در منطقه تاکید دارد و به دنبال این است ثبات منطقه به هم نخورد.

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی در سطحی از ثبات و اقتدار است که همه می‌دانند نباید به آن نزدیک شوند. وی همچنین خبر دعوت از رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی اتمی برای انجام مذاکرات در تهران خبر داد. این در حالی‌ست که هنوز خبر دعوت از گروسی را مورد تایید قرار نداده است. گروسی چند روز پیش از این‌که دولت رئیسی با وی تماس نگرفته است انتقاد کرد.  

خطیب‌زاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع آزادسازی سه‌ونیم میلیارد دلار از منابع ایران در خارج از کشور، اظهار داشت جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه در این خصوص اطلاعات ریز را ارائه نخواهد کرد. 

وی به شرایط تحریمی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و خاطرنشان کرد وزارت امور خارجه در شرایطی که کشور در تحریم است، نمی‌تواند در این خصوص جزئیات را منتشر کند. خطیب‌زاده در عین حال یادآور شد اگر بانک مرکزی مصلحت بداند این موارد را خواهد گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت جمهوری اسلامی ایران منابع متعددی در خارج از کشور داشته و دارد. وی افزود ایران در حال آزادسازی تدریجی آنهاست.

خطیب‌زاده همچنین خاطرنشان کرد همین که امروز کالای اقتصادی وارد کشور می‌شود، یعنی این منابع به‌تدریج وارد کشور می‌شوند. وی تصریح کرد منابع آزادشده تنها هم از یک منبع نبوده‌اند.

گرچه جمهوری اسلامی دلیل عدم شفافیت در خصوص چگونگی آزادسازی منابع ارزی جمهوری اسلامی را ملاحظات تحریمی عنوان می‌کند،‌ اما تجربه نشان داده است که این ملاحظات و این عدم شفافیت‌ها بیشتر به این دلیل صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران مایل نیست مبادلات مالی آن به‌صورت آشکار در اختیار عموم قرار گیرد.

همزمان با انتشار اخباری در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران، اخباری هم در خصوص ارسال پول به‌صورت چمدانی به لبنان توسط ورزشکاران ایرانی مطرح شد، که مانند دیگر خبرها از این دست نه امکان رد و نه امکان تایید آنها وجود ندارد.

ضمن این‌که بر خلاف دفعات پیشین، انتشار اخباری در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران، نه تنها تاثیری در بازار ارز نداشت، بلکه در روزهای اخیر به افزایش قیمت ارز نیز انجامیده است. برخی با بدبینی عنوان می‌کنند که دولت با این هدف خبر آزادسازی منابع ارزی ایران را منتشر کرده که از این طریق بتواند، بر بازار ارز تاثیر بگذارد، اما در واقعیت چنین منابعی آزاد نشده است. 

هر چند برخی منابع خارجی نیز اعلام کرده‌اند که این منابع از طریق ژاپن آزادشده است و می‌تواند نشانه حسن‌نیت امریکا برای انجام مذاکرات برجام باشد، اما درعین حال آمریکا رسما آزادسازی این پول‌ها را رد کرده است. و این نشان می‌دهد که در صورت صحت خبر مصالحه پشت پرده‌ای در مورد امکان این مشوق برای بازگرداند، ایران به میز مذاکرات انجام گرفته است. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.