گفتگوی امانپور و باقری‌ کنی و پایان دور مذاکرات اروپایی

علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سفر خود را به اروپا در مادرید پایان داد و در اخرین مرحله سفر خود با انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای در سفارت جمهوری اسلامی در مادرید در مورد پرونده هسته‌ای مذاکره کرد. 

باقری دراین سفر بجز در لندن نتوانست با همتایان خود ملاقات کند. هر چند که او مدعی شد مذاکره سازنده‌ای داشته است، اما مقامات این کشورها از جمله انگلستان گفتند به ایران در مورد فرصت کنونی  برای احیاء مذاکرات برجام تذکر داده‌اند و خواستار آزادی شهروندان دوتابعیتی شده‌اند. 

معاون سیاسی وزارت خارجه درمصاحبه‌ای گفت با مقام‌های سیاسی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس مذاکره داشتم. گفت‌وگوها در عین حالی که صریح و جدی بود، ولی سازنده و روبه جلو بود. ما نگاه خودمان را به‌طور خیلی صریح و شفاف در مورد چارچوب‌های لازم در گفت‌وگوهای پیش رو به آن‌ها گفتیم و نگاهمان را با آن‌ها به اشتراک گذاشتیم و انتظاراتمان را از گفت‌وگوهای آینده به آن‌ها اعلام کردیم. به هر حال، آن چیزی که مهم است، این است که کشورهای اروپایی بتوانند مسیری را طی کنند که منافع خودشان را در دوره پیش رو تامین کنند. 

وی همچنین در مورد نتایج سفرش به انکلستان گفت، من با چند تن از مقام‌های وزارت خارجه انگلیس در حوزه منطقه، روابط دو جانبه و امور سیاسی، پنج ساعت گفت‌وگوی پیوسته‌ای داشتم. دامنه این مباحث از روابط دو جانبه شروع شد و به بحث‌های منطقه‌ای و همین‌طور موضوعات مربوط به مذاکراتی که پیش رو داریم کشیده شد. 

وی افزود: در همه این بحث‌ها دو طرف نگاه خودشان را مطرح کردند و ارزیابی من از این جلسات مثبت است، مذاکرات جدی انجام شد. زیرا مدتی است گفت‌وگویی را با این جامعیت بین مقام‌های وزارت خارجه دو کشور نداشتیم. فکر می‌کنم مذاکرات امروز در واقع گام رو به جلویی بود برای نزدیک‌تر شدن دیدگاه‌های مقام‌های سیاسی ایران و انگلیس. 

وی در مورد پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران نیز مدعی پیشرفت شد و گفت: بله، در واقع مدتی است که این مساله برای تادیه بدهی دولت انگلیس به جمهوری اسلامی بحث‌هایی بین دو طرف جریان دارد. در تهران هم در چندین جلسه که من حضور داشتم این مساله مطرح بود و امروز هم این بحث مطرح شد. 

وی گفت اصل موضوع بدهی، پرداخت بدهی و اصل مبلغ بدهی مورد توافق دو طرف است فقط نکته‌ای که باعث شده این بدهی تادیه نشود، روش پرداخت است که در این مورد طرفین در حال رایزنی هستند.

وی افزود در مورد طیفی از موضوعات بحث شد، ولی به نظر من تا این سطح که ما بتوانیم روابط را به سطح عادی و معمولی برسانیم فاصله داریم. 

باقری بنظر می‌رسید سعی می‌کند که نشان دهد برخلاف دولت قبل روابط حسنه‌ای با دولت بریتانیا برقرار کرده و می‌کوشد پرداخت بدهی دولت بریتانیا به جمهوری اسلامی را به‌عنوان کارنامه موفقی برای دولت رییسی تلقی کند. 

علاوه براین با آن‌که باقری سعی کرد که از ارتقاء روابط با فرانسه سخن بگوید، در عمل  دولت فرانسه  در سطح مدیرکل با باقری ملاقات کرد. جالب آن که با وجود سفر باقری به فرانسه، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه تصمیم جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را غیرسازنده خواند. به نظر می‌رسد این امرنشان‌دهنده شکافی در ساختار وزارت خارجه است. 

باقری همچنین در مصاحبه‌ای مدعی شد که ما مذاکرات هسته‌ای را در سال ۲۰۱۵ به اتمام رساندیم که نتیجه آن توافق برجام بود. آمریکایی‌ها با خروج از برجام، هم برجام را نقض کردند و هم قطعنامه ۲۲۳۱ را که در پی آن، هم تحریم‌های گذشته و هم تحریم‌های جدید را علیه ملت ایران اعمال کردند. هدف اصلی مذاکرات آینده، بازگشت آمریکا از این تحریم‌هاست.

وی گفت اقدامات هسته‌ای ایران در پاسخ به اقدامات آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب توافق برجام بوده است. اقدام آمریکا،خلاف حقوق بین‌الملل، خلاف برجام و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ بوده ولی اقدام جمهوری اسلامی ایران بر اساس متن برجام بوده است. لذا ابتدا باید درمورد لغو تحریم‌های غیرقانونی تصمیم گرفته شود. 

وی همچنین درمصاحبه‌ای با گاردین گفت ایران نیازمند تعهد است که آمریکا دوباره از توافق هسته‌ای امضاء شده با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ خارج نشود. وی افزود ما به راستی‌آزمایی نیاز داریم و این موضوع حل نشده باقی مانده است. این یکی از موضوعاتی است که هنوز نهایی نشده است. 

باقری گفت این یک توافق است نه یک سیاست. اگر قرارداد صلح بین دو کشور حاصل شود، آن قرارداد اثر قانونی یک معاهده را خواهد داشت. این قانون بین‌المللی است. هدف این نیست که قوانین داخلی ایالات متحده بر یک توافق بین‌المللی غلبه داشته باشد. این خلاف قوانین بین‌المللی است. 

وی همچنین بحث درباره برنامه موشکی و امنیتی ایران در این توافق را رد کرد و گفت برجام چارچوب مشخصی دارد و به سایر موضوعات مرتبط نیست. ما قرار نیست در مورد توان دفاعی یا امنیت خود مذاکره کنیم. 

وی این انتقاد را که موضع مذاکره ایران آنقدر سخت است که دستیابی به توافق در وین را ناممکن کرده است، رد کرد و گفت ما فقط می‌گوئیم طبق برجام تحریم‌ها باید برداشته شوند. ما یک معامله انجام دادیم و معتقدیم که باید اجرا شود و مهم این است که به توافقی برسیم که نتایج عملی برای طرفین داشته باشد. 

وی افزود یکی از موضوعات مهم در دستور کار گفت‌وگوها این است که ما به تضمین‌هایی دست پیدا کنیم که از تکرار مجدد نقض فاحش یک توافق بین‌المللی جلوگیری کنیم. آمریکایی‌ها با نقض برجام و تحمیل تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران، صرفا به جمهوری اسلامی ایران خسارت وارد نکردند، بلکه به کشورهای دیگر عضو برجام نیز خسارت وارد کردند. چون این کشورها تعاملات اقتصادی و قراردادهای اقتصادی با ایران داشتند. 

وی گفت آمریکایی‌ها به یک توافق بین‌المللی نیز خسارت وارد کردند چون هر توافق بین‌المللی، یک هویت حقوق بین‌المللی دارد. آمریکایی‌ها با این اقدامشان به این توافق هم صدمه زدند و خسارت وارد کردند.

وی  همچنین  در مصاحبه با کریستین امانپور مجری شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان گفت موضوع اصلی در گفت‌وگوهای پیش رو موضوع رفع تحریم‌های غیرقانونی است که به‌خاطر خروج آمریکا از برجام و نقض تعهداتش علیه ملت ایران تحمیل شده است. 

باقری در پاسخ به سوال مجری برنامه که آیا ایران خواستار رفع تحریم‌ها قبل از حصول توافق یا به‌عنوان بخشی از یک توافق است گفت، قاعدتاً بخشی از آن است. ولی ابتدا باید به یک نتیجه و جمع‌بندی مطلوب از نظر ما برسد. 

یکی از مشکلات مذاکراتی جمهوری اسلامی در مورد مسئله برجام این است که حاضر به قبول این نکته نیست که نمی‌شود با امریکا در مورد یک موضوع وارد توافق شد ودر موضوعات دیگر این کشور را مورد چالش قرار داد. این موارد طبیعتا مانند ظروف مرتبطه هر پیوستگی و گسستگی به یکدیگر مربوط می‌شود. لذا اگر در مسایل منطقه‌ای در چالش جدی با متحدان امریکا قرار گیرد و فقط بخواهد موضوع هسته‌ای را حل کند و از مزایای همان نظم برخوردار شود، قطعا تداوم ان امکان‌ناپذیر می‌شود. 

عدم درک و قبول این موضوع  توسط نهادهای تصمیم‌گیرخسارت‌های میلیاردی به کشور وارد کرده است. و لذا دولت رئیسی باید به سمت طرح توافق جامع و مذاکره مستقیم حرکت کند و گرنه دوباره با مشکل مواجه خواهد شد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.