نظرات رئیس اسبق سیا درباره پوتین، چین، ایران

می‌ترسم ایرانی‌ها ما را بازی دهند

 

این گزارش بخشی از پاسخ‌های مفصل «لئون پانتا» وزیر دفاع و رئیس اسبق سیا به پرسش‌های «مایکل مورل» تحلیل‌گر اطلاعاتی آمریکایی و کفیل اداره کننده سیا در سال‌های ۲۰۱۱ و سپس از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی در یک برنامه پادکست است.

به گزارش فرارو، پانتا در این گفتگو درباره مسائل متنوعی از جمله مسیر پیش‌روی افغانستان، تهدیدات ناشی از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، چشم‌انداز هسته‌ای ایران و چالش بلند مدت ناشی از چین صحبت کرده است. هم چنین، او در مورد اختلافات سیاسی داخلی که می‌تواند ثبات و امنیت امریکا را به‌خطر اندازد نیز صحبت کرده است.

در مورد افغانستان دلیل حضور ما در آنجا به سبب رویداد ۱۱ سپتامبر بود و تصمیم گرفتیم به دنبال القاعده و مسئولان و مسببان برنامه‌ریزی آن عملیات برویم. ما تصمیم گرفتیم اجازه ندهیم افغانستان به پناهگاه امنی برای القاعده تبدیل شود تا بار دیگر حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر برنامه‌ریزی شود. ما می‌خواستیم مطمئن شویم این اتفاق دیگر رخ نخواهد داد و به مدت دو دهه توانستیم از وقوع حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر جلوگیری کنیم. ما کارهای زیادی را در سیا برای یافتن بن لادن و تضعیف رهبری القاعده انجام دادیم و من احساس خوبی نسبت به این موضوع دارم.

در مورد اشتباهات گمان می‌کنم ما بیش از اندازه ارتش افغانستان و امریکا را به یکدیگر وابسته کردیم. مهم‌ترین کاری که باید انجام می‌دادیم آن بود که استقلال عمل بیش‌تری برای ارتش افغانستان در نظر می‌گرفتیم. راه‌های بهتری برای انجام این کار وجود داشت و صادقانه بگویم ما قایق را از دست دادیم.

برای من دشوار است که باور کنم برنامه‌ای برای حوادث احتمالی‌ای که ما شاهد وقوع آن در افغانستان بودیم وجود نداشت، زیرا این یک عملیات طبقه‌بندی شده نبود. ما برای هر حادثه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنیم. ما نیمی از وقت خود را صرف این موضوع می‌کنیم که درک کنیم اگر مجبور به جنگ در تایوان شویم یا مجبور شویم با چین و روسیه وارد جنگ شویم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ما برای همه چیز برنامه‌ریزی می‌کنیم.

شما اساسا می‌توانید عقب بایستید و ببینید در افغانستان چه اتفاقی در حال روی دادن است. فروپاشی ارتش افغانستان رخ داده است و می‌توانستید ببینید طالبان چه می‌کردند و به‌تدریج و خزنده در افغانستان حرکت کردند و کنترل کشور را در دست گرفتند. منظورم این است که این رخدادها جلوی چشمان ما در حال روی دادن بودند. همه چیز با فروپاشی همراه شد.

ما باید به این درک برسیم که مشکل امنیتی‌مان در افغانستان رفع نشده بلکه بدتر شده و طالبانی که اکنون بر افغانستان حکمرانی می‌کند، طالبان قرن بیست و یکمی نیست. صحبت‌های زیادی مطرح شده بود مبنی بر آن که طالبان متوجه شده‌اند که باید به قوانین و روابط بین‌المللی توجه کنند. من، اما این موضوع را در چشم‌انداز نمی‌بینم.

من همان طالبانی را می‌بینم که عملیات ۱۱ سپتامبر را انجام دادند و به تروریست‌ها اجازه دادند در افغانستان پناه گیرد. اکنون باید با پاکستانی‌ها در امور ضد تروریسم همکاری کنیم. آنان نیز اکنون نگران هستند، زیرا حضور طالبان باعث تضعیف ثبات در افغانستان می‌شود و می‌تواند تهدیدی برای اسلام آباد باشد.

ما پوتین را به‌خوبی می‌شناسیم: او یک قلدر است!

در مورد روسیه، ما پوتین را می‌شناسیم. ما او را به‌خوبی می‌شناسیم. او یک قلدر است و کاری که قلدرها وقتی احساس ضعف می‌کنند نمایش قلدری است. به‌نظر می‌رسد پوتین احساس می‌کند که آمریکا ضعیف شده و او می‌تواند از این ضعف به نفع خود استفاده کند. علت سقوط کریمه به دست روسیه همین موضوع بود و اکنون اوکراین در شرایط مشابهی قرار دارد.

روسیه در سوریه مستقر می‌شود و حملات سایبری را علیه آمریکا انجام می‌دهد. آنان واقعا توانایی خود را برای ایجاد اختلال افزایش داده‌اند. پوتین در انجام این کار باهوش است.

من زمانی که در سیا بودم تلاش می‌کردم بتوانم با روس‌ها همکاری کنم، اما همیشه قدیمی‌ترها در سیا می‌گفتند: «وقتت را تلف نکن». اکنون بهتر از هر زمانی جمله آنان را درک می‌کنم. روس‌ها در حال افزایش نیرو در اوکراین هستند و از فضای مجازی علیه ما استفاده می‌کنند.

به‌نظرم اظهارنظر بایدن و تعیین خط قرمز به‌خصوص درباره زیرساخت‌های قوی آمریکا در حوزه سایبری و توانایی انجام اقدام متقابل اظهارنظر هوشمندانه‌ای از سوی بایدن خطاب به پوتین بود. پوتین باید درک کند که بهای اقدامات‌اش را پرداخت خواهد کرد. اگر او فکر کند ما عمل نمی‌کنیم روسیه بسیار خطرناک‌تر خواهد شد.

صادقانه بگویم برعکس بایدن، ترامپ با ایجاد اختلال در کار ناتو دقیقا همان کاری را انجام می‌داد که پوتین می‌خواست. نکته دیگر آن که زمانی که روسیه به کریمه وارد شد به سوریه و لیبی رفت آمریکا پاسخی نداد. در مورد حملات سایبری نیز چنین است. به گمانم پوتین باید پیام واضحی از ما دریافت کند.

ما باید به تقویت ناتو پرداخته و به اوکراین کمک کنیم تا بتواند از خود محافظت کند. پوتین منتظر است ببیند آیا بایدن صرفا سخن می‌گوید یا اهل عمل است. این آزمایش او خواهد بود.

نگرانم ایرانی‌ها با ما بازی کنند

در مورد ایران، نگرانی من آن است که اگر مذاکرات تنها در مورد موضوع هسته‌ای باشد آنان (ایرانی‌ها) با ما بازی کنند. باید تصمیم بگیریم که آیا باید با اسرائیل همکاری می‌کنیم تا مانع از تولید تسلیحات هسته‌ای توسط ایران شویم یا خیر. این تصمیم بزرگی خواهد بود.

ایران همان کاری را انجام می‌دهد که پوتین و چین در حال انجام آن هستند، آنان در حال آزمایش امریکا هستند. اکنون در ایران دولتی تندروتر در حال حرکت سریع به‌سوی توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. من به این موضوع باور دارم. اکنون با شرایط مشابه دوران اوباما مواجه شده‌ایم که تلاش کرد اسرائیل را متقاعد کند تا علیه ایران حمله نظامی انجام ندهد. اگر اسرائیل در حال حاضر احساس کند که آمریکا به اندازه کافی سریع اقدام نمی‌کند، تا با ایران مقابله کند بار دیگر وارد چالش با اسرائیلی‌ها خواهیم شد.

چین بسیار پرخاشگر است

در مورد چین، رهبران آن کشور خودکامه هستند و نگرانی‌ای برای آینده خواهند بود. ما می‌دانیم آنان در حال سرمایه‌گذاری در بازارهایی هستند که ما باید در آنجا می‌بودیم. آنان فشار زیادی بر کشورهای دیگر وارد می‌کنند تا از منافع چین تبعیت کنند. چین بسیار پرخاشگر است. ما باید به چین نیز مشابه ایران و روسیه نشان دهیم که عمل می‌کنیم و صرفا سخن نمی‌گوییم.

چالش‌های داخلی آمریکا

در مورد مسائل داخلی آمریکا من معتقدم که امروز احتمالا بزرگترین تهدید برای ما اختلال در دموکراسی و ناتوانی هر دو طرف (دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات) در همکاری با یکدیگر برای حکمرانی است. اگر قرار است با چین مقابله کنیم، با روسیه مواجه شویم و سیاست‌گذاری صنعتی را توسعه دهیم، اگر قرار است با متحدان‌مان برخورد کنیم، باید به دنیا نشان دهیم که می‌توانیم حکومت کنیم و این آن موضوعی است که من را بیش‌تر نگران می‌کند.

اکنون که به دموکراسی‌مان نگاه می‌کنم می‌بینم باید با چالش‌های مختلف مقابله کنیم، در حالی که دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) را می‌بینیم که گویی در سنگرهای خود به سمت یکدیگر نارنجک پرتاب می‌کنند و مخالف همکاری با هم هستند.

ما کشوری قوی هستیم نیروی نظامی و اهرم‌های دیپلماتیک قوی داریم. ما تنها باید اتحادسازی کنیم. برای مقابله با روسیه باید ناتو را تقویت کنیم و در برخورد با ایران باید با متحدان‌مان، دولت‌های عربی میانه‌رو، اسرائیل و کشورهای اروپایی همکاری بیش‌تری داشته باشیم.

در مورد چین، باید با متحدان‌مان از استرالیا تا هند، کره جنوبی و ژاپن بیش‌تر همکاری کنیم. تنها چیزی که ایران، روسیه و چین از آن متنفر هستند ایجاد اتحادهای گسترده‌مان و افزایش قدرت و توانایی‌مان در تقویت این اتحادها خواهد بود.

منبع: سی بی‌اس نیوز، ترجمه: فرارو

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.