نظرات رئیس اسبق سیا درباره پوتین، چین، ایران

می‌ترسم ایرانی‌ها ما را بازی دهند

 

این گزارش بخشی از پاسخ‌های مفصل «لئون پانتا» وزیر دفاع و رئیس اسبق سیا به پرسش‌های «مایکل مورل» تحلیل‌گر اطلاعاتی آمریکایی و کفیل اداره کننده سیا در سال‌های ۲۰۱۱ و سپس از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ میلادی در یک برنامه پادکست است.

به گزارش فرارو، پانتا در این گفتگو درباره مسائل متنوعی از جمله مسیر پیش‌روی افغانستان، تهدیدات ناشی از «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، چشم‌انداز هسته‌ای ایران و چالش بلند مدت ناشی از چین صحبت کرده است. هم چنین، او در مورد اختلافات سیاسی داخلی که می‌تواند ثبات و امنیت امریکا را به‌خطر اندازد نیز صحبت کرده است.

در مورد افغانستان دلیل حضور ما در آنجا به سبب رویداد ۱۱ سپتامبر بود و تصمیم گرفتیم به دنبال القاعده و مسئولان و مسببان برنامه‌ریزی آن عملیات برویم. ما تصمیم گرفتیم اجازه ندهیم افغانستان به پناهگاه امنی برای القاعده تبدیل شود تا بار دیگر حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر برنامه‌ریزی شود. ما می‌خواستیم مطمئن شویم این اتفاق دیگر رخ نخواهد داد و به مدت دو دهه توانستیم از وقوع حمله‌ای مشابه ۱۱ سپتامبر جلوگیری کنیم. ما کارهای زیادی را در سیا برای یافتن بن لادن و تضعیف رهبری القاعده انجام دادیم و من احساس خوبی نسبت به این موضوع دارم.

در مورد اشتباهات گمان می‌کنم ما بیش از اندازه ارتش افغانستان و امریکا را به یکدیگر وابسته کردیم. مهم‌ترین کاری که باید انجام می‌دادیم آن بود که استقلال عمل بیش‌تری برای ارتش افغانستان در نظر می‌گرفتیم. راه‌های بهتری برای انجام این کار وجود داشت و صادقانه بگویم ما قایق را از دست دادیم.

برای من دشوار است که باور کنم برنامه‌ای برای حوادث احتمالی‌ای که ما شاهد وقوع آن در افغانستان بودیم وجود نداشت، زیرا این یک عملیات طبقه‌بندی شده نبود. ما برای هر حادثه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنیم. ما نیمی از وقت خود را صرف این موضوع می‌کنیم که درک کنیم اگر مجبور به جنگ در تایوان شویم یا مجبور شویم با چین و روسیه وارد جنگ شویم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ما برای همه چیز برنامه‌ریزی می‌کنیم.

شما اساسا می‌توانید عقب بایستید و ببینید در افغانستان چه اتفاقی در حال روی دادن است. فروپاشی ارتش افغانستان رخ داده است و می‌توانستید ببینید طالبان چه می‌کردند و به‌تدریج و خزنده در افغانستان حرکت کردند و کنترل کشور را در دست گرفتند. منظورم این است که این رخدادها جلوی چشمان ما در حال روی دادن بودند. همه چیز با فروپاشی همراه شد.

ما باید به این درک برسیم که مشکل امنیتی‌مان در افغانستان رفع نشده بلکه بدتر شده و طالبانی که اکنون بر افغانستان حکمرانی می‌کند، طالبان قرن بیست و یکمی نیست. صحبت‌های زیادی مطرح شده بود مبنی بر آن که طالبان متوجه شده‌اند که باید به قوانین و روابط بین‌المللی توجه کنند. من، اما این موضوع را در چشم‌انداز نمی‌بینم.

من همان طالبانی را می‌بینم که عملیات ۱۱ سپتامبر را انجام دادند و به تروریست‌ها اجازه دادند در افغانستان پناه گیرد. اکنون باید با پاکستانی‌ها در امور ضد تروریسم همکاری کنیم. آنان نیز اکنون نگران هستند، زیرا حضور طالبان باعث تضعیف ثبات در افغانستان می‌شود و می‌تواند تهدیدی برای اسلام آباد باشد.

ما پوتین را به‌خوبی می‌شناسیم: او یک قلدر است!

در مورد روسیه، ما پوتین را می‌شناسیم. ما او را به‌خوبی می‌شناسیم. او یک قلدر است و کاری که قلدرها وقتی احساس ضعف می‌کنند نمایش قلدری است. به‌نظر می‌رسد پوتین احساس می‌کند که آمریکا ضعیف شده و او می‌تواند از این ضعف به نفع خود استفاده کند. علت سقوط کریمه به دست روسیه همین موضوع بود و اکنون اوکراین در شرایط مشابهی قرار دارد.

روسیه در سوریه مستقر می‌شود و حملات سایبری را علیه آمریکا انجام می‌دهد. آنان واقعا توانایی خود را برای ایجاد اختلال افزایش داده‌اند. پوتین در انجام این کار باهوش است.

من زمانی که در سیا بودم تلاش می‌کردم بتوانم با روس‌ها همکاری کنم، اما همیشه قدیمی‌ترها در سیا می‌گفتند: «وقتت را تلف نکن». اکنون بهتر از هر زمانی جمله آنان را درک می‌کنم. روس‌ها در حال افزایش نیرو در اوکراین هستند و از فضای مجازی علیه ما استفاده می‌کنند.

به‌نظرم اظهارنظر بایدن و تعیین خط قرمز به‌خصوص درباره زیرساخت‌های قوی آمریکا در حوزه سایبری و توانایی انجام اقدام متقابل اظهارنظر هوشمندانه‌ای از سوی بایدن خطاب به پوتین بود. پوتین باید درک کند که بهای اقدامات‌اش را پرداخت خواهد کرد. اگر او فکر کند ما عمل نمی‌کنیم روسیه بسیار خطرناک‌تر خواهد شد.

صادقانه بگویم برعکس بایدن، ترامپ با ایجاد اختلال در کار ناتو دقیقا همان کاری را انجام می‌داد که پوتین می‌خواست. نکته دیگر آن که زمانی که روسیه به کریمه وارد شد به سوریه و لیبی رفت آمریکا پاسخی نداد. در مورد حملات سایبری نیز چنین است. به گمانم پوتین باید پیام واضحی از ما دریافت کند.

ما باید به تقویت ناتو پرداخته و به اوکراین کمک کنیم تا بتواند از خود محافظت کند. پوتین منتظر است ببیند آیا بایدن صرفا سخن می‌گوید یا اهل عمل است. این آزمایش او خواهد بود.

نگرانم ایرانی‌ها با ما بازی کنند

در مورد ایران، نگرانی من آن است که اگر مذاکرات تنها در مورد موضوع هسته‌ای باشد آنان (ایرانی‌ها) با ما بازی کنند. باید تصمیم بگیریم که آیا باید با اسرائیل همکاری می‌کنیم تا مانع از تولید تسلیحات هسته‌ای توسط ایران شویم یا خیر. این تصمیم بزرگی خواهد بود.

ایران همان کاری را انجام می‌دهد که پوتین و چین در حال انجام آن هستند، آنان در حال آزمایش امریکا هستند. اکنون در ایران دولتی تندروتر در حال حرکت سریع به‌سوی توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. من به این موضوع باور دارم. اکنون با شرایط مشابه دوران اوباما مواجه شده‌ایم که تلاش کرد اسرائیل را متقاعد کند تا علیه ایران حمله نظامی انجام ندهد. اگر اسرائیل در حال حاضر احساس کند که آمریکا به اندازه کافی سریع اقدام نمی‌کند، تا با ایران مقابله کند بار دیگر وارد چالش با اسرائیلی‌ها خواهیم شد.

چین بسیار پرخاشگر است

در مورد چین، رهبران آن کشور خودکامه هستند و نگرانی‌ای برای آینده خواهند بود. ما می‌دانیم آنان در حال سرمایه‌گذاری در بازارهایی هستند که ما باید در آنجا می‌بودیم. آنان فشار زیادی بر کشورهای دیگر وارد می‌کنند تا از منافع چین تبعیت کنند. چین بسیار پرخاشگر است. ما باید به چین نیز مشابه ایران و روسیه نشان دهیم که عمل می‌کنیم و صرفا سخن نمی‌گوییم.

چالش‌های داخلی آمریکا

در مورد مسائل داخلی آمریکا من معتقدم که امروز احتمالا بزرگترین تهدید برای ما اختلال در دموکراسی و ناتوانی هر دو طرف (دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات) در همکاری با یکدیگر برای حکمرانی است. اگر قرار است با چین مقابله کنیم، با روسیه مواجه شویم و سیاست‌گذاری صنعتی را توسعه دهیم، اگر قرار است با متحدان‌مان برخورد کنیم، باید به دنیا نشان دهیم که می‌توانیم حکومت کنیم و این آن موضوعی است که من را بیش‌تر نگران می‌کند.

اکنون که به دموکراسی‌مان نگاه می‌کنم می‌بینم باید با چالش‌های مختلف مقابله کنیم، در حالی که دو حزب (جمهوری‌خواه و دموکرات) را می‌بینیم که گویی در سنگرهای خود به سمت یکدیگر نارنجک پرتاب می‌کنند و مخالف همکاری با هم هستند.

ما کشوری قوی هستیم نیروی نظامی و اهرم‌های دیپلماتیک قوی داریم. ما تنها باید اتحادسازی کنیم. برای مقابله با روسیه باید ناتو را تقویت کنیم و در برخورد با ایران باید با متحدان‌مان، دولت‌های عربی میانه‌رو، اسرائیل و کشورهای اروپایی همکاری بیش‌تری داشته باشیم.

در مورد چین، باید با متحدان‌مان از استرالیا تا هند، کره جنوبی و ژاپن بیش‌تر همکاری کنیم. تنها چیزی که ایران، روسیه و چین از آن متنفر هستند ایجاد اتحادهای گسترده‌مان و افزایش قدرت و توانایی‌مان در تقویت این اتحادها خواهد بود.

منبع: سی بی‌اس نیوز، ترجمه: فرارو

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *