سفر باقری به اروپا و امکانات احیاء توافق هسته‌ای

علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه  که به اروپا سفر کرده است، در فرانسه و آلمان و بریتانیا با مقامات این کشورها صحبت کرد. او در بریتانیا جدا از مسئله برجام در مورد بدهی بریتانیا به ایران و مسئله زندانیان دوتابعیتی نیز مذاکره کرد. او گفت که بریتانیا آماده است بدهی پانصد میلیون پوندی خود را به ایران بپردازد، اما تحریم‌ها مانع از ان است.

وی در این سفرها هم چند مصاحبه هم انجام داد؛ از جمله با فیگارو، اشپیگل، گاردین و برنامه امانپور سی.ان.ان. که البته همه به زبان فارسی انجام شده است، که نشان می‌دهد باقری نخواسته ضعف تکلم انگلیسی سخن گفتن خود را در معرض افکار عمومی نشان دهد. باقری در گفتگو با فیگارو، با بیان این موضوع که قرار نیست تا ابد میز مذاکرات در وین برقرار باشد، اظهار داشت قرار است مذاکرات در وین به توافق منجر شود.

وی همچنین با بیان این موضوع که رویکردهای روسیه و یا چین به موضع جمهوری اسلامی نزدیک‌تر است، اظهار داشت بر اساس گفتگویی که با همتای فرانسوی خود در پاریس داشته‌ است، پیش‌بینی می‌کند که فرانسه قصد دارد نقش جدی‌‌تری در مذاکرات وین ایفا کند. باقری تاکید کرد، برای جمهوری اسلامی دستیابی به توافقی اهمیت دارد که بتواند نتایج عملی برای ملت ایران داشته باشد.

باقری همچنین با بیان این موضوع که موضوعات خارج از برجام اصلا قابل طرح نیستند، دلیل تاکید جمهوری اسلامی بر دریافت تضمین از کاخ سفید را شرایط ویژه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا دانست و اظهار داشت در شرایطی که جمهوری اسلامی می‌داند که اگر دونالد ترامپ بار دیگر به ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شود، توافق جدید را پاره خواهد کرد، دریافت تضمین از ایالات متحده و کاخ سفید امری طبیعی است.

باقری در مصاحبه با این روزنامه‌ی فرانسوی تاکید کرد، آمریکایی‌ها، تعهدات‌شان را نقض کرده‌اند و اروپایی‌ها نیز نتوانسته‌اند به تعهدات‌شان احترام بگذارند. وی تاکید کرد جمهوری اسلامی در شرایط پیش رو باید توافقی را انجام دهد که پایدار باشد.

این دیپلمات ایرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که هزینه مالی عدم توافق برای ایران در سه سال پایانی دوره ریاست جمهوری بایدن قریب به ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر ناشی از کاهش درآمد نفتی خواهد بود، اظهار داشت در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران با تحریم‌ها و مسائل ناشی از همه‌گیری کرونا مواجه است نمی‌تواند از این رقم چشم‌پوشی کند.

باقری تاکید کرد طرف‌های توافق باید ضمانت‌هایی بدهند که این توافق پایدار بماند. وی خاطرنشان کرد بهترین گزینه برای جمهوری اسلامی توافقی است که حقوق مردم و منافع ایران را تامین کند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین در بخش دیگری از سخنانش، با بیان این موضوع که تمامی فعالیت‌ها و اقدامات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود، تاکید کرد ایران هیچ فعالیت هسته‌ای غیر‌قانونی ندارد.

وی یادآور شد هر زمان که طرف مقابل، اراده عملی برای لغو تحریم‌های غیرقانونی داشته باشد، ایران نیز با راستی‌آزمایی مناسب در چارچوب توافق ۲۰۱۵ عمل خواهد کرد.

 با ان‌که آمریکا متخلف اصلی در قرار داد برجام بود و این کشور بود که از این قرار داد خارج شد. اما در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده‌ی امریکا، هردو از نظر فاصله گرفتن از تعهدات برجامی دچار مسئله هستند و اگر آمریکا باید به تعهدات برجامی بازگردد، ایران نیز به دلیل نادیده گرفتن این تعهدات در غنی‌سازی شصت و بیست درصد و افزایش ذخایر غنی شده و استفاده از سانتریفوژهای پیشرفته باید چنین اقدامی را انجام دهد.

ضمن این‌که تاکید تیم جدید مذاکره‌کننده بر بازگشت به توافق وین در سال ۱۳۹۴ و دفاع این تیم از برجام، در حالی عنوان می‌شود که این افراد از سرسخت‌ترین منتقدان برجام بودند و تا زمانی که دولت حسن روحانی روی کار بود، و همچنین در ابتدای شکل‌گیری برجام، آن‌را قرارداد ترکمان‌چای تشبیه می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران،‌ هیچ امتیازی را از طریق آن کسب نکرده است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.