ترور کاظمی و هراس‌های اعراب ازتکرار تجربه رفیق حریری و یمنی شدن عراق

تلاش برای ترور کاظمی نخست وزیر عراق بازتاب گسترده‌ای در جهان عرب بر جای گذاشت و عمده  رسانه‌ها آن‌را به تلاش جناح‌های حامی جمهوری اسلامی منتسب کردند.

دو رسانه عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این زمینه تحلیلی منتشر کردند و گفتند که تلاش روز یکشنبه برای ترور مصطفی الکاظمی تاسف بار، غیرقابل قبول و کاملاً قابل پیش‌بینی بود. 

از هنگام شکست همه جانبه شبه‌نظامیان و احزاب همسو با ایران در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر، واضح بود که عوامل تهران به همان شیوه معمول و تلاش برای کشتن کسانی که نتوانستند در پای صندوق‌های رأی شکست دهند ‌واکنش نشان می‌دهند. 

پیش  از ترور علیه کاظمی نیز، چندین فعال شیعه و سنی که خواستار پایان مداخله ایران در عراق بودند، کشته شدند. در انتخابات اخیر عراق، فقط ۴۳ درصد کسانی که حق رای دارند شرکت کردند و این پایین‌ترین میزان مشارکت از سال ۲۰۰۳ تا کنون است. 

در این میان مردم عراق نقشه بازی ایران را به‌خوبی درک می‌کنند، به همین علت است که کنسولگری‌ها و نمایندگی‌های تهران توسط مردم عادی عراق به آتش کشیده شده است. 

نتایج انتخابات امسال روشن‌ترین سند بود که نشان داد مردم عراق، ایران را یک قدرت اشغالگر خارجی می‌دانند. 

روز جمعه گذشته مقتدی صدر از نجف به بغداد رفت و در آن روز قبل از دیدار با هیئت کرد موجود در بغداد با محمد الحلبوسی دیدار کرد. این دیدار به عنوان تلاشی برای تسریع روند تشکیل دولت اکثریت تعبیر شد. 

از این رو جریان‌های بازنده روبه‌روی ورودی منطقه سبز تنش‌زایی کردند و در درگیری‌هایی که رخ داد ۱۲۵ نفر زخمی شدند. در پی این تنش‌زایی صدر بغداد را ترک کرد و به نجف بازگشت تا مرحله دیگری از مراحل تنش‌زایی طرفداران ایران شروع شود. 

به این ترتیب که رهبران حشدالشعبی و شبه نظامیان مسلح شخص نخست وزیر را تهدید کردند و او را توطئه‌کننده نخست علیه خود خواندند. تا این‌که روز یکشنبه منزل او با سه پهپاد بمب گذاری شده هدف قرار گرفت.

این رسانه ها گفتند که جای تعجب نیست که  تلاش برای ترور کاظمی تنها چند ساعت پس از تهدید او از سوی  قیس‌الخزاعلی از شبه نظامیان عصائب اهل الحق طرفدار ایران، انجام شد. 

هدف اولیه کاظمی بازگرداندن حاکمیت واقعی عراق بوده و هست. او در دوران نخست وزیری خود موضع روشنی را علیه شبه نظامیان اتخاذ کرده است. 

کاظمی کانال‌هایی را با متحدان طبیعی عراق در جهان عرب باز کرد. او موضع شجاعانه را اتخاذ کرد و به‌دنبال روابط نزدیکتر با همسایگان عرب عراق، به‌ویژه عربستان و امارات بود. 

این اتفاقات پس از افزایش سخنان تند بر ضد الکاظمی افتاده‌اند. الکاظمی از معدود سیاستمدارانی است که جسارت انتقاد از شبه نظامیان مورد حمایت ایران را داشته است. ولی  روحانیون تهران می‌خواهند که عراق در فلاکت و بی‌ثباتی سیاسی غرق شود. 

عراق ضعیف چیزی است که آنها می‌خواهند. آنها نمی‌خواهند اصلاح‌طلبان یا میانه‌روها موفق شوند. با ترور کاظمی ممکن بود که او به رفیق حریری دیگری تبدیل شود. 

نویسنده معتقد است که جامعه بین‌الملل و به‌ویژه دولت بایدن باید از نقشه شوم و بازی ایران آگاه شوند. جهان باید از مدارا کردن با ایران دست بردارد و محکوم کردن کلامی کافی نیست و باید به اقدام ملموس و قاطع متوسل شد. 

قدرت‌های غربی در گفتگوهای هسته‌ای با ایران باید تدابیری در پیش بگیرند که این کشور را وادار به مهار عوامل خود در منطقه کند. اگر اقدام به ترور کاظمی واقعاً کار گروه‌های مورد حمایت ایران باشد، اعتماد از بین خواهد رفت. 

 این رسانه‌ها معتقدند که ایران و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور، بدون روبه‌رو شدن با تحریم‌های مؤثر و مجازات، با چنین رفتارهای بی‌پروا، به بی‌ثبات کردن منطقه و از بین بردن هرگونه امکان ریشه‌گرفتن صلح و اعتدال ادامه خواهند داد و اکنون زمان آن است که موضع روشنی اتخاذ کنیم و ایران را وادار کنیم که از دخالت‌های شرارت‌آمیز خود دست بردارد.   

این نشریات سپس به توانایی کاظمی در حل این بحران پرداخته‌اند و پرسیده‌اند که آیا ممکن است کاظمی از همدردی داخلی و بین‌المللی با او برای ضربه زدن به این شبه‌نظامیان استفاده کند؟ به‌ویژه این‌که بسیاری از آن‌ها تقریبا شناخته شده هستند و از حمایت مردمی برخوردار نیستند؟ و پاسخ این‌ها این است که به نظر نمی‌رسد کاظمی شخص مناسبی برای این ماموریت باشد و این مسئله را شبه‌نظامیان در مناسبت‌های مختلف متوجه شده‌اند. 

او شخصیتی مردد دارد و فاقد کاریزمای لازم برای اتخاذ تصمیمات جسورانه است و فراتر این‌که او به خوبی می‌داند دولت او دولت سرپرست امور است و هرگونه واکنشی در قبال شبه‌نظامیان ممکن است به عمیق‌تر شدن بحران‌های عراق و نیز ترور او بیانجامد. 

این امری است که یکی از رهبران این شبه نظامیان به آن اشاره کرد و عملیات هدف قرار دادن او را با پهپاد مورد تمسخر قرار داد و گفت هدف قرار دادن او به تمام این اقدامات نیاز ندارد.

 هدف قرار دادن نخست وزیر با پهپاد حداکثر کاری است که شبه نظامیان ولایی می‌توانند انجام دهند و در صورتی که کاظمی و مقتدی صدر نتوانند از این اقدام تررویستی بهره‌برداری کنند این شبه‌نظامیان مسلح از این حد فراتر خواهند رفت. و بعید نیست در لحظه‌ای تعیین کننده به اجرایی کردن کودتایی علیه تمام نهادهای حکومت اقدام کنند. کاملا مانند آنچه در یمن رخ داد. 

به این ترتیب عراق وارد چرخه‌ی دیگری از خشونت می‌شود که ممکن است این کشور را به سه کشور و چه بسا بیشتر تبدیل کند.

در یک گفتگوی کلاب‌هاوسی در مورد ترور نافرجام الکاظمی برخی شاهدان عینی گزارش کردند که دو یا سه پهپاد مسلح به بمب از فاصله دو تا سه کیلومتری به سوی وی شلیک شد، که فقط یکی از آنها عمل کرد، در حالتی که سیستم دفاع هوایی سفارت آمریکا با محل حادثه دو کیلومتر بیشتر فاصله نداشت، ولی این سیستم فقط در فاصله کمتر از ۶۰۰ متر عمل می‌کرد. اعضای عراقی سخنگو در این تالار که توسط فرید قاسمی از چهره‌های سرشناس کلاب‌هاوسی اداره می‌شد، معتقد بودند این اتفاق در عمل به نفع الکاظمی تمام شد. یکی از ایرانیان طرفدار حکومت در این اتاق که از حامیان قاسم سلیمانی بود، به نقش الکاظمی که در زمان ترور قاسم سلیمانی مسئول استخبارات عراق بود و در ماجرای کشته شدن سلیمانی بقول این کاربر نقش داشت، اشاره کرد و الکاظمی را از دشمنان جدی ایران و عامل ترور سلیمانی دانست. 

 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.