گسترش فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی و چالش‌های افزایش غنی‌سازی

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی، روز پنجشنبه از تولید ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۶۰ درصد خبر داد و با اشاره به رفع محدودیت‌های قانونی در تولید اورانیوم غنی‌شده که با مجوز مجلس، عملی شده است، اظهار داشت در حال حاضر سازمان انرژی اتمی از مرز ۲۱۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصدی عبور کرده است. وی خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ۲۵ کیلو اورانیوم ۶۰ درصدی تولید کرده است که به استثنای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست.

وی همچنین با اشاره به سالروز تصرف سفارت آمریکا، این اقدام را حرکت علیه نظام سلطه توصیف کرد و اظهار داشت با اقدام ایران نه تنها سلطه‌ی آمریکا کنار رفته است، بلکه روز به روز در حال افول است. وی افزود در حال حاضر آمریکا تنها یک تصویر است.

این اظهارات در تایید حمله به سفارت آمریکا در ایران در حالی عنوان می‌شود که تقریبا تمامی مقام‌های جمهوری اسلامی، به‌ویژه کسانی که مستقیما در اشغال سفارت آمریکا در ایران نقش داشتند، از هزینه‌ساز بودن این اقدام صحبت می‌کنند و تاکید دارند که اشغال سفارت آمریکا هزینه‌های سنگینی را به جمهوری اسلامی تحمیل کرده است که می‌شد از آن جلوگیری کرد.

کمالوندی که این اظهارات را در مراسم افتتاح نمایشگاه دستآوردهای صنعت هسته‌ای ایران عنوان می‌کرد، اظهار داشت تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان باعث شکوفایی در کشور شده است.

وی افزود سلطه‌ای که آمریکا به‌دنبال آن بود، نه تنها امروز کنار رفته است، بلکه روزبه‌روز در حال افول است. کمالوندی با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی، در حوزه‌ی انرژی اتمی دستآوردها و توانمندی‌هایی دارد که در کشور دیگری وجود ندارد، تصریح کرد در حال حاضر جمهوری اسلامی در مولفه‌های قدرت نرم دست برتر را دارد.

کمالوندی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از این‌که مدام درباره‌ی غنی‌سازی و سانتریفیوژها صحبت شده است، اظهار داشت بر عکس آنچه که عنوان می‌شود، جمهوری اسلامی در بخش غیر انرژی دستاوردهای زیادی داشته است.

سخنگوی انرژی اتمی در ادامه با اشاره به این‌که قیمت برخی از محصولات هسته‌ای به ده‌ها هزاردلار می‌رسد، اظهار داشت غربی‌ها این محصولات را در اختیار ایران قرار نمی‌دادند، اما در حال حاضر، ایران میزان زیادی از این محصولات را تولید می‌کند.

وی کیت غربالگری نوزادان تازه متولدشده را که از طریق آن می‌توان وجود بیش از ۱۰۰ نوع بیماری را تشخیص داد، یکی دیگر از محصولات سازمان انرژی اتمی دانست و اظهار داشت رادیوداروهای تشخیصی و درمانی برای بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ها که از نظر کیفیت با بهترین‌های دنیا رقابت می‌کنند، در سازمان انرژی اتمی ایران تولید می‌شود. 

وی تولید بهترین آب سنگین دنیا، و تولید لیزر را از جمله مواردی مهمی دانست که در حوزه‌ی صنعت هسته‌ای دستآوردهای عظیمی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است.

این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که پیش از تحریم‌های گسترده‌ی آمریکا علیه ایران هم، سازمان انرژی اتمی این تجهیزات و توانایی‌ها را در اختیار داشت و در اوایل  دهه‌ی ۸۰ که خبری از تحریم‌های گسترده‌ی هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران نبود، و روابط جمهوری اسلامی با جهان به‌تدریج در حال عادی شدن بود، همین تجهیزات در ایران تولید و در حوزه‌ی پزشکی و غیر از آن مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی همچنین در ادامه‌ی اظهاراتش پیشرفت در زمینه‌ی هسته‌ای را مانند سلاح دانست و با بیان این موضوع که این توانمندی‌ها برای جمهوری اسلامی بازدارندگی ایجاد می‌کند، اظهار داشت در حال حاضر در سازمان انرژی اتمی هرچه را که اراده کنند، می‌توانند بسازند. 

این اظهارات کمالوندی در حالی عنوان شد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ابراز نارضایتی از شیوه‌ی نظارت‌ها بر اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد نظارت بر تاسیسات هسته‌ای در ایران دشوار شده است. وی از ضعیف‌تر شدن نظارت هسته‌ای در ایران خبر داد و اظهار داشت برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کار کردن به‌عنوان یک ناظر هسته‌ای به صورت فزاینده‌ای دشوار می‌شود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که این اظهارات را در حاشیه نشست اقلیمی گلاسکو عنوان می‌کرد، با بیان این موضوع که آژانس نیاز به‌دسترسی دارد، گفت شیوه بازرسی از مراکز اتمی ایران به پرواز در ابرهای متراکم شبیه شده است. وی در عین حال اظهار داشت این مسیر نمی‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.