تنش تبلیغاتی و ادعای درگیری ایران و آمریکا در دریای عمان

خبرغیر مترقبه درگیری نیروی دریایی سپاه پاسداران و نیروی دریایی آمریکا در روزی اعلام شد که چند ساعت بعد از آن اعلام شد که جمهوری اسلامی گفته که در ماه آینده وارد مذاکره با غرب برای مذاکرات برجام خواهد شد.  جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ادعا کرد عملیات نیروی دریایی آمریکا برای سرقت دریایی نفت ایران را شکست داده و با اقدام به‌موقع مانع از آن شده که ارتش آمریکا نفتکش حامل نفت ایران را به‌سرقت ببرد. در گزارش سپاه توضیحی درباره مقصد این محوله نفتی داده نشده است.

به‌گفته‌ی سپاه پاسداران، « با اقدام به‌موقع و و مقتدرانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات نیروی دریایی ارتش تروریست آمریکا برای سرقت نفت جمهوری ‌اسلامی ایران در دریای عمان ناکام مانده است.»

برا ساس اطلاعیه‌ای که سپاه پاسداران در این خصوص منتشر کرده است آمریکایی‌ها در این اقدام یک نفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های دریای عمان سرقت کرده‌اند و با انتقال محموله نفت به یک نفتکش دیگر، آن‌را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرده‌اند.

در اطلاعیه تاکید شده است نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌بُرن  بر روی عرشه نفتکش حامل نفت سرقت‌شده، آن‌را  تصرف و به سمت آب‌های سرزمینی ایران هدایت کرده است.

همچنین در اطلاعیه‌ی سپاه به این موضوع اشاره شده است که نیروهای ارتش آمریکا در ادامه با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی به تعقیب نفتکش پرداخته‌اند، اما اقدام آنها با اقدام به‌موقع سپاه ناکام مانده است.

گرچه جمهوری اسلامی این اقدام را دزدی دریایی نامیده است، اما برخی ناظران معتقدند که  اگر هم نیروی دریایی آمریکا اقدام به تغییر مسیر نفتکش ایرانی کرده باشد، این اقدام می‌تواند از جمله اقداماتی باشد که ایالات متحده‌ی مریکا برای ممانعت از صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد و در صورت مشاهده‌ی نفتکش‌های حامل سوخت ایران، اقدام به توقیف آنها می‌کند، هر چند که بعید است این اقدام را در دریای عمان انجام دهند، به‌خصوص این‌که پنتاگون انجام آن‌را تکذیب کرد.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نمونه‌ای از آمادگی کامل نیروهای ایرانی دانسته و گفت است انجام چنین عملیاتی در چنین سطحی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در آمادگی کامل به‌سر می‌برد.

این اخبار در حالی منتشر شده است که پیش از این نیوزویک به نقل از یک مقام پنتاگون نقل کرده است که نیروهای ایرانی هفته گذشته یک نفتکش را در دریای عمان توقیف کرده‌اند. این مقام پنتاگون در این خصوص تاکید کرد که نیروهای آمریکایی فقط حادثه را تماشا کرده‌اند و با نیروهای سپاه پاسداران مقابله نکرده‌اند.

این اظهارات خلاف ادعای مقام‌های ایرانی است که مدعی شده‌اند آمریکایی‌ها سعی داشته‌اند که نفتکش ایرانی را به‌سمت هدف نامعلومی هدایت کنند. 

این مقام پنتاگون همچنین تاکید کرده است که به دلیل برخی حساسیت‌ها،‌ پنتاگون پیش از این، جزئیات این حادثه را منتشر نکرده است. این در حالی‌ست که به گزارش رویترز جان کربی، سخنگوی پنتاگون، عصر چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت من ادعاهای ایران را دیده‌ام، آنها کاملاً نادرست و دروغ هستند. این یک ادعای ساختگی است. وی همچنین تاکید کرد که عمل توقیف‌‌ کردن توسط ایران انجام شد. 

وی گفت هیچ‌گونه تلاشی از سوی نیروی دریایی آمریکا برای توقیف کشتی صورت نگرفته است، گفت ادعای ایران مربوط به حادثه‌ای در روز ۲۴ اکتبر است که در آن افراد نیروی دریایی آمریکا نظاره‌گر سوار شدن غیرقانونی بر یک کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در دریای عمان و توقیف آن توسط نیروهای ایرانی بودند. 

کربی افزود ناوگان پنجم به کشتی‌ها و تجهیزات هوایی ما در منطقه دستور داد وضعیت را زیر نظر بگیرند. ما قصدی برای توقیف کشتی را نداشتیم. ما برپایه قوانین بین‌المللی عمل کردیم و هرگونه ادعایی خلاف آن ادعایی ساختگی است و اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد اقدام آمریکا برای توقیف کشتی مضحک و ساختگی است. 

این در حالیست که رویترز می‌گوید این کشتی متعلق به ویتنام است و صدا و سیمای جمهوری اسلامی فیلمی را پخش کرد که نشان می‌داد یک نفتکش قرمز رنگ توسط حدود ده قایق تندرو محاصره شده است. تلویزیون ایران این صحنه‌ها را رویارویی نیروهای ایرانی و آمریکایی توصیف کرد.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی ادعا می‌کند با هشیاری عملیات آمریکا را در خلیج فارس و دریای عمان خنثی کرده است. اما برخی از تحلیل‌گران می‌پرسند، چرا پس از گذشت حدود ۱۰ روز از انجام این عملیات در دریای عمان، جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتشار این خبر کرده است؟

برخی تحلیل‌گران با اشاره به احتمال آغاز مجدد مذاکرات بین ایران و کشورهای ۴+۱ و ایالات متحده‌ی آمریکا، این گمانه‌زنی را کرده‌اند که انتشار این خبر پس از گذشته نزدیک به ده روز می‌تواند با هدف داخلی مطرح شده باشد و هدف از انتشار آن نوعی اقتدارنمایی در داخل ایران باشد.

در عین حال برخی از تحلیل‌گران با اشاره به انتشار این خبر پس از مدتی طولانی، این تردید را مطرح‌ کرده‌اند که انتشار این خبر با این سطح تبلیغاتی گسترده می‌تواند به‌عنوان هشداری برای احتمال وقوع حملات بعدی هم باشد.

پیش از انتشار این خبر، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار زیرنویس اعلام کرد که به‌زودی خبر مهمی در خصوص دلاوری‌های سپاه پاسداران منتشر خواهد شد. نحوه‌ی انتشار این خبر چنین تصوری ایجاد کرد که خبری جدید رخ داده، اما بعدا با انتشار اخبار بیشتر در خصوص این حادثه، مشخص شد که درگیری بین نیروهای ایرانی و آمریکایی مربوط به حدود ده روز قبل است که جمهوری اسلامی، پیش از این از انتشار خبر آن خودداری کرده بود.

برخی ناظران این احتمال را می‌دهند که جمهوری اسلامی با پیش‌بینی بروز درگیری‌هایی در خلیج فارس، با اقدامی پیش‌بینانه،‌ اقدام به انتشار این خبر کرده تا اقتدار خود در مقابله با نیروهای خارجی را با مصرف داخلی به نمایش بگذارد و خود را در افکار عمومی داخلی پر قدرت و آماده برای هرگونه رویارویی نشان دهد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *