تنش تبلیغاتی و ادعای درگیری ایران و آمریکا در دریای عمان

خبرغیر مترقبه درگیری نیروی دریایی سپاه پاسداران و نیروی دریایی آمریکا در روزی اعلام شد که چند ساعت بعد از آن اعلام شد که جمهوری اسلامی گفته که در ماه آینده وارد مذاکره با غرب برای مذاکرات برجام خواهد شد.  جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ادعا کرد عملیات نیروی دریایی آمریکا برای سرقت دریایی نفت ایران را شکست داده و با اقدام به‌موقع مانع از آن شده که ارتش آمریکا نفتکش حامل نفت ایران را به‌سرقت ببرد. در گزارش سپاه توضیحی درباره مقصد این محوله نفتی داده نشده است.

به‌گفته‌ی سپاه پاسداران، « با اقدام به‌موقع و و مقتدرانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات نیروی دریایی ارتش تروریست آمریکا برای سرقت نفت جمهوری ‌اسلامی ایران در دریای عمان ناکام مانده است.»

برا ساس اطلاعیه‌ای که سپاه پاسداران در این خصوص منتشر کرده است آمریکایی‌ها در این اقدام یک نفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های دریای عمان سرقت کرده‌اند و با انتقال محموله نفت به یک نفتکش دیگر، آن‌را به سوی مقصدی نامعلوم هدایت کرده‌اند.

در اطلاعیه تاکید شده است نیروی دریایی سپاه با اجرای عملیات هلی‌بُرن  بر روی عرشه نفتکش حامل نفت سرقت‌شده، آن‌را  تصرف و به سمت آب‌های سرزمینی ایران هدایت کرده است.

همچنین در اطلاعیه‌ی سپاه به این موضوع اشاره شده است که نیروهای ارتش آمریکا در ادامه با استفاده از چندین فروند بالگرد و ناو جنگی به تعقیب نفتکش پرداخته‌اند، اما اقدام آنها با اقدام به‌موقع سپاه ناکام مانده است.

گرچه جمهوری اسلامی این اقدام را دزدی دریایی نامیده است، اما برخی ناظران معتقدند که  اگر هم نیروی دریایی آمریکا اقدام به تغییر مسیر نفتکش ایرانی کرده باشد، این اقدام می‌تواند از جمله اقداماتی باشد که ایالات متحده‌ی مریکا برای ممانعت از صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد و در صورت مشاهده‌ی نفتکش‌های حامل سوخت ایران، اقدام به توقیف آنها می‌کند، هر چند که بعید است این اقدام را در دریای عمان انجام دهند، به‌خصوص این‌که پنتاگون انجام آن‌را تکذیب کرد.

جمهوری اسلامی ایران این اقدام را نمونه‌ای از آمادگی کامل نیروهای ایرانی دانسته و گفت است انجام چنین عملیاتی در چنین سطحی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در آمادگی کامل به‌سر می‌برد.

این اخبار در حالی منتشر شده است که پیش از این نیوزویک به نقل از یک مقام پنتاگون نقل کرده است که نیروهای ایرانی هفته گذشته یک نفتکش را در دریای عمان توقیف کرده‌اند. این مقام پنتاگون در این خصوص تاکید کرد که نیروهای آمریکایی فقط حادثه را تماشا کرده‌اند و با نیروهای سپاه پاسداران مقابله نکرده‌اند.

این اظهارات خلاف ادعای مقام‌های ایرانی است که مدعی شده‌اند آمریکایی‌ها سعی داشته‌اند که نفتکش ایرانی را به‌سمت هدف نامعلومی هدایت کنند. 

این مقام پنتاگون همچنین تاکید کرده است که به دلیل برخی حساسیت‌ها،‌ پنتاگون پیش از این، جزئیات این حادثه را منتشر نکرده است. این در حالی‌ست که به گزارش رویترز جان کربی، سخنگوی پنتاگون، عصر چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت من ادعاهای ایران را دیده‌ام، آنها کاملاً نادرست و دروغ هستند. این یک ادعای ساختگی است. وی همچنین تاکید کرد که عمل توقیف‌‌ کردن توسط ایران انجام شد. 

وی گفت هیچ‌گونه تلاشی از سوی نیروی دریایی آمریکا برای توقیف کشتی صورت نگرفته است، گفت ادعای ایران مربوط به حادثه‌ای در روز ۲۴ اکتبر است که در آن افراد نیروی دریایی آمریکا نظاره‌گر سوار شدن غیرقانونی بر یک کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در دریای عمان و توقیف آن توسط نیروهای ایرانی بودند. 

کربی افزود ناوگان پنجم به کشتی‌ها و تجهیزات هوایی ما در منطقه دستور داد وضعیت را زیر نظر بگیرند. ما قصدی برای توقیف کشتی را نداشتیم. ما برپایه قوانین بین‌المللی عمل کردیم و هرگونه ادعایی خلاف آن ادعایی ساختگی است و اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در مورد اقدام آمریکا برای توقیف کشتی مضحک و ساختگی است. 

این در حالیست که رویترز می‌گوید این کشتی متعلق به ویتنام است و صدا و سیمای جمهوری اسلامی فیلمی را پخش کرد که نشان می‌داد یک نفتکش قرمز رنگ توسط حدود ده قایق تندرو محاصره شده است. تلویزیون ایران این صحنه‌ها را رویارویی نیروهای ایرانی و آمریکایی توصیف کرد.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی ادعا می‌کند با هشیاری عملیات آمریکا را در خلیج فارس و دریای عمان خنثی کرده است. اما برخی از تحلیل‌گران می‌پرسند، چرا پس از گذشت حدود ۱۰ روز از انجام این عملیات در دریای عمان، جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتشار این خبر کرده است؟

برخی تحلیل‌گران با اشاره به احتمال آغاز مجدد مذاکرات بین ایران و کشورهای ۴+۱ و ایالات متحده‌ی آمریکا، این گمانه‌زنی را کرده‌اند که انتشار این خبر پس از گذشته نزدیک به ده روز می‌تواند با هدف داخلی مطرح شده باشد و هدف از انتشار آن نوعی اقتدارنمایی در داخل ایران باشد.

در عین حال برخی از تحلیل‌گران با اشاره به انتشار این خبر پس از مدتی طولانی، این تردید را مطرح‌ کرده‌اند که انتشار این خبر با این سطح تبلیغاتی گسترده می‌تواند به‌عنوان هشداری برای احتمال وقوع حملات بعدی هم باشد.

پیش از انتشار این خبر، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار زیرنویس اعلام کرد که به‌زودی خبر مهمی در خصوص دلاوری‌های سپاه پاسداران منتشر خواهد شد. نحوه‌ی انتشار این خبر چنین تصوری ایجاد کرد که خبری جدید رخ داده، اما بعدا با انتشار اخبار بیشتر در خصوص این حادثه، مشخص شد که درگیری بین نیروهای ایرانی و آمریکایی مربوط به حدود ده روز قبل است که جمهوری اسلامی، پیش از این از انتشار خبر آن خودداری کرده بود.

برخی ناظران این احتمال را می‌دهند که جمهوری اسلامی با پیش‌بینی بروز درگیری‌هایی در خلیج فارس، با اقدامی پیش‌بینانه،‌ اقدام به انتشار این خبر کرده تا اقتدار خود در مقابله با نیروهای خارجی را با مصرف داخلی به نمایش بگذارد و خود را در افکار عمومی داخلی پر قدرت و آماده برای هرگونه رویارویی نشان دهد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the Future of Iranian Development

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the …

معرفی کتاب: Revolutions: A Very Short Introduction (2nd edn)

Abstract In the 20th and 21st century revolutions have become more urban, often less violent, but also …

تغییر نگرش نسبت به نقش و هویت زنان در جامعه

 مقاله حاضر قصد دارد با نگاهی جدی به مسأله اشتغال زنان این مهم را در …

آزادیهای عمومی در ایران: بودن یا نبودن مسأله این است

آنچه در این مختصر به آن خواهیم پرداخت سیر گذرایی است از مفهوم آزادیهای عمومی …

اهمیت تحصیلات عالی در توسعۀ پایدار

تحصیلات عالی، به عنوان یک عامل کلیدی در توسعۀ پایدار، نقش بسیار مهمی را در …

تجدید میثاق با وطن (مرامنامه جبهه فراگیر ملّی ایران)

آیا بالاخره توافقی در راه است؟

 ندا مصدق  پس از سفر پادشاه عمان به تهران، درز خبرهای مربوط به احتمال حصول …

جبھه فراگیر ملی ایران ( بیانیه شماره ۱۶ )

  فایل pdf بیانیه فراگیر ملی ایران پس از کشته شدن جاویدنام بانو مهسا امینی،  …

کتاب تاریخ عمومی چپ ایران

 تاریخ عمومی چپ ایران نویسنده عیسی صفا لینک دانلود :    تاریخ عمومی چپ ایران

ایران ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از مجاهدین خلق تحریم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از …

تاکید آمریکا و امارات برای تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا شنبه در جده عربستان با محمد بن زاید آل نهیان، …

پلمب برخی اماکن مجموعه ورزشی « ایران‌ مال » در پی برگزاری تمرینات «مختلط»

در پی انتشار فیلمی از مجموعه ورزشی ایران‌ مال در شبکه‌های اجتماعی که در آن …

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *