جلال رشیدی کره جنوبی

جنجال تبلیعاتی تند روها علیه سفیر کره جنوبی در تهران

اقدام سفیر کره‌ی جنوبی در اهدای ماسک به بیمارستان آتیه، که یکی از بیمارستان‌های گران‌قیمت ایران است، انتقادات زیادی را به‌دنبال داشته است و بسیاری از اصول‌گرایان با انتقاد از این اقدام آن را تحقیرآمیز خوانده و خواستار برخورد دولت و وزارت امورخارجه با این اقدام کره‌ی جنوبی شده است.

سفیر کره‌ی جنوبی با حضور در بیمارستان آتیه، ۲۰۰۰ ماسک به این بیمارستان که جزو بیمارستان‌های مجهز ایران است،‌ اهدا کرده بود و تصویر آن را نیز در حساب توئیتر سفارت کره‌جنوبی منتشر کرد. اقدامی که انتقادات حامیان دولت را به‌دنبال داشته است.

در واکنش به اقدام سفیر کره‌جنوبی ، جلال رشیدی یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این هدیه، اظهار داشت، کره باید ۷ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران را پس بدهند. وی افزود آنها باید بدانند تنها با سود روزانه این پول می‌توان روزانه میلیون‌ها ماسک و واکسن تهیه کرد.

علیرضا سلیمی دیگر نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از اقدام کره‌جنوبی در اهدای ۲۰۰۰ ماسک به ملت ایران در بیمارستان آتیه، گفته است کره جنوبی نمی‌تواند اعتبار از دست‌رفته خود را به این صورت بازسازی کند. وی گفته است آنها باید اثبات کنند یک کشور مستقل هستند و به تعهدات خود پای‌بندند.

این انتقادات در حالی صورت گرفته است، که در کمتر از یک ماه قبل رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به عدم آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده‌ی جمهوری اسلامی ایران در بانک‌های کره‌ی جنوبی، واردات کالاها از کره‌ی جنوبی را ممنوع اعلام کرد و امیرعبداللهیان در اقدامی نسنجیده‌تر، اظهار داشت در صورتی که کره‌ی جنوبی ۷ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده‌ی ایران را آزاد نکند، جمهوری اسلامی ممکن است در خرید سریال‌های کره‌ای هم تجدیدنظر کند.

به‌گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران، به نظر می‌رسد که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مو قعییتی ضعیف  طی سال‌های جاری قرار دارد و دست‌اندرکاران دیپلماسی در دولت سیزدهم نه تنها به این رفتارهای تحقیرآمیز توجهی ندارد، بلکه اهمیتی هم به آن نمی‌دهند. ظاهرا هدف اصلی آنها قرار گرفتن در جایگاه‌های عالی در دستگاه دیپلماسی بوده است، که به هدف خود رسیده‌اند و به نظر می‌رسد که همزمان دغدغه‌ای هم برای بهبود دیپلماسی عمومی کشور داشته باشند.

در کنار این انتقادات، روزنامه جوان نیز ضمن خبیثانه خواندن تصاویر اهدای یک کارتن ماسک از طرف سفیر کره‌ی جنوبی، وی را فردی حقیر و وقیح خوانده و با بیان این موضوع که این اقدام کره‌ی جنوبی بیشتر شبیه به یک توطئه است، گفته است تاثیر تخریبی این اقدام برای آبروی یک ملت بسیار سنگین‌تر از هر اقدام دیگری بود.

این روزنامه همچنین با انتقاد از مدیران بیمارستان که این هدیه را پذیرفته‌اند، گفته است به نظر می‌رسد که مدیران این بیمارستان در حد یک فعال نوپای رسانه‌ای و سیاسی هم از فهم رسانه‌ای برخوردار نیستند که بفهمند با آبروی یک ملت دارند چه کار می‌کنند. 

در این روزنامه تاکید شده است که حتی اخراج این سفیر از کشور هم نمی‌تواند پاسخی به این وقاحت باشد.

در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به اینکه کره‌ی جنوبی ۷ میلیارد دلار پول ایرانی‌ها را گروگان گرفته است،‌ از اینکه ایرانی‌های نفهم هم به این اقدام تحقیرآمیز کمک کرده‌اند، از این اقدام انتقاد کرده است. همچنین در این یادداشت از وزارت امور خارجه ایران که این اقدام را نوعی طنز تلقی کرده انتقاد کرده است و گفته است بر عکس آنچه که وزارت امور خارجه اعلام کرده است، این اقدام بیشتر گریه‌دار است تا طنز‌آلود. 

در این یادداشت همچنین تاکید شده است که یک بیمارستان خصوصی و گران‌قیمت در شمال غرب تهران هیچ نیازی به یک کارتن ماسک اهدایی بلوکه‌کنندگان ثروت مردم ایران نداشته است. نویسنده یادداشت همچنین خبر انتشار این بازدید و اهدا را شرم‌آور توصیف کرده است.

در ماه‌های اخیر این اولین بار نیست که یک کشور خارجی با اهدای ماسک یا واکسن ملت ایران تحقیر می‌کند، اما تاکنون هیچ واکنش از طرف دولت ایران و جمهوری اسلامی که همواره تاکید می‌کنند که خواستار عزت و سربلندی ملت ایران است در انتقاد از این اقدامات صورت نگرفته است. 

پیش از این صربستان و ژاپن نیز با اهدای واکسن در تیراژ بسیار پایین به ایران، به جای فروش آن، اقدام کرده بودند و لی  تاکنون هیچ واکنش تندی از طرف مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و حتی شخص علی خامنه‌ای صورت نگرفت است و رهبر جمهوری اسلامی ایران که درباره‌ی کم‌اهمیت‌ترین موضوعات هم اظهارنظر می‌کند، درباره این اقدامات  واکنشی انجام نداده و خواستار برخورد وزارت امور خارجه با آنها نشده است. 

این سکوت توسط دولت ابراهیم رئیسی و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که آنها قبل از در اختیار گرفتن دولت ادعا کرده بودند که دوران تحقیر ملت ایران به سر آمده است و سرپرستان جدید دیپلماسی جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم اجازه نخواهند داد که مانند دولت قبلی کشورها با چنین اقدامات تحقیرآمیزی، ملت ایران را کوچک کنند. هر چند مشخص نیست که این نوع تبلیغات تند علیه کره جنوبی در شرایطی که منابع مالی کشور مسدود شده  این موضوع را تشدید خواهد کرد و یا بیشتر در این روند مشکل ساز خواهد بود   

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *