جلال رشیدی کره جنوبی

جنجال تبلیعاتی تند روها علیه سفیر کره جنوبی در تهران

اقدام سفیر کره‌ی جنوبی در اهدای ماسک به بیمارستان آتیه، که یکی از بیمارستان‌های گران‌قیمت ایران است، انتقادات زیادی را به‌دنبال داشته است و بسیاری از اصول‌گرایان با انتقاد از این اقدام آن را تحقیرآمیز خوانده و خواستار برخورد دولت و وزارت امورخارجه با این اقدام کره‌ی جنوبی شده است.

سفیر کره‌ی جنوبی با حضور در بیمارستان آتیه، ۲۰۰۰ ماسک به این بیمارستان که جزو بیمارستان‌های مجهز ایران است،‌ اهدا کرده بود و تصویر آن را نیز در حساب توئیتر سفارت کره‌جنوبی منتشر کرد. اقدامی که انتقادات حامیان دولت را به‌دنبال داشته است.

در واکنش به اقدام سفیر کره‌جنوبی ، جلال رشیدی یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این هدیه، اظهار داشت، کره باید ۷ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران را پس بدهند. وی افزود آنها باید بدانند تنها با سود روزانه این پول می‌توان روزانه میلیون‌ها ماسک و واکسن تهیه کرد.

علیرضا سلیمی دیگر نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از اقدام کره‌جنوبی در اهدای ۲۰۰۰ ماسک به ملت ایران در بیمارستان آتیه، گفته است کره جنوبی نمی‌تواند اعتبار از دست‌رفته خود را به این صورت بازسازی کند. وی گفته است آنها باید اثبات کنند یک کشور مستقل هستند و به تعهدات خود پای‌بندند.

این انتقادات در حالی صورت گرفته است، که در کمتر از یک ماه قبل رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به عدم آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده‌ی جمهوری اسلامی ایران در بانک‌های کره‌ی جنوبی، واردات کالاها از کره‌ی جنوبی را ممنوع اعلام کرد و امیرعبداللهیان در اقدامی نسنجیده‌تر، اظهار داشت در صورتی که کره‌ی جنوبی ۷ میلیارد دلار پول بلوکه‌شده‌ی ایران را آزاد نکند، جمهوری اسلامی ممکن است در خرید سریال‌های کره‌ای هم تجدیدنظر کند.

به‌گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران، به نظر می‌رسد که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مو قعییتی ضعیف  طی سال‌های جاری قرار دارد و دست‌اندرکاران دیپلماسی در دولت سیزدهم نه تنها به این رفتارهای تحقیرآمیز توجهی ندارد، بلکه اهمیتی هم به آن نمی‌دهند. ظاهرا هدف اصلی آنها قرار گرفتن در جایگاه‌های عالی در دستگاه دیپلماسی بوده است، که به هدف خود رسیده‌اند و به نظر می‌رسد که همزمان دغدغه‌ای هم برای بهبود دیپلماسی عمومی کشور داشته باشند.

در کنار این انتقادات، روزنامه جوان نیز ضمن خبیثانه خواندن تصاویر اهدای یک کارتن ماسک از طرف سفیر کره‌ی جنوبی، وی را فردی حقیر و وقیح خوانده و با بیان این موضوع که این اقدام کره‌ی جنوبی بیشتر شبیه به یک توطئه است، گفته است تاثیر تخریبی این اقدام برای آبروی یک ملت بسیار سنگین‌تر از هر اقدام دیگری بود.

این روزنامه همچنین با انتقاد از مدیران بیمارستان که این هدیه را پذیرفته‌اند، گفته است به نظر می‌رسد که مدیران این بیمارستان در حد یک فعال نوپای رسانه‌ای و سیاسی هم از فهم رسانه‌ای برخوردار نیستند که بفهمند با آبروی یک ملت دارند چه کار می‌کنند. 

در این روزنامه تاکید شده است که حتی اخراج این سفیر از کشور هم نمی‌تواند پاسخی به این وقاحت باشد.

در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به اینکه کره‌ی جنوبی ۷ میلیارد دلار پول ایرانی‌ها را گروگان گرفته است،‌ از اینکه ایرانی‌های نفهم هم به این اقدام تحقیرآمیز کمک کرده‌اند، از این اقدام انتقاد کرده است. همچنین در این یادداشت از وزارت امور خارجه ایران که این اقدام را نوعی طنز تلقی کرده انتقاد کرده است و گفته است بر عکس آنچه که وزارت امور خارجه اعلام کرده است، این اقدام بیشتر گریه‌دار است تا طنز‌آلود. 

در این یادداشت همچنین تاکید شده است که یک بیمارستان خصوصی و گران‌قیمت در شمال غرب تهران هیچ نیازی به یک کارتن ماسک اهدایی بلوکه‌کنندگان ثروت مردم ایران نداشته است. نویسنده یادداشت همچنین خبر انتشار این بازدید و اهدا را شرم‌آور توصیف کرده است.

در ماه‌های اخیر این اولین بار نیست که یک کشور خارجی با اهدای ماسک یا واکسن ملت ایران تحقیر می‌کند، اما تاکنون هیچ واکنش از طرف دولت ایران و جمهوری اسلامی که همواره تاکید می‌کنند که خواستار عزت و سربلندی ملت ایران است در انتقاد از این اقدامات صورت نگرفته است. 

پیش از این صربستان و ژاپن نیز با اهدای واکسن در تیراژ بسیار پایین به ایران، به جای فروش آن، اقدام کرده بودند و لی  تاکنون هیچ واکنش تندی از طرف مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و حتی شخص علی خامنه‌ای صورت نگرفت است و رهبر جمهوری اسلامی ایران که درباره‌ی کم‌اهمیت‌ترین موضوعات هم اظهارنظر می‌کند، درباره این اقدامات  واکنشی انجام نداده و خواستار برخورد وزارت امور خارجه با آنها نشده است. 

این سکوت توسط دولت ابراهیم رئیسی و دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که آنها قبل از در اختیار گرفتن دولت ادعا کرده بودند که دوران تحقیر ملت ایران به سر آمده است و سرپرستان جدید دیپلماسی جمهوری اسلامی در دولت سیزدهم اجازه نخواهند داد که مانند دولت قبلی کشورها با چنین اقدامات تحقیرآمیزی، ملت ایران را کوچک کنند. هر چند مشخص نیست که این نوع تبلیغات تند علیه کره جنوبی در شرایطی که منابع مالی کشور مسدود شده  این موضوع را تشدید خواهد کرد و یا بیشتر در این روند مشکل ساز خواهد بود   

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.