نبویان و اصولگرایان تندرو

اصول‌گرایان تندرو و ادعاهای اغراق‌آمیز در حوزه سیاست خارجی

نبویان نماینده اصول‌گرای مجلس که وابسته به موسسه مصباح است و از مخالفین بنیادی و تندرو قرارداد برجام در مجلس نهم به‌شمار می‌رفت، در سخنانی با اشاره به این‌که کشورهای دنیا محدود به آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس نیستند، تاکید کرد جمهوری اسلامی باید ارتباط خود را با دیگر کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه و همسو افزایش دهد. 

وی همچنین با انتقاد از دولت حسن روحانی اظهار داشت دولت روحانی و به‌طور خاص محمدجواد ظریف با برجام، ایران را در چاهی انداختند که به‌راحتی نمی‌توان از آن خارج شد.

این نماینده‌ی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که تعامل ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در چارچوب پادمان باشد، تاکید کرد ایران تعهدی فراتر از پادمان را نمی‌پذیرد.

وی همچنین با انتقاد از کسانی که معتقدند به‌خاطر مشکلات اقتصادی و به این دلیل که وضعیت اقتصادی کشور در گروی برجام است، دولت مجبور است شروط غربی‌ها را بپذیرد، گفت مبنای فکری برخی از افراد و جریان‌های سیاسی داخلی این است که بدون وجود غربی‌ها و بدون ارتباط با آنها نمی‌توان مشکلات کشورمان برطرف کرد.

وی این تفکر را غلط خواند و اظهار داشت برای رفع مشکلات کشور باید به توان نیروهای جوان و نخبگان خود تکیه کرد.

این‌که برای رفع مشکلات باید به نیروهای جوان و نخبه متکی بود، ‌سخن درستی است، اما حامیان جمهوری اسلامی در تاکید بر استفاده از نخبگان این نکته‌ی روشن را نادیده می‌گیرند که دقیقا بخش مهمی از مشکلاتی که ایران با آنها مواجه است، ناشی از عدم حضور نخبگان و افراد کارآمد در پست‌های کلیدی است و اتفاقا وجود افراد ناتوان و ناکارآمد در پست‌های کلیدی است که عمدتا از طریق روابط یا رانت به این پست‌ها راه یافته‌اند و به مهم‌‌ترین معضل در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی تبدیل شده‌اند. و عمدتا دلیل اصلی توسعه و تشدید مشکلات در کشور نیز همین افرادهستند.  

جمهوری اسلامی هیچ‌گاه برای رفع مشکلات خود از نخبگان در پست‌های کلیدی اجرایی و مدیریتی استفاده نکرده است،‌ که از این طریق بتواند بخش مهمی از مشکلاتی را که با آنها مواجه است، مرتفع کند.

محمود نبویان افزود ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی اثبات کردند بدون کمک کشورهای دیگر می‌توانند مشکلات بزرگ را از سر راه بردارند. وی تولید واکسن کرونا و ماسک را موارد دیگری دانست که به جهانیان نشان داد ملت ایران توانمند است.

این نماینده مجلس در خصوص برنامه‌ی هسته‌ای نیز با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای به خودکفایی رسیده‌، از کسانی که معتقدند برای رفع مشکلات کشور باید باز هم پای میز مذاکره نشست،‌ گفت این افراد باید به این سوال پاسخ دهند که آیا با برجام تحریم‌ها و مشکلات ایران برطرف شد؟

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ همچنین برجام را موجب افزایش تحریم‌ها دانست و گفت حتی در زمان اوباما هم تحریم‌های ایران از طرف ایالات متحده امریکا افزایش یافت. وی افزود همه می‌دانند با برجام، نه تنها تحریم‌های ایران لغو نشد بلکه بیشتر هم شد. 

نبویان همچنین در ادامه با اشاره به این‌که هدف غربی‌ها از مذاکرات این است که قدرت موشکی را از ایران بگیرند، گفت هدف آنها این است که با گرفتن قدرت موشکی از ایران، ایران را تضعیف کنند تا در صورت حمله دشمنان، ملت ایران هیچ ابزاری برای دفاع از خودمان نداشته باشند. 

این نماینده مجلس بهبود کیفیت اجناس داخلی را یکی دیگر از عواملی دانست که می‌تواند از وابستگی ایران به اجناس خارجی کم کند. وی تاکید کرد برای رفع این مشکلات باید مشکلات تولیدکنندگان داخلی را مرتفع کرد.

وی افزود وقتی می‌توان لوازم خانگی با کیفیت تولید کرد، چه نیازی است که لوازم خانگی خارجی وارد کشور شود؟ نبویان تاکید کرد باید جلوی واردات بی‌رویه کالاهای خارجی گرفته شود.

وی در ادامه با اشاره به واردات کالاهای لوکس به کشور و بیان این موضوع که برای واردات برخی کالاها تا ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت می‌شود، اظهار داشت مشکل اصلی اقتصاد ایران تحریم نیست.

وی افزود به‌جای واردات کالاهای لوکس باید به‌سمت تأمین نیازهای اساسی مردم رفت.

در این‌که در شرایطی که بحران اقتصادی وجود دارد، برنامه‌های اقتصادی باید تمرکز خود را بر رفع نیازهای اصلی مردم قرار دهند،‌تردیدی نیست. اما واقعیت این است، که جمهوری اسلامی رفع نیازهای مردم در حد بخور و نمیر و کم‌توجهی به رفاه عمومی مردم را به‌عنوان یک اصل اقتصادی برای خود در نظر گرفته است و برنامه‌های اقتصادی را به‌گونه‌ای تعریف می کند که تنها زندگی مردم در حد بخور و نمیر را تامین کند، و بیش از این ر برای عامه‌ی مردم امری غیر ضروری می‌‌داند. 

حتی بسیاری از مقام‌های سیاسی ایران با شدت یافتن بحران اقتصادی، به‌صراحت عنوان کرده‌اند که مردم همین که در حد بخور و نمیر امکان تامین زندگی خود را  دارند، باید شکرگزار و سپاسگزار باشند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.