نبویان و اصولگرایان تندرو

اصول‌گرایان تندرو و ادعاهای اغراق‌آمیز در حوزه سیاست خارجی

نبویان نماینده اصول‌گرای مجلس که وابسته به موسسه مصباح است و از مخالفین بنیادی و تندرو قرارداد برجام در مجلس نهم به‌شمار می‌رفت، در سخنانی با اشاره به این‌که کشورهای دنیا محدود به آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس نیستند، تاکید کرد جمهوری اسلامی باید ارتباط خود را با دیگر کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه و همسو افزایش دهد. 

وی همچنین با انتقاد از دولت حسن روحانی اظهار داشت دولت روحانی و به‌طور خاص محمدجواد ظریف با برجام، ایران را در چاهی انداختند که به‌راحتی نمی‌توان از آن خارج شد.

این نماینده‌ی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که تعامل ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید در چارچوب پادمان باشد، تاکید کرد ایران تعهدی فراتر از پادمان را نمی‌پذیرد.

وی همچنین با انتقاد از کسانی که معتقدند به‌خاطر مشکلات اقتصادی و به این دلیل که وضعیت اقتصادی کشور در گروی برجام است، دولت مجبور است شروط غربی‌ها را بپذیرد، گفت مبنای فکری برخی از افراد و جریان‌های سیاسی داخلی این است که بدون وجود غربی‌ها و بدون ارتباط با آنها نمی‌توان مشکلات کشورمان برطرف کرد.

وی این تفکر را غلط خواند و اظهار داشت برای رفع مشکلات کشور باید به توان نیروهای جوان و نخبگان خود تکیه کرد.

این‌که برای رفع مشکلات باید به نیروهای جوان و نخبه متکی بود، ‌سخن درستی است، اما حامیان جمهوری اسلامی در تاکید بر استفاده از نخبگان این نکته‌ی روشن را نادیده می‌گیرند که دقیقا بخش مهمی از مشکلاتی که ایران با آنها مواجه است، ناشی از عدم حضور نخبگان و افراد کارآمد در پست‌های کلیدی است و اتفاقا وجود افراد ناتوان و ناکارآمد در پست‌های کلیدی است که عمدتا از طریق روابط یا رانت به این پست‌ها راه یافته‌اند و به مهم‌‌ترین معضل در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی تبدیل شده‌اند. و عمدتا دلیل اصلی توسعه و تشدید مشکلات در کشور نیز همین افرادهستند.  

جمهوری اسلامی هیچ‌گاه برای رفع مشکلات خود از نخبگان در پست‌های کلیدی اجرایی و مدیریتی استفاده نکرده است،‌ که از این طریق بتواند بخش مهمی از مشکلاتی را که با آنها مواجه است، مرتفع کند.

محمود نبویان افزود ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی اثبات کردند بدون کمک کشورهای دیگر می‌توانند مشکلات بزرگ را از سر راه بردارند. وی تولید واکسن کرونا و ماسک را موارد دیگری دانست که به جهانیان نشان داد ملت ایران توانمند است.

این نماینده مجلس در خصوص برنامه‌ی هسته‌ای نیز با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای به خودکفایی رسیده‌، از کسانی که معتقدند برای رفع مشکلات کشور باید باز هم پای میز مذاکره نشست،‌ گفت این افراد باید به این سوال پاسخ دهند که آیا با برجام تحریم‌ها و مشکلات ایران برطرف شد؟

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ همچنین برجام را موجب افزایش تحریم‌ها دانست و گفت حتی در زمان اوباما هم تحریم‌های ایران از طرف ایالات متحده امریکا افزایش یافت. وی افزود همه می‌دانند با برجام، نه تنها تحریم‌های ایران لغو نشد بلکه بیشتر هم شد. 

نبویان همچنین در ادامه با اشاره به این‌که هدف غربی‌ها از مذاکرات این است که قدرت موشکی را از ایران بگیرند، گفت هدف آنها این است که با گرفتن قدرت موشکی از ایران، ایران را تضعیف کنند تا در صورت حمله دشمنان، ملت ایران هیچ ابزاری برای دفاع از خودمان نداشته باشند. 

این نماینده مجلس بهبود کیفیت اجناس داخلی را یکی دیگر از عواملی دانست که می‌تواند از وابستگی ایران به اجناس خارجی کم کند. وی تاکید کرد برای رفع این مشکلات باید مشکلات تولیدکنندگان داخلی را مرتفع کرد.

وی افزود وقتی می‌توان لوازم خانگی با کیفیت تولید کرد، چه نیازی است که لوازم خانگی خارجی وارد کشور شود؟ نبویان تاکید کرد باید جلوی واردات بی‌رویه کالاهای خارجی گرفته شود.

وی در ادامه با اشاره به واردات کالاهای لوکس به کشور و بیان این موضوع که برای واردات برخی کالاها تا ۵۰۰ میلیون دلار پرداخت می‌شود، اظهار داشت مشکل اصلی اقتصاد ایران تحریم نیست.

وی افزود به‌جای واردات کالاهای لوکس باید به‌سمت تأمین نیازهای اساسی مردم رفت.

در این‌که در شرایطی که بحران اقتصادی وجود دارد، برنامه‌های اقتصادی باید تمرکز خود را بر رفع نیازهای اصلی مردم قرار دهند،‌تردیدی نیست. اما واقعیت این است، که جمهوری اسلامی رفع نیازهای مردم در حد بخور و نمیر و کم‌توجهی به رفاه عمومی مردم را به‌عنوان یک اصل اقتصادی برای خود در نظر گرفته است و برنامه‌های اقتصادی را به‌گونه‌ای تعریف می کند که تنها زندگی مردم در حد بخور و نمیر را تامین کند، و بیش از این ر برای عامه‌ی مردم امری غیر ضروری می‌‌داند. 

حتی بسیاری از مقام‌های سیاسی ایران با شدت یافتن بحران اقتصادی، به‌صراحت عنوان کرده‌اند که مردم همین که در حد بخور و نمیر امکان تامین زندگی خود را  دارند، باید شکرگزار و سپاسگزار باشند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the Future of Iranian Development

The Vital Role of a Worldwide Institute for Science Application and Education in Shaping the …

معرفی کتاب: Revolutions: A Very Short Introduction (2nd edn)

Abstract In the 20th and 21st century revolutions have become more urban, often less violent, but also …

تغییر نگرش نسبت به نقش و هویت زنان در جامعه

 مقاله حاضر قصد دارد با نگاهی جدی به مسأله اشتغال زنان این مهم را در …

آزادیهای عمومی در ایران: بودن یا نبودن مسأله این است

آنچه در این مختصر به آن خواهیم پرداخت سیر گذرایی است از مفهوم آزادیهای عمومی …

نقش علوم اجتماعی در پیشرفت اجتماعی

علوم اجتماعی شامل علومی همچون جامعه‌شناسی، اقتصاد، علم سیاسی، روانشناسی اجتماعی و … است. این …

اهمیت تحصیلات عالی در توسعۀ پایدار

تحصیلات عالی، به عنوان یک عامل کلیدی در توسعۀ پایدار، نقش بسیار مهمی را در …

تجدید میثاق با وطن (مرامنامه جبهه فراگیر ملّی ایران)

آیا بالاخره توافقی در راه است؟

 ندا مصدق  پس از سفر پادشاه عمان به تهران، درز خبرهای مربوط به احتمال حصول …

جبھه فراگیر ملی ایران ( بیانیه شماره ۱۶ )

  فایل pdf بیانیه فراگیر ملی ایران پس از کشته شدن جاویدنام بانو مهسا امینی،  …

کتاب تاریخ عمومی چپ ایران

 تاریخ عمومی چپ ایران نویسنده عیسی صفا لینک دانلود :    تاریخ عمومی چپ ایران

ایران ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از مجاهدین خلق تحریم کرد

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۶۱ آمریکایی را به دلیل حمایت از …

تاکید آمریکا و امارات برای تقویت همکاری‌های دفاعی و امنیتی

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا شنبه در جده عربستان با محمد بن زاید آل نهیان، …

پلمب برخی اماکن مجموعه ورزشی « ایران‌ مال » در پی برگزاری تمرینات «مختلط»

در پی انتشار فیلمی از مجموعه ورزشی ایران‌ مال در شبکه‌های اجتماعی که در آن …

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *