احمد وحیدی

وزیر کشور و چالش‌های کشور در حوزه اقتصادی

احمد وحیدی وزیر کشور، در مراسم معرفی سرپرست جدید معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، کمک به پیشبرد و تحقق سیاست‌های اقتصادی کشور در استان‌ها را مهم‌ترین مأموریت معاونت هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور دانست و ضمن تاکید بر این‌که اقتصاد، اولویت اصلی کشور است،‌ تاکید کرد وزارت کشور، به‌عنوان دستگاه حاکمیتی و میان‌دار، می‌تواند در این زمینه نقش مهم خود را ایفا کند.

وحیدی تاکید کرد وزارت کشور باید با اولویت‌بندی موضوعاتی نظیر اشتغال، تنظیم بازار و جذب سرمایه‌گذاری، در این زمینه تلاش کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که معاونت اقتصادی وزارت کشور باید پیشران و پیشروی حرکت استان‌ها در مسائل اقتصادی کشور باشد. وحیدی تاکید کرد هماهنگ‌سازی و کمک به اجرای درست و به‌هنگام سیاست‌های اقتصادی در استان‌ها باید از طرف معاونت اقتصادی انجام شود.

وزیر کشور در ادامه یادآور شد معاونت اقتصادی باید در ارتباط و تعامل مستمر و دائم با استانداران باشد و به تحقق سیاست‌های کلان اقتصادی کشور کمک کند.

وحیدی همچنین تعامل نزدیک با فعالان و سرمایه‌گذاران اقتصادی را از جمله اقدامات مهم ابن معاونت اقتصادی برشمرد و با بیان این موضوع که بخش خصوصی و فعالان اقتصادی راهکارهای عملیاتی‌تری در حل مسائل اقتصادی دارند، ‌تاکید کرد باید تعامل و ارتباط با این حوزه‌ها تقویت شود. 

وحیدی از معاونت اقتصادی خواست نسبت به شناسایی سرمایه‌گذارانی که مایل به سرمایه‌گذاری در استان‌های محل سکونت و محل تولد خود هستند،‌ و جلب سرمایه‌گذاری این افراد، اقدام کند.

بر خلاف آنچه که احمد وحیدی تصور می‌کند، ‌اعمال این سیاست‌ که سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را در استان‌های محل تولد خود سرمایه‌گذاری کنند، یکی از آسیب‌زاترین راهکارهایی است که تاکنون در زمینه‌ی برنامه‌ریزی اقتصادی وجود داشته است و نه تنها راهکاری ضد توسعه‌ی پایدار است،‌ بلکه تاکنون آسیب‌ها و فسادهای گسترده‌ی اقتصادی و مالی هم به‌دنبال داشته است.

بسیاری از رانت‌های اقتصادی در همین راستا شکل گرفته که سرمایه‌گذاران با نفوذ و لابی‌گربی توانسته‌اند امکانات متعددی را به استان‌های خود جذب کنند که نتیجه‌ی آن توسعه‌ی نامتوازن  در کشور رشد سرطان وار اقتصادی در بخش‌هایی از کشور محروم‌مانده بخش عمده‌ای از کشور از سرمایه‌گذاری بوده است.

به گفته‌ی کارشناسان، دولت باید یک برنامه‌ی جامع توسعه و سرمایه‌گذاری در اختیار داشته باشد و برنامه‌های سیاست‌گذاران و نحوه‌ی توزیع آنها و سرمایه‌های آنها بر اساس این برنامه‌ی جامع و کلان تنظیم شود،‌ نه بر اساس محل تولد سرمایه‌گذاران و تمایل شخصی آن‌ها به سرمایه‌گذاری. گرچه به گفته‌ی کارشناسان اگر برنامه‌ی جامعی در این خصوص توسط دولت تدوین شده باشد، امکان سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران بومی در مناطق مورد نظر آنها هم فراهم خواهد شد.

در عین حال به نظر می‌رسد که وزیر کشور قصد دارد تا معاونت اقتصادی وزارت کشور را به‌جای وزارت اقتصاد به برنامه‌ریز اصلی حوزه‌ی اقتصادی در کشور تبدیل کند.

این در حالی است که علاوه بر ستاد هماهنگی اقتصادی که بخشی از سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه‌ی اقتصادی توسط آن صورت می‌پذیرد، معاونت اقتصادی دولت هم به مداخله در حوزه‌ی اقتصادی و برنامه‌ریزی در این زمینه می‌پردازد. 

به گفته‌ی کارشناسان به‌نظر می‌رسد که بیش از مساله‌ی اقتصاد و شرایط بحرانی آن، تعدد نهادهای تصمیم‌گیرنده در حوزه‌ی اقتصادی، در حال تبدیل شدن به یک بحران جدید در حوزه‌ی اقتصادی است. افزایش تعداد نهادهای تصمیم‌گیرنده در این خصوص، یکی از آسیب‌های جدید در حوزه‌ی اقتصادی است که امکان برنامه‌ریزی متمرکز را در این خصوص را مختل کرده است.

ضمن این‌که بخش مهمی از این مسئولیت‌ها به عهده‌ی وزارت اقتصاد است و مداخله‌ی وزارت کشور در این زمینه‌ها بیش از آن‌که مفید باشد، می‌تواند آسیب‌زننده و مضر به حال اقتصاد باشد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.