تتلو و ابراهیم رئیسی

واکنش تندروها به کنسرت موسیقی تتلو در ترکیه و خروج ارز از کشور

در واکنش به انتقادها در خصوص خروج گسترده‌ی ارز از کشور، علی یزدی‌خواه، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی روز شنبه با بیان این موضوع که جمهوری اسلامی به‌خاطر خروج ارز از کشور نمی‌تواند اجازه‌ی انجام منکرات را در کشور بدهد، گفت جمهوری اسلامی نمی‌تواند بگوید چون مثلا ۷۰۰ هزار دلار از کشور خارج شده است، باید ایران را به جزیره هندورابی تبدیل کرد و اجازه داد که همه منکرات در آنجا انجام شود.

بزدی‌خواه که این اظهارات را در واکنش به برگزاری کنسرت امیر تتلو در ترکیه مطرح کرده است. در ادامه با اشاره به سود مالی برخی کنسرت‌ها که توسط خواننده‌های ایرانی در ترکیه برگزار می‌شود و سود زیادی را از این طریق نصیب ترکیه می‌کند، اظهار داشته که اگر این کنسرت‌ها منجر به حریم‌شکنی نشود و حدود شرعی را زیر پا نگذارد، می‌تواند در داخل ایران برگزار شود. 

وی گفته است بهتر است در داخل ایران، مکان‌هایی در نظر گرفته شود که هم برای افرادی که قرار است به این کنسرت‌ها بروند، صرفه‌جویی شود و هم اگر هنری وجود دارد در داخل کشور مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه اگر در برگزاری کنسرت‌ها،‌ هنجارها مراعات شود، مشکلی ندارد، گفته است ایران یک کشور اسلامی است و نمی‌توان اجازه داد افراد شراب تولید کنند یا به‌صورت علنی شرب خمر کنند. 

وی تاکید کرد نمی‌توان به‌خاطر چند دلار، یورو و لیر اجازه داد هنجار‌های الهی در داخل کشور شکسته شود. 

نماینده مردم تهران در مجلس،‌ در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به گسترش آزادی‌های فرهنگی و اجتماعی در کشور، اظهار داشت مردم ایران همین حالا هم آزاد هستند.

وی با بیان این موضوع که در حال حاضر هم در بحث حجاب و عفاف در جامعه سخت‌گیری صورت نمی‌گیرد و حتی قانون امر به معروف و نهی از منکر در کشور اجرا نمی‌شود، ‌اظهار داشت جمهوری اسلامی در خصوص کسانی که حجاب‌شان را کاملا مراعات نمی‌کنند، سخت‌گیری ندارد. یزدی‌خواه افزود اگر انجام منکر در ملا عام نباشد، کسی آنها را بازخواست نمی‌کند. 

یزدی خواه تتلو

وی همچون دیگر طرفداران حجاب در ایران،‌ به تصاویر تخت جمشید اشاره کرد و با بیان این موضوع که در این تصاویر عکس هیچ خانمی مشاهده نمی‌شود، اظهار داشت این محدودیت‌ نشان می‌دهد که ساسانیان و هخامنشیان بر حفظ این حریم‌ها تاکید داشتند.

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که در حال حاضر حتی خانم‌های  بدون حجاب در داخل ماشین هم جریمه نمی‌شوند، اظهار داشت اگر منظور از آزادی این است که هر کسی با لباس شب و مست به خیابان بیاید، طبیعی است که جامعه این را تحمل نمی‌کند، ولو اینکه چند صد هزار دلار هم از کشور خارج شود.

وی در ادامه‌ی اظهاراتش با مقایسه برخورد پلیس در ایران با برخورد جلیقه‌زردها، اظهار داشت این پلیس‌ها کمترین بی‌نظمی را تحمل نمی‌کنند. یزدی‌خواه افزود جمهوری اسلامی بسیار اوپن است. وی این ویژگی را به‌خاطر نظام و انقلاب دانست.

یزدی‌خواه همچنین خاطرنشان کرد، موضوع کنسرت اگر در چارچوب قوانین کشور باشد، اصل پذیرفته‌شده‌ای است. وی افزود اما اگر در کنسرت هنجارشکنی کنند و جلسات مختلط رقص و پایکوبی و مشروب خوردن باشد، باید حرمت افراد و احکام خدا پاس داشته شود. این نماینده مجلس در ادامه اظهار داشت در چنین شرایطی برای مبالغ خارج شده به کشور دیگر هم نگرانی وجود ندارد.

یزدی‌خواه همچنین خاطرنشان کرد خداوند به هر ملتی که بخواهد، از اندوخته‌های خود می‌دهد و آنها را بی‌نیاز می‌کند.

این اظهارات پس از آن عنوان می‌شود که برگزاری کنسرت تتلو در ترکیه، و تاکید بر این موضوع که این اقدام و برگزاری این کنسرت، منافع اقتصادی و توریستی زیادی را برای کشور ترکیه به‌همراه داشته است، این بحث را برای چندمین بار به‌طور جدی مطرح ساخته است که جمهوری اسلامی ایرن به‌جای تاکید بر باورهای ایدئولوژیک، می‌توانست با کمی مسامحه، زمینه را برای انجام برخی اقدامات فرهنگی، ورود ارز به کشور و توسعه‌ی توریسم فرهنگی ایجاد کند.

برخلاف گفته این نماینده مجلس، نه تنها از کنسرت اشخاصی مانند تتلو در کشور جلوگیری می‌شود، بلکه از اجرای کنسرت‌های موسیقی سنتی نیز در شهرهای خراسان بارها جلوگیری شده است. و نکته مهم این که امیر تتلو تنها هنرمند موسیقی است که در انتخابات سابق ابراهیم رئیسی در کنار وی قرار گرفت و از وی صریحا پشتیبانی کرد و حتی علیه محمدرضا شجریان خواننده موسیقی سنتی نیز در زمانی که در ایران بود، برخوردی اهانت آمیز داشت. امیر تتلو همچنین تنها هنرمند موسیقی است که برای دفاع از سیاست هسته‌ای کشور با مجوز حکومت روی ناو ارتشی ایران حضور پیدا کرد و در این مورد ترانه‌ای اجرا کرد.

اصرار جمهوری اسلامی بر جلوگیری از برگزاری رخدادهای فرهنگی، به گفته‌ی کارشناسان، ایران را از حجم هنگفتی مبادلات توریستی محروم ساخته است و موجب شده تا این میزان بالای منافع توریستی به جای ایران نصیب کشورهای همسایه شود. 

ضمن اینکه به گفته‌ی کارشناسان، ایران با داشتن جاذبه‌های فراوان توریستی، علاوه بر حوزه‌ی فرهنگ در دیگر حوزه‌ها هم می‌تواند منافع زیادی را برای ایران به دنبال داشته باشد. گرچه بسیاری از کارشناسان تاکید دارند که عدم توسعه‌ی توریسم در ایران، چه توریسم فرهنگی و چه توریسم تاریخی، فقط به دلیل محدودیت‌ها فرهنگی و اجبار حجاب در ایران نیست، بلکه عمدتا ناشی از ضعف هتلداری و ضعیف بودن سازوکارهایی است که می‌تواند یک کشور را به یک کشور توریستی تبدیل می‌کند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *