معنای دوگانه انتخابات برای جمهوری اسلامی در عراق و لبنان

در گیری‌ها و مناقشاتی که پس ازاعلام نتایج انتخابات عراق رخ داده و گروه‌های طرفدار ایران را به مخالفت با آن به خیابان‌های این کشور کشانده دست‌مایه مطلبی است که در سایت عرب نیوز به چاپ رسیده. 

نویسنده معتقد است که از نحوه واکنش جمهوری اسلامی به نتایج انتخابات عراق می‌توان ایده‌ای درباره رفتار ایران را دریافت و جمهوری اسلامی فقط انتخاباتی را به رسمیت می‌شناسد که نتایجش به نفعش باشد وی می‌گوید رفتاری که براساس آن از به رسمیت شناختن خواسته ملت عراق سربازمی‌زند. ملتی که فکر می‌کند از حکومت دیکتاتوری صدام حسین هجده سال پیش آزاد شده‌است. 

نویسنده می‌گوید بهترین توصیف از وضعیت عراق را مقتدی صدر کرد که تا چند وقت قبل طرفدار جمهوری اسلامی بود. وی که اکنون بزرگترین جناح را در مجلس نمایندگان دارد، گفت با وجود روی کار آمدن مجلس‌ها، دولت‌ها، روسای جمهوری، چه نتیجه‌ای حاصل شده است؟ تنها گرسنگی، ترس، کمبود خدمات و کشمکش. نه برقی، نه آبی، نه صنعتی،نه آموزشی ،نه نفتی و نه حاکمیتی. تنها وابستگی وجود دارد.

نویسنده معتقد است که سخنان صدر بخش زیادی از واقعیت عراق است و مفهوم این واقعیت این است که ایران شکست در انتخابات عراق را نمی‌پذیرد و آماده است که نتایج آن را ابطال کند، اگر طبق خواسته‌اش نباشد. 

نویسنده معتقد است که شبه نظامیان حشد الشعبی نسخه عراقی سپاه پاسداران است و اصولا انتخابات با ماهیت دمکراتیک آن در نظام جمهوری اسلامی معنایی ندارد و انتخابات تنها وسیله و ابزار است و نه بیشتر. انتخابات ابزاری برای تحمیل وضعیت دلخواه سپاه پاسداران و رهبر جمهوری اسلامی است، به‌همین خاطر وقتی تصمیم گرفت که ابراهیم رئیسی تندرو و دارای پیشینه قضایی تاریک رئیس جمهور باشد و تمام رقبای او از جمله احمدی ‌نژاد و لاریجانی را کنار گذاشتند. 

نویسنده می‌گوید اکنون در عراق نیز مسئله مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی لغو نتایج انتخابات اخیر است به بهانه این که مناسب ایران نیست.

نویسنده می‌افزاید مطمئنا ایران این روزها در حال تنش‌زایی در چندین جبهه است و ایمان دارد می‌تواند قدرتی باشد که بر منطقه هزمونی خواهد داشت  واقدام ایران در عراق یعنی وادار کردن شبه نظامیان به مخالفت با انتخابات و عدم به رسمیت شناختن آن در صورت عدم تغییر نتایج اقدام و رفتار تازه‌ای نیست. قبلا در سال ۲۰۱۰ نیز این کار را انجام داد؛ یعنی زمانی که فهرست انتخاباتی دکتر علاوی رتبه نخست را آورد. و این نشان می‌دهد که ایران مفهوم خاصی از انتخابات در نظر دارد.

در لبنان نیز حزب‌الله که عامل این کشور است از زمان ترور رفیق حریری که جمهوری اسلامی در حال تکمیل سیطره‌اش بر لبنان است، اکثریت در مجلس نمایندگان را تنها زمانی که در اختیار خودش باشد، به رسمیت می‌شناسد. 

 نویسنده می‌گوید که عراق و لبنان دو مثال آشکار از به بازیچه گرفتن کشورهای منطقه از سوی ایران هستند. ایران این کار را انجام می‌دهد زیرا از سوی آمریکا و اروپا یا در سطح بین‌المللی با رفتارش و نقش‌اش مخالفت نمی‌شود. 

نویسنده در پایان چنین نتیجه‌گیری می‌کند که  جهان به تماشا نشسته است و به نظر می‌رسد از این منظره در انتظار فرارسیدن روزی لذت می‌برد که مشخص شود مشکلات داخلی ایران و پیرامونش به‌ویژه در آذربایجان بسیار بیشتر از آن است که رهبران این حکومت و در راس آن‌ها رهبر جمهوری اسلامی   محاسبه کرده‌اند. هر چند هراس ما این است که این روز دیر فرابرسد و نجات عراق و لبنان ممکن نباشد.

نکته مهم این است که مقتدی صدر زمانی مهم‌ترین و خطرناک‌ترین رهبر سیاسی عراق علیه آمریکا و متحدان عرب این کشور شناخته می‌شد ولی سیاست‌های چرخشی مقتدی صدر اکنون او را به سیاست‌مداری محبوب دولت‌های عربی در آورده است و آمریکایی‌ها نیز با احتیاط  در مورد او سخن می‌گویند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.