نفتالی بنت و پوتین

تهدیدها و تحرکات دیپلماتیک اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران

در حالی‌که مذاکرات میان ایران و گروه برجام به‌طور غیرمستقیم در جریان است، اسرائیل فشارهای سیاسی و اطلاعاتی و دیپلماتیک خود را برای مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شدت بخشیده است. 

جدا از مصوبه یک و نیم میلیارد دلاری هیئت دولت اسرائیل برای مقابله با برنامه جمهوری اسلامی که به کلیه هزینه‌های آماده‌سازی و جاسوسی و مقابله نظامی و خرابکارانه علیه برنامه هسته‌ای تخصیص یافته است. روز پنجشنبه ارتش اسرائیل مانورهای آمادگی خود را برای مقابله و حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را مجدد از سرگرفته است. 

این مانورها در سال ۲۰۱۲ – ۲۰۱۳ نیز در جریان بود که با آغاز مذاکرات برجام متوقف شد. در این میان لیبرمن وزیر دارایی اسرائیل که روسی‌تبار است و از نیروهای دست راستی و تندرو این کشور محسوب می‌شود، در سخنانی گفت، در مورد تقابل و حمله به برنامه هسته‌ای ایران آیا پرسشی وجود ندارد بلکه فقط  مسئله زمان مطرح است. 

وی تاکید کرد که این مسئله اجتناب ناپذیر است و این اتفاق خواهد افتاد. این در حالی‌ست که نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در نخستین سفر خود به روسیه روز جمعه وارد شهر سوچی روسیه شد تا مذاکرات خود را با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه آغاز کند. در این سفر قرار است که مسئله برنامه هسته‌ای ایران و بحران سوریه و نیز همکاری‌های اقتصادی و تکنولوژیک دو طرف مورد بحث قرار گیرد. 

حضور یک میلیون یهودی روس‌تبار در اسرائیل پیوندهای دو کشور را بسیار تقویت کرده است، هرچند که سیاست اسرائیل را نیز به منتهی‌الیه راست سوق داده است. نفتالی بنت قصد دارد از موقعیت روسیه و نفوذ این کشور بر روی مقامات جمهوری اسلامی بهره جسته تا آن‌ها ایران را متقاعد کنند که برجام را مورد پذیرش قرار دهند. در سفر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی به مسکو در هفته گذشته نیز مشخص بود که روسیه به ایران هشدار داده که تعلیق مذاکرات مورد قبول روسیه نیست و منفعتی نیز برای کسی در بر ندارد. 

همچنین بنت نگران فعالیت‌های ایران در سوریه است و به‌نظر می‌رسد برای رفع این نگرانی روسیه در این زمینه همکاری نزدیکی با اسرائیل دارد. 

در ملاقات پوتین با بنت طی سخنانی پوتین سطح روابط مسکو و تل آویو را مورد ستایش قرار داد و به وجود منافع مشترک میان آنها به‌ویژه در رابطه با سوریه اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به‌وجود آن چه نقاط تماس میان کشورش و اسرائیل در رابطه با سوریه به‌ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم خواند. گفت همان‌گونه که می‌دانید، برای بازگرداندن حاکمیت دولت در سوریه تلاش می‌کنیم و مسائل مورد اختلافی نیز میان ما وجود دارد که شمار آنها کم نیست، با این حال نقاط تماس و فرصت‌هایی برای همکاری به‌ویژه در رابطه با مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم نیز وجود دارد و به‌طور کلی مسائل متعددی هست که امکان دارد و می‌بایست آنها را بررسی کنیم.

پوتین ضمن پیشنهاد به بنت برای تبادل اطلاعات در رابطه با اوضاع منطقه، همچنین تاکید کرد که به باور وی، این مسئله بسیار مفید خواهد بود. پوتین ضمن آن‌که روابط میان دو کشور را منحصر به‌فرد و دارای اعتماد متقابل توصیف کرد، ابراز امیدواری نمود که کابینه بنت نیز با وجود چالش‌های سیاسی داخلی رویکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل در مورد روابط مسکو و تل آویو ادامه دهد.

پوتین گفت حجم مبادلات تجاری میان روسیه و اسرائیل با وجود محدودیت‌های اعمال شده به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا طی هفت ماه نخست سال جاری میلادی پنجاه درصد افزایش یافته، و خواستار همکاری دو جانبه در بخش‌های اقتصادی مربوط به فناوری‌های پیشرفته شد که ازدر دوره نخست وزیری نتانیاهو آغاز شده است. نفتالی بنت نیز اهمیت روابط با مسکو برای تل آویو را مورد تاکید قرار داده و وی را دوست بسیار نزدیک و واقعی اسرائیل توصیف کرد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.