رئیس انقلاب فرهنگی جوانان

اظهارات رئیسی و برنامه احیای امت اسلامی

ابراهیم رییسی رئیس جمهور روز سه‌شنبه در آئین گشایش سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی،  تاکید کرد کشورهای مسلمان باید از تلاش‌ها برای ایجاد تفرقه در بین امت اسلامی جلوگیری کنند. وی تاکید کرد همه کشورهای مسلمان باید تلاش کنند تا امت اسلامی در برابر توطئه‌های دشمنان مصون بماند. وی همچنین شبهه‌افکنی و اختلاف انداختن بین امت اسلامی با استفاده از قدرت رسانه‌ای را بخشی از تلاش‌های دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان دانست و نیروی انسانی کارآمد و دانشمندان و علما را بزرگ‌ترین قدرت و فرصت امت اسلامی برای ایستادگی در مقابل دشمنان دانست.

 وی همچنین با اشاره به شکست غربی‌ها در مقابل جوانان ایرانی با بیان این موضوع که ادعاهای غربی‌ها دیگر برای جوانان ایرانی جذابیت ندارد، ‌از شکست این ادعاها خبر داد و اظهار داشت جوانان امروزی به این نتیجه رسیده‌اند که باید روی پای خودشان بایستند. وی تاکید کرد برخلاف گذشته جوانان امروزی دیگر علاقه‌ای برای این‌که در فضای فرهنگی غربی قرار بگیرند، ندارند.

این در حالی‌ست که وی در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز ضمن تاکید بر ضرورت تلاش برای ارتقای فرهنگی جامعه، اظهار داشت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید با نگاه و اقدامات تحولی بتواند راه‌حل‌های عملیاتی برای حل مسائل و مشکلات کلان فرهنگی ارائه دهد.

وی که این اظهارات را در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی عنوان می‌کرد، بازنگری در مسائل فرهنگی کشور را ضروری دانست و تاکید کرد، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مهم‌ترین مرجع برای تدوین برنامه جامع برای غلبه بر مشکلات کلان فرهنگی و جبران کاستی‌های موجود است.

موضوع امت اسلامی و احیاء و باز پروری و گسترش آن، همواره یکی از چالشی‌ترین موضوعات و محورهای سیاسی از ابتدای روی کار آمدن و تاسیس جمهوری اسلامی بوده است و علی‌رغم تلاش‌های بسیاری از بنیانگذاران جمهوری اسلامی، با مخالفت‌های زیادی از طرف فعالان اجتماعی و اندیشمندان مواجه شده است.

تلاش جمهوری اسلامی ایران برای جانشینی امت اسلامی به‌جای ملت ایرانی یکی از نخستین موضوعات مورد انتقاد مخالفان جمهوری اسلامی بوده است،‌ اما به‌نظر می‌رسد که در میان‌مدت این جمهوری اسلامی است، در این خصوص موفق است و همچنان به تلاش‌های خود برای این جایگزینی ادامه می‌دهد.

از نگاه منتقدان،‌ تاکید جمهوری اسلامی بر امت اسلامی به‌جای ملت ایرانی،‌ منافع ملی ایران را به‌مخاطره می‌اندازد و همان‌گونه که در دهه‌های اخیر صورت گرفته است، منافع امت اسلامی به منافع ملی ایران ترجیح داده شده است و به موضوعات اولویت داده شده است که تامین آنها، منافع ملی ایران را کمتر و منافع دیگر کشورهای اسلامی را بیشتر تامین کرده است.

به گفته‌ی ناظران، نادیده گرفتن منافع ملی ایرانیان به نفع منافع امت اسلامی به کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی در داخل ایران منجر شده است. برخی با بدبینی عنوان می‌کنند که این نادیده‌انگاری می‌تواند در شرایط بزنگاه سیاسی هم به‌ ضرر تمامیت ارضی ایران تمام شود و ملتی که از شکل‌گیری هویت ملی آن به نفع هویت امت اسلامی جلوگیری شده در شرایط خاص هم از هویت ملی و ایرانی دفاع نکند. ابراهیم رئیسی در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز ضمن تاکید بر ضرورت تلاش برای ارتقای فرهنگی جامعه، اظهار داشت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی باید با نگاه و اقدامات تحولی بتواند راه‌حل‌های عملیاتی برای حل مسائل و مشکلات کلان فرهنگی ارائه دهد.

به گفته‌ی ناظران نادیده گرفتن منافع ملی ایرانیان به نفع منافع امت اسلامی به کاهش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی در داخل ایران منجر شده است. برخی با بدبینی عنوان می‌کنند که این نادیده‌انگاری می‌تواند در شرایط بزنگاه سیاسی هم به ضرر تمامیت ارضی ایران تمام شود و ملتی که از شکل‌گیری هویت ملی آن به نفع هویت امت اسلامی جلوگیری شده در شرایط خاص هم از هویت ملی و ایرانی دفاع نکند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

ایرج پزشکزاد از نگاه ابراهیم نبوی

 ایرج پزشک‌زاد  نویسنده شناخته‌شده معاصر ایرانی، در ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.  

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.