آفتاب یزد

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۸ Oct. 2021

آفتاب یزد: سیاست گیج کننده؟!

روزنامه آفتاب یزد در ستون سرمقاله خود با بررسی نقل قول‌های مقامات رسمی و وزارت خارجه در مورد ادامه مذاکرات با طرف‌های برجام نوشته است:” … از زمانی‌که تیم وزارت خارجه و دیپلماتیک دولت جدید شکل گرفته هنوز زمان مشخصی برای شروع و از سرگیری مذاکرات احیای برجام اعلام نشده است. … 

اگر صرفا بر سخنان وزیرخارجه تمرکز کنیم نمی‌توانیم متوجه شویم بالاخره تهران در مورد توافق هسته‌ای چه تصمیمی قصد دارد بگیرد. حتی از برخی سخنان امیرعبداللهیان این‌گونه برداشت می‌شود که این دولت چندان مایل به احیای برجام نیست، زیرا برخی شروطی که وزیرخارجه برای آمریکایی‌ها در برخی اظهارات طرح می‌نماید عملا شدنی نیست. نه اینکه ما دل‌مان نخواهد بلکه کاخ سفید زیر بار آن نمی‌ر‌ود.”

این روزنامه در ادامه می‌نویسد:” … دیروز پس از پایان جلسه غیرعلنی مجلس دو نقل قول از طرف وزیر خارجه بیان شده، که وقتی درکنار هم قرار می‌دهیم، متوجه خواهیم شد که حتی نمایندگان مجلس هم نفهمیده‌اند آیا مذاکره‌ای در کار است یا خیر!” 

لازم به‌ذکر است که روز یکشنبه گذشته وزیر خارجه در مجلس حضور یافت و طی یک جلسه غیرعلنی به نمایندگان در خصوص دیدگاه‌ها و اقدامات آتی دولت برای برجام توضیح داده بود. پس از این جلسه، علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس گفته بود که :”امیرعبداللهیان در این جلسه عنوان کرد که مذاکرات با گروه چهار به علاوه یک از روز پنجشنبه در بروکسل آغاز خواهد شد.”

آفتاب یزد در خاتمه سرمقاله خود نوشته است:” به‌هرحال عرضم این‌جاست اگر واقعا خودمان هم نمی‌دانیم مقرر شده چه تصمیمی بگیریم و کلا تصمیم‌گیری موکول به آینده شده که هیچ. اما اگر وزارت خارجه سیاست خاصی را پیگیری می‌کند که به‌نظر خیلی هم پیچیده و سردرگم‌کننده می‌آید، باید مراقب بود که یک موقع خودمان اسیر این سیاست نشویم! یعنی حکایت، حکایت آن ارتشی نشود که در یک مانور نظامی متحمل شکست سنگینی شد!”

جوان: حمله به فیک‌نیوز‌های ارزی

روزنامه جوان تیتر یک خود را به بحث دلار و بازار ارز اختصاص داده است. روزنامه جوان خبر اول خود را با این جمله شروع کرده:” بازار ارز پیچیده‌تر از آنی است که هر کسی از آن سر در بیاورد، از این رو به‌جهت آن‌که تحلیل بسیاری از کارشناسان در رابطه با بازار ارز غلط از آب درآمده‌ است، سعی می‌کنند در باب ارز دست به عصا تحلیل کنند تا سر شکسته نشوند، اما ماجرا در فضای مجازی به‌شکل دیگری است، زیرا گاهی در این آشفته بازار با اخبار و تحلیل‌های فیک، نرخ ارز دستکاری می‌شود. در همین راستا رئیس‌جمهور با اشاره به نقش دلالان در فضای مجازی برای بی‌ثبات کردن بازار ارز، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند. رئیس کل بانک مرکزی نیز با رد برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز گفت که اکنون هیچ‌گونه کمبود ارزی نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.” 

لازم به‌ذکر است اشاره رئیس بانک مرکزی به “رد برخی اظهارا ت” گزارشی است که روز شنبه به نقل از سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتشرشد که قیمت ارز و شرایط کشور را در دو حالت ادامه تحریم‌های اقتصادی و یا مذاکره و لغو تحریم‌ها طی چند سال آینده بررسی کرده بود.

روزنامه جوان که از مواضع دولت آقای رئیسی حمایت می‌کند، نوشته است:” … البته باید عنوان داشت بازار ارز، طلا و سکه از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون ثبات نسبی را تجربه کرده‌است، این در حالی‌است که عده‌ای انتظار داشتند، بلافاصله بعد از دولت دوازدهم نرخ دلار به محدوده ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان و نرخ سکه و طلا نیز به محدوده ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برسد، اما این انتظار‌ها محقق نشد و این بازار‌ها با ثبات نسبی به‌کار خود ادامه می‌دهند.”

 روزنامه جوان در ادامه مطلب خود به دستور رئیس جمهور خطاب به بانک مرکزی اشاره می‌کند که، به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داد از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند. و در خاتمه این مطلب نتیجه گرفته است:” اعمال سیاست‌های پولی مالی، چون کاهش ارزش پول به فراخور وضعیت اقتصادی کشور‌ها گاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. … از این‌رو به نظر می‌رسد نوسان نرخ ارز اصلاً شاخص مناسبی برای سنجش عملکرد دولت‌ها نیست. …. بدین ترتیب باید نرخ تعادلی برای ارز در نظر گرفته شود که هم کالا‌های مورد نیاز کشور با نرخ مناسبی وارد کشور شود و هم اینکه عده‌ای فرصت‌طلب ارز را آنقدر ارزان نیابند که در کشور‌های منطقه ملک و ویلا خریداری کنند و به اصطلاح از کشور سرمایه خارج کنند. از سوی دیگر باید توجه داشت که باید ارتباط نرخ‌گذاری برخی از کالا‌ها با دلار یا نرخ‌های جهانی نیز قطع شود، …. در همین راستا نیز روز گذشته فاطمی وزیر صمت مدعی‌شده که به دنبال خروج دلار از اقتصاد هستیم و به جد به دنبال آن هستیم که قیمت دلاری را حذف کنیم.” 

اعتماد: پایان ماه عسل مجلس و دولت؟

روزنامه اعتماد در صفحه اول خود با چاپ تیتر فوق به سخنان الیاس نادران اشاره می‌کند که با انتقاد از نامشخص بودن مسوول تیم اقتصادی دولت، نسبت ‌به دور زدن مجلس ازسوی دولت هشدار داده است. 

اعتماد مطلب خود را با این جمله آغاز می‌کند که:” دولت سیزدهم هنوز بازه زمانی صد روزه نخستش را پشت‌سر نگذاشته و امشب ابراهیم رییسی درحالی برای دومین‌بار در قامت رییس‌جمهوری از طریق آنتن زنده شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی با شهروندان ایرانی سخن می‌گوید که درست ۱۲۰ روز از اعلام رسمی پیروزی‌اش در آن انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان کاندیدای اصلی محافظه‌کاران، … و البته تنها ۵۲ روز از برگزاری نخستین نشست هیات دولت سیزدهم به ریاست او می‌گذرد. اما این‌طور که پیداست نه اصلاح‌طلبان و رقبای سیاسی کلاسیک رییسی و هیات دولت یکدست اصول‌گرایی که او را همراهی می‌کنند، بلکه ازقضا اصول‌گرایان و حامیان سیاسی و انتخاباتی او کاسه صبرشان لبریز شده، و این‌جا و آن‌جا به نقد عملکرد دولت سیزدهم برخاسته‌اند. ….”

اعتماد با نقل انتقادات متعدد نمایندگان اصولگرای مجلس نهایتا می‌نویسد:” حال در شرایطی که به‌رغم تغییر رییس و اعضای دولت، نه‌ تنها مشکلات اقتصادی همان است و انتقادها همان، بلکه راهکارها و نحوه مواجهه با مشکلات نیز تغییر نکرده. و حتی به‌نظر می‌رسد هویت منتقدان نیز ثابت مانده است. حال که درپی تغییر دولت، لااقل گرایش سیاسی حاکم بر دولت تغییر کرده، باز این اصول‌گرایان هستند که زبان به گلایه از شرایط گشوده و درحالی نسبت‌ به عملکرد دولت موردحمایت‌شان انتقاد می‌کنند که هنوز ۱۰۰ روز از آغاز به کار این دولت نگذشته است…”

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *