سعید خطیب زاده

اعلام از سرگیری مذاکرات وین در آینده نزدیک

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگاران گفت که مذاکرات وین در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود و هیچ متن و توافقنامه جدیدی قرار نیست مذاکره شود. وی در مورد این‌که در وزارت خارجه ترکیب تیم چطور باشد گفت، چون در دور قبلی مذاکرات از بانک مرکزی و نفت هم در تیم مذاکرات بوده‌اند این بارنیز همین خواهدبود. مهم این است که تداوم از حیث گفت‌وگوها انجام خواهد شد. 

وی گفت شبانه‌روز دوستان ما در حال مرور مباحث هستند. ما یک ساعت را بعد از این‌که فرآیند بررسی داخلی درباره مذاکرات به جمع‌بندی برسد، از دست نخواهیم داد که تاریخ را نهایی کنیم و روزهای آتی روزهایی خواهد بود که تعاملات بیشتری را در حوزه برجام و گفت‌وگوهای وین شاهد خواهید بود.

در این میان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نیز در روز یکشنبه گفت ایران به‌زودی به گفت‌وگوها با قدرت‌های جهانی باز می‌گردد. وی افزود نگرانی اصلی جمهوری اسلامی در هر گفت‌وگویی پیرامون احیای توافق هسته‌ای برجام بر موضوع راستی‌آزمایی لغو تحریم‌های آمریکا و دریافت ضمانت لازم در مورد اجرای تعهدات توسط طرف‌های غربی است.

در حالی‌که دولت رئیسی می‌گوید در حال بررسی مذاکرات دولت قبل است و پس از پایان بررسی‌ها به وین باز‌می‌گردد. آمریکا در مقابل می‌گوید اگر دیر شود، بازگشت به برجام شاید دیگر آن منافع قبلی را نداشته باشد. در این میان تاخیر در انجام مذاکرات ماهیانه چند میلیارد دلار برای ایران خسارت اقتصادی به‌بار می‌آورد و تاکنون بالغ بر سی میلیارد دلار از زمان به قدرت رسیدن بایدن خسارت به ایران وارد شده است.  

از سوی دیگر بحث راستی‌آزمایی تحریم‌ها از سوی ایران که به‌خصوص در مورد فروش نفت و تراکنش‌های بانکی باید اعمال شود محتاج زمان جند ماهه است که آمریکا به‌هیچ عنوان حاضر نشده چنین شکلی از راستی‌ازمایی را بپذیرد. در عین حال بحث ضمانت آمریکا برای عدم خروج از برجام هم همچنان قفل بزرگی برای ادامه مذاکرات است، جز آن‌که بندی اضافه شود که خروج آمریکا نیازمند زمان دوساله باشد. هر چند که افزودن این بند نیز کمک بزرگی به جمهوری اسلامی درعمل نخواهد کرد. چون دولتی مانند دولت ترامپ که اهمیتی به توافق‌های بین‌المللی نمی‌دهد و به‌راحتی از ان خارج شده بود. 

به‌هر حال انچه مهم است این‌که علی‌رغم شعارهای اولیه، دولت رییسی متوجه شده است، راهی جز بازگشت به مذاکرات و با همان توافق برجام ندارد و توانایی ایجاد تغییر بنیادی در توافق را نخواهد داشت. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.