حمید نیکو

آیا نفوذ ایران پس از انتخابات عراق کاهش خواهد یافت؟

  •  حمید نیکو


گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق موقعیت قابل توجهی را از دست داده‌اند، اما تهران هنوز حامیانی دارد که به آن کمک می‌کند تا نفوذ خود را بر کشور همسایه حفظ کند.

در آستانه انتخابات عراق، عصائب اهل حق بنرها و پوسترهایی را در سراسر بغداد نصب کردند، جایی که زمانی محل استقرار عملیات نظامی آمریکا در این کشور بود.

عصائب اهل الحق یک گروه شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران زیر نظر حشدالشعبی (نیروهای بسیج مردمی) فعالیت می‌کند.

اما انتخابات روز یکشنبه برای حشدالشعبی و احزاب سیاسی متحد آن مانند اتحاد فتح خوب پیش نرفت و تعداد زیادی کرسی را از دست دادند، زیرا رویکردهای جنگجویانه دیگر هیچ جذابیتی برای مردم ندارند.

ماه‌ها قبل از انتخابات عراقی‌ها علیه سیاستمداران فاسد و ایران اعتراض کرده بودند. آنها ایران را مسئول بیشتر مشکلات خود می‌دانند. با وجود این‌که میزان مشارکت مردم در انتخابات کم بود، رای‌دهندگان بیش از این آشکارا اعلام کرده بودند که آنها مخالف مداخله خارجی هستند؛ به‌ویژه اگر این به معنای تشکیل یک دولت ناتوان باشد.

به گفته کارشناسان، موفقیت حزب مقتدی صدر، رهبر سیاسی شیعه، در به کسب بزرگترین سهم کرسی‌های پارلمانی نشان‌دهنده این ناامیدی است .

صدر به‌عنوان سیاستمداری ضدایرانی در سال‌های اخیر به عنوان قهرمان طبقات متوسط  و پایین عراق ظاهر شده است.

مهمت آلاکا، کارشناس حوزه گروه‌های نیابتی شیعه ایران در خاورمیانه می‌گوید: “به‌طرز شگفت‌انگیزی جناح‌های طرفدار ایران زمین زیادی را از دست داده‌اند.” در میان احزاب سیاسی وابسته به ایران، ائتلاف فتح نزدیک به دو سوم کرسی‌های خود را در پارلمان از دست داد که بر اساس نتایج اولیه از ۴۸ به ۱۴ کرسی کاهش یافت. آلاکا می‌گوید: “این واقعاً یک نتیجه فاجعه‌بار برای آنها است.” سال‌ها پس از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳، بغداد با خشونت‌های خونین که شامل حملات انتحاری بی‌وقفه و حملات مسلحانه بود، درگیر بوده است. 

از نظر آقای آلاکا که به عنوان ناظر بر انتخابات اخیر نظارت داشت، شهر بغداد آرام و فاقد هیاهو بود.

اما این آرامش بغداد تهران را عصبانی کرده است. اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس ایران روز دوشنبه وارد پایتخت عراق شد و این گمانه‌زنی را ایجاد کرد که سفر وی در این مقطع بیشتر به دلایل سیاسی است و نه اهداف نظامی. 

آلاکا می‌گوید: “برخی معتقدند تأخیر در اعلام رسمی نتایج انتخابات به دلیل حضور قاآنی است.” حتی مقتدی صدر در توئیتی نوشت که در شمارش آرا و اعلام آرا دخالت داخلی و خارجی وجود دارد. وی از کمیسیون انتخابات خواست نتایج را فورا اعلام کند.” ناسیونالیسم عراقی صدر”

مقتدی صدر، پسر یکی از علمای برجسته شیعه عراق، مدت‌هاست که از ناسیونالیسم عراقی برای شکل دادن به خواسته‌های سیاسی خود استفاده می‌کند.

آلاکا در مورد تلاش صدر برای تقویت چهره ملی خود می‌گوید: “ما حتی شاهد بودیم او قبل از انتخابات لباس سنتی عراقی پوشید.” این بسیار مهم است. زیرا صدر تقریباً همیشه با روپوش مشکی و عمامه دیده شده است. در جنوب عراق که تحت سیطره شیعیان است، جناح‌های طرفدار ایران به ویژه وضعیت بدی داشته‌اند. به گفته آقای آلاکا: “در چهار یا پنج شهر که احساسات ضدایرانی و فرهنگ اعتراضی در آنها بالا بود، آنها نتوانستند حتی یک کرسی را به دست آورند.”

زمانی ایران به عنوان یک آزادی‌خواه برای رهایی عراق از داعش دیده می‌شد، اما شرایط اقتصادی و فساد سیاستمداران سبب شد، عراقی‌ها علیه تهران تظاهرات کنند.

 آیا موفقیت مالکی برای ایران تسکین‌دهنده است؟ 

نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق نیز به دلیل روابط قبیله‌ای قوی خود در انتخابات خوب عمل کرد. اتحاد دولت قانون وی با ۳۷ کرسی دومین گروه بزرگ پارلمان است. آلاکا می‌گوید رای‌دهندگان طرفدار ایران ممکن است به سمت مالکی رفته باشند. مالکی که در سال ۲۰۱۴ پس از ناکامی در مهار

 شورش داعش از مقام خود کنار رفت، روابط نزدیکی با ایران دارد؛ چیزی که به بقای سیاسی وی کمک کرده است.

یک تحلیل‌گر سیاسی کرد-عراق می‌گوید: “موفقیت مالکی در کسب کرسی‌ها نشان می‌دهد که ایران هنوز در عراق نفوذ دارد. نتایج انتخابات نشان می‌دهد که پایگاه حمایتی ایران از اتحاد فتح به بلوک مالکی منتقل شده است. مالکی بسیار خوب عمل کرد و آرای خود را نسبت به انتخابات قبلی به میزان قابل توجهی افزایش داد.” 

این بدان معناست که صدر و شرکای سنی و کرد وی برای تشکیل دولت ائتلافی به حمایت مالکی نیاز دارند. 

در حالی که صدر هیچ نشانه‌ای از متحد شدن با مالکی نشان نداده، اما برخی معتقد به این احتمال هستند. حزب کرد تحت رهبری مسعود بارزانی و محمد ریکان حدید الحلبوسی سیاستمدار اهل سنت هیچ مشکلی در تشکیل دولت با مالکی ندارند. در نتیجه ایران از طریق مالکی چهارمین شریک (ائتلاف) در دولت آینده عراق خواهد بود.

برخی چهره‌ها و گروه های قدیمی – سنی ، شیعه و کرد – پس از انتخابات احتمالا برای همیشه اهمیت خود را از دست خواهند داد. این پدیده تحول مهمی را در سیاست عراق نشان می‌دهد. حیدر العبادی، نخست وزیر سابق و سید عمار الحکیم، دو سیاستمدار شیعه که رهبری اتحاد نیروهای دولتی ملی را بر عهده داشتند، از جمله بزرگ‌ترین بازندگان هستند. نتایج نشان داد ۷۱ کرسی آنها به چهار یا شاید پنج نفر کاهش یافت. برخی از سیاستمداران سنی مانند صالح المطلق، رهبر جبهه گفتگوی ملی عراق نیز موقعیت قابل توجهی را از دست دادند.

اتحادیه میهنی کردستان (PUK) و جنبش گوران، دو حزب کردی نیز شاهد تلفات قابل توجهی بودند. کرسی‌های اتحادیه میهنی کردستان (YNK) به ۱۵ کرسی کاهش یافت که بسیار عقب تر از ۳۲ کرسی حزب دموکرات کردستان است. گوران خیلی بدتر عمل کرد و هیچ کرسی به دست نیاورد.

انتخابات روز یکشنبه ممکن است نشان‌دهنده پایان تسلط اتحادیه میهنی کردستان و قدرت بیشتر حزب دموکرات کردستان، حزب بارزانی باشد. حزب دموکرات کردستان کرسی‌هایی را در موصل و کرکوک، جایی که جلال طالبانی رهبر فقید حزب دموکرات کردستان عراق در آن متولد شد، به دست آورد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید، توجیه دلایل مذاکرات نیابتی میان ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم  سال نو به تعویق افتاده بود از روز سوم …

وعده‌های جدید رئیسی برای مقابله با گرانی و تورم

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه در دیدار با علمای قم، بار دیگر گرانی‌های …

قصه‌ام از کجا شروع شده؟

 سید مهدی موسوی شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است …

روایت سلیمی نمین از ملاقات روحانی و رهبر جمهوری اسلامی

عباس سلیمی نمین روزنامه‌نگار اصول‌گرا که از منتقدین دولت روحانی به‌شمار می‌رفت سعی کرد روایتی …

ده شغل خطرناک در ایران و آمریکا

طنز: ابراهیم نبوی به نوشته یک منبع قابل اعتماد، ما به این منبع اعتماد داریم …

تعلیق موقت مذاکرات، پیشرفت اندک و مذاکره برای حل موانع

دور هشتم مذاکرات در حالی با تعلیق چند روزه به‌خاطر تعطیلات سال نو مسیحی مواجه …

خیز بزرگ حکومت برای به انقیاد کشاندن کانون وکلا

یکی از کانون‌های صنفی مستقل، که از جنبه حقوقی به‌خاطر توان و نفوذ و دانش …

خرابکاری در روند صادرات به کشورهای همسایه

با توجه به این‌که برخی محصولات کشاورزی صادر شده از سوی جمهوری اسلامی از سوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.