کیهان: مسئله این نیست

یکشنبه ۱۸ مهر ۱۰ Oct. 2012

کیهان: مسئله این نیست

روزنامه کیهان در ستون “یادداشت روز” خود به بررسی مواضع دولت روحانی از سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) پرداخته و نهایتا نتیجه می‌گیرد:” … خوشبختانه الان یک تفاوت وجود دارد و آن این‌که دولت سیزدهم به اندازه دولت یازدهم مشتاق «توافق با غرب» نیست تا با چنین توافقی به تحریم‌های از جان افتاده آمریکا، جان دهد. آنچه همیشه کارآمدتر از «جنگ و تحریم» عمل می‌کند، «ترس از جنگ و تحریم» است. در این مورد هزینه‌های گزاف جنگ و اجماع‌سازی برای تحریم با هزینه‌های اندک عملیات رسانه‌ای جایگزین می‌شود. این ترس نیز معتبر نیست اما رسانه‌های دوست‌نما به آن اعتبار می‌بخشند. برای مشاهده این رسانه‌ها احتیاجی نیست فقط به خارج از مرزها نگاه کنیم. دکه‌های مطبوعاتی شهرهای ایران، دامنه‌های داخلی با پسوند . آی آر(ir.) و حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی نیز بعضا میزبان این جریان رسانه‌ای هستند….”

جمهوری: وزارت بهداشت مردم را گمراه نکند!

روزنامه جمهوری اسلامی در صفحه دوم خود مصاحبه دکتر سیدعلیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی منتشر کرده است، که گفته :” در کشور مردم را گمراه می‌کنند و مردم نیز به پشتوانه این یک دوز واکسن تالار عروسی رزرو می‌کنند، مراسم ختم می‌گیرند، درخواست بازگشایی نماز جمعه و حرم‌ها را می‌کنند.”

وی در واکنش به ادعای واکسیناسیون ۷۰ درصدی جامعه گفته است:” به‌طور مثال با تزریق واکسن سرخک ۷۵ درصد مصونیت ایجاد می‌شود، اما برای کرونا این طور نیست و این مصونیت کمتر است و متاسفانه اکنون اشتباهی که از مسئولان دانشگاه‌ها یا وزارتخانه می‌شنوید و دیگران نیز از آن تبعیت می‌کنند، این است که اعلام می‌کنند اگر۷۰ درصد واکسینه شوند؛ جاده‌ها، مکان‌های عمومی و… بازگشایی خواهند شد، ولی این موضوع منطقی نیست. این‌که اعلام کردند با تزریق ۷۰ درصد دوز اول واکسن جشن واکسیناسیون برگزار می‌کنیم منطقی نیست و دوز اول واکسن تاثیر بسیار ناچیزی دارد و درواقع اصلا اثر محافظتی در برابر کرونا نخواهد داشت؛ لذا باید حداقل دو دُوز تزریق شده باشد که در این صورت نیز به صورت کامل ایمنی و مصونیت ایجاد نمی‌کند. …”

شرق: دولت در سیاست خارجی هنوز در حال آزمون و خطاست

روزنامه شرق در صفحه ۴ خودگفت‌وگو با قاسم محب‌علی، دیپلمات سابق، درباره سفرهای اخیر وزیر خارجه به لبنان و سوریه را منتشر کرده است و ضمن بررسی سفرهای وزیر خارجه ایران، گفته است:” … واقعیت این است که شرایط الان با زمانی که دولت اسد در آستانه سقوط بود و به حضور ایران نیاز داشت، متفاوت است. از طرف دیگر نقش روس‌ها را نباید درباره سوریه دست‌کم گرفت. آنها هستند که درحال‌حاضر به‌طور واضح مسائل سوریه را مدیریت می‌کنند؛ بنابراین نقش آنها و رابطه آنها را با ترکیه، کشورهای عربی، آمریکا، اسرائیل و اروپا نباید نادیده گرفت. روسیه روابطش با ما را در آن چارچوب بزرگ‌ترها تعریف کرده و می‌کند. درمورد سوریه هم اگر منظور بحث بازسازی است، ایران خودش محدودیت‌های زیادی دارد. شاید آنها علاقه‌مند هم نباشند خیلی ایران را در این مسائل دخالت بدهند و به ایران بیشتر از آن نقشی که برایش تعریف کرده بودند، نقش بدهند اما اگر چنین هم باشد، ایران به‌دلیل مضایقی در که بحث‌های پولی و ارزی و تحریم‌ها دارد، امکان چندانی هم ندارد … مثلا وزیر خارجه کشور برای دستیابی به ۱۰ میلیارد دلار تلاش می‌کند. درحالی‌که ایران با توجه به امکاناتی که داشت، نباید به این وضعیت می‌افتاد. اگر ایران برای حل بعضی از مشکلات معیشتی و سلامتی مردم به ۱۰ میلیارد دلار نیاز دارد، چگونه می‌تواند در کشوری که به گزارش سازمان ملل بیش از ۶۵۰ میلیارد دلار خسارت دیده است، نقش سازنده‌ای داشته باشد.”

‌ محب‌علی در ادامه این گفت و گو در مورد تحلیل کنش‌های وزارت خارجه می‌گوید:” البته باید صبر کرد و دید. هنوز این دولت در حال آزمایش و خطاست و بعضا دارد تجربه‌های شکست‌خورده گذشته را تکرار می‌کند. نه توان دیپلماتیک کسانی که درحال‌حاضر این نقش را دارند، توان بالایی است و نه تجربه کافی از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارند. فعلا باید صبر کرد تا ببینیم که این سیاست‌ها چقدر جواب می‌دهد و می‌شود در مناسبات تأثیراتی بگذارد یا نه. حتما مذاکرات با عربستان سعودی مثبت است، اما تا وقتی که مثلا مسئله برجام حل‌وفصل نشود و مسئله تحریم‌ها برداشته نشود و نگرانی کشورهای منطقه از برنامه هسته‌ای ایران مرتفع نشود، نمی‌شود گفت روابط ایران با این کشورها خیلی توسعه پیدا خواهد کرد. واقعیت این است که ایران در یک چرخه‌ای قرار دارد و در آن تنها ایران تعیین‌کننده مناسبات نیست. مسئله نقش اسرائیل در جهان عرب و نقش آمریکا در رابطه با این منطقه بسیار مهم است. ….”

وطن امروز: نقدینگی، آتش زیر خاکستر

روزنامه وطن امروز در صفحه اقتصادی خود مطلبی در مورد نقدینگی کشور با استناد به آخرین گزارش بانک‌ مرکزی منتشر کرده است. و می‌گوید، حجم نقدینگی کشور در آستانه ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان قرار گرفته است.

وطن امروز با تکیه بر گزارش بانک مرکزی نوشته است:” طبق آخرین گزارش بانک مرکزی  که روز گذشته منتشر شده  حجم نقدینگی از عدد ۳ هزار و ۹۰۰ هزار میلیارد تومانی عبور کرد. این عدد حاکی از رشد ۴۰ درصدی حجم نقدینگی در طول یک سال اخیر است؛ رشدی بی‌سابقه که در صورت هدایت به سمت تولید می‌توانست بخش‌های مختلف صنعتی را شکوفا کند…”

 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

ایرج پزشکزاد از نگاه ابراهیم نبوی

 ایرج پزشک‌زاد  نویسنده شناخته‌شده معاصر ایرانی، در ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.  

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

کلاهی بر سر آزادی

 بکتاش آبتین شعر اعتراض امروز ایران، یک ستون ثابت روزانه در نشریه پرسیس است که …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.