رئیس سازمان انرژی اتمی و غوغای برنامه هسته‌ای

محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی روز شنبه در برنامه تلویزیونی نگاه یک شرکت کرد وسعی کرد برنامه هسته‌ای ایران را با توجه به هزینه‌هایش توجیه کند. 

وی از پروژه جدید ساخت چند نیروگاه با هدف تولید ده هزار مگاوات برق در طول پانزده سال آینده خبر داد، وی همچنین از تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای بیست درصد خبر داد و گفت جمهوری اسلامی می‌خواهد به غوغای برنامه هسته‌ای خاتمه دهد.     

وی در این مصاحبه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای اهداف صلح‌آمیز در انرژی هسته‌ای، گام برداشته است. وی در عین حال یادآور شد دشمنان ایران،‌ طی ۴۷ سال اخیر وظایف واضحی را که در قانون و اساسنامه آژانس نوشته شده، در خصوص ایران اجرا نکرده‌اند، یا خیلی ضعیف و بسیار گزینشی اجرا کرده‌اند.

اسلامی فناوری هسته‌ای را دارای نقش کلیدی در رفاه عمومی و اقتصاد و سلامت جامعه دانست و اظهار داشت انرژی هسته‌ای یکی از تعیین کننده‌ترین‌ها، و تسهیل‌گر و شتاب‌دهنده پیشرفت است. وی مدعی شد که برنامه هسته‌ای تولید ثروت و علم می‌کند، بدون آن‌که اشاره‌ای به خسارت‌های برنامه هسته‌ای کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تاکید کرد که بر اساس اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آژانس باید کشورها را برای اهداف صلح‌آمیز انرژی اتمی تشویق و پشتیبانی کند، تا بتوانند به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دست پیدا کنند.

اسلامی در بخشی از سخنانش به کسری ۱۶ هزار مگاواتی برق در کشور اشاره کرد و با بیان این موضوع که نباید صدمه‌ای که مردم از خاموشی‌ها و کسری برق دیدند فراموش شود، تاکید کرد کشور برای تولید و جبران کسری برق به راکتور آب سنگین نیاز دارد.

وی گفت که بنابر دستور مقامات عالیه کشور به اجرای پروژه ده هزار مگاوات تولید برق هسته‌ای برای پانزده سال آینده دست زده است، در حالی‌که چنین کاری نیازمند تصویب این برنامه در بودجه رسمی کشور است. هر چند خود تاکید کرد که ساخت دونیروگاه  جدید با روسیه بخاطر کمبود بودجه هفتاد درصد عقب ماندگی دارد. 

اسلامی همچنین خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران باید پیشرفت انرژی هسته‌ای را شتابان کند و جلوه‌ها و تأثیرات آن را در زندگی مردم پدیدار کند و آن را گسترش دهد. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به محدودیت‌های غیر قانونی ایجاد شده علیه جمهوری اسلامی ایران به محدودیت تحصیل دانشجویان ایرانی اشاره کرد و با بیان این موضوع که تحصیل در بسیاری از این رشته‌ها را برای دانشجویان ایرانی محدود کرده‌اند، حوزه‌های فضایی، نانو و بیوتکنولوژی را جزو موارد بالای سطح قدرت تعریف کرد و اظهار داشت توانمندی در این حوزه‌ها می‌تواند پیشرفت را تسهیل کند و قدرت‌ساز برای ملت‌ها باشد.

وی تاکید کرد استکبار به‌هیچ وجه علاقمند نیست در کشوری مانند ایران، این فرصت‌ها به وجود بیاید و نیروهای برجسته علمی در ایران، فرصت شغلی در این محدوده بی‌انتهای فناوری داشته باشند و در آن فعالیت کنند.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید دارد که برای اهداف صلح‌آمیز و با هدف توسعه کشور بر توسعه صنعت هسته‌ای پافشاری می‌کند، اما سال‌هاست که به بهانه‌ی توسعه صنایع هسته‌ای جلوی پیشرفت ایران گرفته شده است و ایران در بسیاری از حوزه‌ها همچنان در عقب‌ماندگی جدی باقی مانده است و پولی که باید صرف توسعه و آبادانی کشور و توسعه‌ی فعالیت‌های عمرانی می‌شد، به‌عنوان هزینه‌ی توسعه برنامه‌ی هسته‌ای در عمل به هدر رفته است.

جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران تاکنون هزینه‌ی زیادی را بابت توسعه‌ی برنامه‌ی هسته‌ای پرداخته‌آند و نه تنها به اهداف از پیش تعیین‌شده دست نیافته‌اند، بلکه از نظر توسعه عمرانی نیز کشور عملا ده‌ها سال عقب رانده شده است. با این وجود جمهوری اسلامی همچنان با هدررفت تمامی امکانات اقتصادی و عمرانی بر توسعه صنعت هسته‌ای پافشاری می‌کند.

وی همچنین در توجیه ادامه برنامه هسته‌ای گفت تاثیرات انرژی هسته‌ای و استفاده از فناوری‌های مربوط در زندگی مردم در حوزه‌های کشاورزی، دارویی و آب و خاک، بسیار وسیع است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره نفوذ گسترده در نهادهای بین‌المللی اظهار داشت، لازم است جمهوری اسلامی تعاملات بیشتری با آژانس برقرار کند. وی خاطرنشان کرد به آژانس نیز تاکید شده است که همه فعالیت‌های جمهوری اسلامی طبق پادمان انجام می‌شود. 

اسلامی همچنین تاکید کرد جمهوری اسلامی باید انرژی و وقت بیشتری را صرف کند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رفت و آمد بیشتری داشته باشد و گفتگوهای خود با آنها را محرمانه نکند.

وی اظهار داشت این گفت‌وگوها باید در سایت آژانس قرار گیرد تا همه کشورها بخوانند، زیرا زمانی که به نامه آژانس پاسخ محرمانه داده می‌شود، این نامه‌ها منتشر نمی‌شود و آنها علیه ایران جوسازی می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به اینکه نفوذکننده‌ها و کسانی که به آژانس فشار می‌آورند در پی نابود کردن جمهوری اسلامی هستند، گفت: آژانس با پاسخ ما موضوع نصب دوربین را در سایت کرج پیگیری نکرد، همچنین پرونده عملیات تروریستی این سایت تحت تحقیقات قضایی و امنیتی و در حال رسیدگی است و ساختمان هم در حال بازسازی است.

وی همچنین با انتقاد از آژانس به دلیل عدم موضع‌گیری و اعتراض به عملیات خرابکاری علیه تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی، در عین حال خاطرنشان کرد که آژانس پس از توضیحات ایران و سازمان انرژی اتمی در خصوص نصب دوربین در سایت کرج، دیگر موضوع را پیگیری نکرده است.

وی در پایان سخنانش تاکید کرد جمهوری اسلامی بنا دارد به هیاهوهای هسته‌ای پایان دهد. وی افزود دلیلی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ایران بی‌جا متهم شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی توجه ندارند که تحریم‌ها که به‌خاطر پافشاری بر برنامه‌ی هسته‌ای به جمهوری اسلامی ایران تحمیل می‌شود، در همان حال راه توسعه انرژی پاک را هم بر جمهوری اسلامی مسدود می‌کند و با وجود تحریم‌ها، به علت محدودیت دسترسی به امکانات موردنیاز، امکان استفاده از انرژی هسته‌ای در زمینه‌های صلح‌امیز هم برای جمهوری اسلامی فراهم نیست. 

با توجه به ادعای اسلامی در صورت صحت به نظرمی‌رسد که جمهوری اسلامی پس از سال‌ها پرداخت هزینه‌ی سنگین به‌خاطر پافشار بر آرمان‌های ایدئولوژیک و خودداری از برقراری ارتباط معقول با جهان، به این نتیجه رسیده است که تنها راه دوام و بقای جمهوری اسلامی،‌ تعامل با دیگر کشورها و گفتگو درباره موضوعات چالشی و اختلاف‌برانگیز است. اگر چه تا پیش از دولت رئیسی تنها به این دلیل که ممکن بود هر نوع توافق و گفتگو چون به حساب دولت روحانی گذاشته می‌شد این تغییر در تصمیم‌گیری‌ها در حال حاضر در برنامه دولت قرار دارد. 

همین که رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان مقام ارشد در زمینه‌ی انرژی هسته‌ای تاکید دارد که جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته است که به غائله‌ی هسته‌ای پایان دهد، به این معنی است که جمهوری اسلامی به این موضوع پی برده است که تنش هسته‌ای جز ضرر حاصلی برای ایران نداشته است. 

این، همان موضوع و دغدغه‌ای است که سال‌هاست که کارشناسان و دلسوزان توسعه‌ی ایران مطرح می‌کنند، اما جمهوری اسلامی به این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها توجهی نکرده و با بی‌تفاوتی از کنار آنها عبور کرده است. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *