سید کمال خرازی

ولایتی و مسئله بحران ایران و آذربایجان

سید کمال خرازی وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی ونماینده پیشین جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، که در حال حاضر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی نیز هست، در سخنانی سعی  کرد به تحلیل روابط ایران و آذربایجان و چالش‌های مربوط به آن بپردازد. 

وی  با بیان این موضوع که توسل به بیگانگان برای تامین امنیت یک کشور راه‌حل منطقی و معقولی نیست، گفته است با توجه به انگیزه، اهداف نامشروع و منافع این کشور، حضور این کشورها در منطقه می‌تواند به رقابت نظامی در منطقه، آسیب‌رسانی و حتی ویرانی کشور میزبان منجر شود. کمال خرازی در این خصوص تاکید کرده است کشوری را در منطقه نمی‌توان یافت که توانسته باشد با حضور نیروهای بیگانه در خاکش قدرت نظامی خود را آن‌قدر تقویت کند که دیگر نیازمند نیروهای بیگانه نباشد.

وی جمهوری اسلامی را قدرت بلامنازع منطقه خوانده و گفته است این جایگاه به دلیل اتکای به خود و عدم وابستگی به نیروهای بیگانه به‌دست آمده است.

خرازی همچنین دلیل حضور اسرائیل در آذربایجان را تلاش برای شعله‌ور کردن آتش جنگ در منطقه عنوان کرده و گفته است آذربایجان باید توجه داشته باشد که اسرائیل بدون توقع در آذربایجان لانه نکرده است.

وی همچنین خطاب به دولت آذربایجان تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران به مقامات جمهوری آذربایجان توصیه می‌کند که توهم خرید امنیت از طریق توسل به نیروهای بیگانه را از سر بیرون کند و بر مردم خود متکی باشند. 

وی همچنین به یک نکته تاریخی اشاره کرد و گفت ما آزادسازی اراضی آذربایجان که به مدت سی سال در اشغال بود را می‌ستاییم. ولایتی افزود البته از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف، رئیس‌جمهور فقید آذربایجان این بود که با همکاری‌های لجستیک و آموزشی ایران به تقویت نیروهای مسلح کشور بپردازد و اراضی اشغال‌شده را به‌دست نیروهای خود آزاد سازد، که متأسفانه از سوی وی پذیرفته نشد و نتیجه آن اتکای بیشتر آذربایجان به قدرت‌های بیگانه و توسل به نیروهای خارجی گردید.

سخنان خرازی ازاین بابت حائز اهمیت است که نشان میدهد بحران روابط با آذربایجان ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته است و درعین حال این پرسش را مطرح می‌کند، درزمانی که اسرائیل اسناد مربوط به فعالیت‌های سری را از طریق آذربایجان از کشور به سرقت برده است، چرا از این کشور سوال نکرد و ان را مورد مواخده قرار نداد. 

علاوه براین خرازی توجه ندارد که اذربابجان یک کشور تازه تاسیس است، طبیعتا برای بقا و مسائل امنیتی نیازمند ارتباط با قدرت‌های بزرگ است و طبیعتا در بحران قره باغ ایران نتوانست کاری برای آن‌ها انجام دهد و اذربایجان برای باز پس گرفتن این سرزمینها سیاست کمک مستقیم از ترکیه وغیر مستقیم از اسراییل را انتخاب کرد، مضافا براین که جمهوری آذربایجان نزدیکی ایران با ارمنستان را دائما مورد انتقاد قرار داده است.                

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.