تحریم کره جنوبی

نهاد رهبری و نقد سیاست‌های تحریمی کره جنوبی

در پی دستور آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در خصوص ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای به‌منظور حمایت از تولیدکننده‌های داخلی، سایت رهبرجمهوری اسلامی روز دوشنبه با ورود مستقیم به بحث واردات کالا از کره، رسما اعلام کرد که این تصمیم در واکنش به همراهی کره جنوبی با آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفته است.

 

سایت رهبری در این گزارش تحلیلی اقتصادی با اشاره به ممانعت کره جنوبی از استفاده ایران از  ۵۵ میلیون دلار از دارایی‌های خودش در کره برای پیش‌پرداخت خرید واکسن،‌ از کره جنوبی به این دلیل که برای بلوکه نشدن پول ایران تضمینی را ارائه نکرده است، انتقاد کرده است.

 

در بخش دیگری از این گزارش تحلیلی، همچنین اقدام کشورها در همراهی با رئیس‌جمهور آمریکا با سیاست فشار حداکثری علیه ایران انتقاد شده و با بیان این موضوع که کره جنوبی و بخش‌های خصوصی و دولتی این کشور یکی از این کشورها بوده است، از کره جنوبی به این دلیل که قرارداد دو میلیارد دلاری خود را در طرح توسعه‌ی پالایشگاه اصفهان فسخ کرده، ‌انتقاد کرده است.

 

در این گزارش همچنین به اقدام کره جنوبی در خصوص بلوکه شدن پول حاصل از فروش نفت ایران به کره جنوبی اشاره کرده و خروج دو شرکت کره‌ای در بخش لوازم خانگی در ادامه‌ی تحریم‌های امریکا را نیز بخشی از بدعهدی کره‌ی جنوبی در قبال ایران دانسته و از آن انتقاد کرده است.

 

در بخش دیگری از این گزارش تصریح شده است که دستور رئیس جمهور برای جلوگیری از واردات و اقدام فوری در حل این مسئله، هم در راستای سیاست جمهوری اسلامی در چند سال اخیر برای حمایت از اقتصاد و تولید داخلی و هم اقدامی تنبیهی برای شرکت‌های خارجی ترک‌کننده‌ی ایران بوده است.

 

همچنین در این گزارش اقدام کره‌ی جنوبی برای تهاتر کالا با پول‌های بلوکه شده‌ی ایرانی مورد انتقاد قرار گرفته و تاکید شده، دلیلی وجود ندارد که مسئولان ایرانی دوباره به همان شرکت‌هایی اعتماد کنند و مجوز ورودشان به بازار ایران را صادر کنند که حدود بیست ماه قبل با بازار و مصرف‌کننده‌ی ایرانی همراهی نکرده‌اند.

 

در پایان این گزارش، با اشاره به اینکه حالا این جمهوری اسلامی است که متاسف است که نمی‌تواند همچنان بازار ایران را برای کالاهای کره‌ای باز بگذارد، تاکید کرده است کشوری که در روزهای سخت با ملت ایران دشمنی می‌کند باید مجازات شود. این اولین بار است که یک گزارش تفصیلی اقتصادی در سایت رهبری منتشر می‌شود.

 

جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه بیت رهبری در حالی از تهاتر کالاهای کره‌ای با نفت ایران ناراضی است، که سال‌هاست این شیوه‌ی تعامل اقتصادی به شیوه‌ی تعامل غالب اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

 

در همان زمان که بیت رهبری از تهاتر نفت با کالاهای کره‌ای ناراضی است، روسیه در یک تهاتر بازرگانی ناموزون، اقدام به تهاتر نفت با خوراک دام کرده است و به نظر نمی‌رسد که بیت رهبری هم از این تهاتر ناراضی بوده باشد یا انتقادی را در این خصوص خطاب به دولت ایران یا روسیه عنوان کرده باشد. یکی از مشکلات جمهوری اسلامی دست کم ارزیابی کردن قدرت و مناسبات مالی امریکا در جهان است. این به‌گونه‌ای است که حتی چین هم در بسیاری موارد محدودیت‌های جدی برای پول‌های ایران در چین و پرداخت پول کالاهای صادراتی ایجاد کرده است.

 

صرف نظر از تعاملات اخیر، در سال‌های پیش از این هم جمهوری اسلامی در قبال فروش نفت، مواد غذایی، کالاهای خانگی، و خدماتی دریافت کرده است و دولت‌های انقلابی رئیسی و احمدی‌نژاد و بسیاری از حامیان انقلابی جمهوری اسلامی، تهاتر را یکی از شیوه‌های مناسب برای بهبود روابط بازرگانی ایران با جهان معرفی کرده و از آن دفاع کرده‌اند.

 

به‌نظر می‌‌رسد که جمهوری اسلامی بیش از آن‌که نگران عدم دریافت پول نقد فروش نفت و تهاتر کالا با نفت باشد، در صدد است تا بار دیگر یک روش اقتصادی دیگر که به‌جای منافع ملی، منافع صنفی و مافیایی را دنبال می‌کند، را مورد آزمون قرار دهد و همین فرصت بنیادی اقتصادی ایران را به‌طور جدی مورد علامت سوال قرار می‌دهد.

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.