کمالوندی

مقامات جمهوری اسلامی و ادعای موقعیت بهینه هسته‌ای

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به خرابکاری‌هایی که در ماه‌های اخیر در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی رخ داده است، اظهار داشت با وجود این خرابکاری‌ها، تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

وی به‌ میزان بالای تولید در این تاسیسات اشاره کرد و اظهار داشت میزان تولید اورانیوم ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی در یک‌سال گذشته و همچنین ماشین‌های جدید و فعالیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف در حوزه‌ی هسته‌ای انجام شده نشان می‌دهد که فشارهای خارجی برای توقف برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، نمی‌تواند برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند. وی افزود به‌نظر می‌رسد کشور‌های غربی متوجه این موضوع مهم شدند.

وی افزود: اگر این خرابکاری‌ها در کشوری با بنیه ضعیف هسته‌ای رخ داده بود، می‌توانست ویران‌کننده باشد. کمالوندی خاطرنشان کرد این حملات نشان داد، جمهوری اسلامی در زمینه‌ی هسته‌ای از بنیه خوبی برخوردار است و می‌تواند بلافاصله وضعیت را جبران کند و حتی در شرایط بهتری قرار گیرد.

کمالوندی همچنین به اولین سفر آقای اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران به وین اشاره کرد و اظهار داشت این سفر به چند منظور انجام شده است.

وی شرکت و حضور در کنفرانس عمومی آژانس را که سالی یک‌بار برگزار می‌شود یکی از اهداف این سفر برشمرد و به سخنرانی آقای اسلامی در این اجلاس اشاره کرد و اظهار داشت این سخنرانی مورد توجه اعضا و رسانه‌ها قرار گرفته و در سطح رسانه‌ها هم انعکاس گسترده‌ای داشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار داشت اسلامی در این سخنرانی به مواضع جمهوری اسلامی در ارتباط با روابطش با آژانس اشاره کرده و تاکید کرده است که این روابط باید تغییر عمده‌ای پیدا کند. 

کمالوندی افزود: اسلامی از آژانس به این دلیل که به جمهوری اسلامی برای گسترش استفاده از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای کمک نکرده، انتقاد کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان این موضوع که دوربین‌های سایت کرج به علت خرابکاری آسیب دیده است، اظهار داشت به دلیل این تخریب‌ها، در حال حاضر امکان انجام خواسته‌ی آژانس در خصوص ارائه‌ی تصاویر مربوط به این دوربین‌ها به ‌آژانس وجود ندارد.

کمالوندی موضع آژانس در خصوص ارائه‌ی تصاویر مربوط به سایت کرج را اشتباه و غیر دقیق خواند و اظهار داشت جمهوری اسلامی به روشنی توضیح داده است که صرفا امکان ارائه‌ی تصاویر مربوط به تجهیزات مشخص‌شده را دارد و امکان سرویس شدن یا تعویض کارت‌های حافظه در تجهیزات مشخص‌شده را ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین اظهار داشت درباره چگونگی انجام مذاکرات هسته‌ای و روابط جمهوری اسلامی با غرب، یک مجموعه بزرگ در کشور تصمیم می‌گیرد. وی نقش شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی را در این خصوص بسیار مهم ارزیابی کرد.

کمالوندی افزود: قانونی که سال گذشته در مجلس تصویب شده است،‌ این امکان را به کشور داده است ظرفیت‌های خود را افزایش دهد. وی افزود جایگاه خوبی که جمهوری اسلامی در حوزه‌ی انرژی اتمی از آن برخوردار است، متأثر از همین قانون است.

وی همچنین تولید ۶۰ درصدی و استقرار ماشین‌های پیشرفته و نیز تحقیق و توسعه در زمینه‌های مختلف از جمله ماشین‌های پیشرفته را متأثر از قانون اقدام راهبردی دانست.

کمالوندی شتاب برنامه هسته‌ای را بسیار خوب دانست و گفت ابراهیم رئیسی هم در اجلاس اخیر در شانگهای تاکید کرده است که هیچ موضوعی نمی‌تواند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی را متوقف کند.

جمهوری اسلامی ایران در حالی همچنان بر تداوم فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید دارد که این فعالیت‌ها علاوه بر خسارت‌های سنگین اقتصادی، با قطع رابطه ایران با جهان، هم جمهوری اسلامی و هم مردم ایران را با سخت‌ترین شرایط تاریخ سال‌های برای زندگی مواجه کرده است.

در عین حال تمام تمرکز جمهوری اسلامی را و تمام برنامه‌های دولت و حکومت را بر حل و فصل مساله‌ی هسته‌ای متمرکز کرده است و امکان توسعه در سایر بخش‌های اقتصادی، سیاسی، و توسعه‌ای و عمرانی را از جمهوری اسلامی سلب کرده است.

جمهوری اسلامی در حالی تمرکز اصلی خود را بر حل و فصل مساله هسته‌ای قرار داده و مساله هسته‌ای را به تنها مساله‌ی بااهمیت جمهوری اسلامی تبدیل کرده است که در همان حال دولت حسن روحانی را به این دلیل که تمرکز برنامه‌های خود را بر حل مساله‌ی تحریم، برجام و حل مساله‌ی هسته‌ای قرار داده بود، مورد انتقاد قرار می‌‌داد.

 به گفته‌ی بسیاری از تحلیلگران در واقع ان دولت روحانی یا دیگر دولت‌های جمهوری اسلامی نیستند که تمرکز خود را بر حل مساله‌ی تحریم‌ها و بحران هسته‌ای قرار می‌دهند، بلکه این مساله‌ی هسته‌ای است که بر تمام برنامه‌ها و اهداف جمهوری اسلامی سایه انداخته است.

به گفته‌ی ناظران، دولت‌های غربی، اسرائیل و کشورهای عربی در منطقه، جمهوری اسلامی را گرفتار برنامه‌ی هسته‌ای کرده‌اند که در واقع اهداف اقتصادی و سیاسی خود را برای توسعه اقتصادی دیگر کشورها و همچنین منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران عملی کنند، اما جمهوری اسلامی بدون توجه به این برنامه‌ی از پیش طراحی شده، در واقع در بازی این دولت‌ها برای منزوی شدن و پسرفت اقتصادی با آنها همراهی می‌کند، نه اینکه با مقاومت در مقابل آنها اهداف بلندمدت و میان‌مدت خود را عملی کند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف توافق بر سر واردات گاز به باکو می‌رود

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، …

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

توافق ناسا و سازمان فضایی روسیه برای شراکت پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی

روس کوسموس، سازمان فضایی روسیه، روز جمعه ۲۴ تیر خبر داد که برای شراکت پروازها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *