کمالوندی

مقامات جمهوری اسلامی و ادعای موقعیت بهینه هسته‌ای

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به خرابکاری‌هایی که در ماه‌های اخیر در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی رخ داده است، اظهار داشت با وجود این خرابکاری‌ها، تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

وی به‌ میزان بالای تولید در این تاسیسات اشاره کرد و اظهار داشت میزان تولید اورانیوم ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی در یک‌سال گذشته و همچنین ماشین‌های جدید و فعالیت‌هایی که در زمینه‌های مختلف در حوزه‌ی هسته‌ای انجام شده نشان می‌دهد که فشارهای خارجی برای توقف برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، نمی‌تواند برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند. وی افزود به‌نظر می‌رسد کشور‌های غربی متوجه این موضوع مهم شدند.

وی افزود: اگر این خرابکاری‌ها در کشوری با بنیه ضعیف هسته‌ای رخ داده بود، می‌توانست ویران‌کننده باشد. کمالوندی خاطرنشان کرد این حملات نشان داد، جمهوری اسلامی در زمینه‌ی هسته‌ای از بنیه خوبی برخوردار است و می‌تواند بلافاصله وضعیت را جبران کند و حتی در شرایط بهتری قرار گیرد.

کمالوندی همچنین به اولین سفر آقای اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران به وین اشاره کرد و اظهار داشت این سفر به چند منظور انجام شده است.

وی شرکت و حضور در کنفرانس عمومی آژانس را که سالی یک‌بار برگزار می‌شود یکی از اهداف این سفر برشمرد و به سخنرانی آقای اسلامی در این اجلاس اشاره کرد و اظهار داشت این سخنرانی مورد توجه اعضا و رسانه‌ها قرار گرفته و در سطح رسانه‌ها هم انعکاس گسترده‌ای داشته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه اظهار داشت اسلامی در این سخنرانی به مواضع جمهوری اسلامی در ارتباط با روابطش با آژانس اشاره کرده و تاکید کرده است که این روابط باید تغییر عمده‌ای پیدا کند. 

کمالوندی افزود: اسلامی از آژانس به این دلیل که به جمهوری اسلامی برای گسترش استفاده از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای کمک نکرده، انتقاد کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه با بیان این موضوع که دوربین‌های سایت کرج به علت خرابکاری آسیب دیده است، اظهار داشت به دلیل این تخریب‌ها، در حال حاضر امکان انجام خواسته‌ی آژانس در خصوص ارائه‌ی تصاویر مربوط به این دوربین‌ها به ‌آژانس وجود ندارد.

کمالوندی موضع آژانس در خصوص ارائه‌ی تصاویر مربوط به سایت کرج را اشتباه و غیر دقیق خواند و اظهار داشت جمهوری اسلامی به روشنی توضیح داده است که صرفا امکان ارائه‌ی تصاویر مربوط به تجهیزات مشخص‌شده را دارد و امکان سرویس شدن یا تعویض کارت‌های حافظه در تجهیزات مشخص‌شده را ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین اظهار داشت درباره چگونگی انجام مذاکرات هسته‌ای و روابط جمهوری اسلامی با غرب، یک مجموعه بزرگ در کشور تصمیم می‌گیرد. وی نقش شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی را در این خصوص بسیار مهم ارزیابی کرد.

کمالوندی افزود: قانونی که سال گذشته در مجلس تصویب شده است،‌ این امکان را به کشور داده است ظرفیت‌های خود را افزایش دهد. وی افزود جایگاه خوبی که جمهوری اسلامی در حوزه‌ی انرژی اتمی از آن برخوردار است، متأثر از همین قانون است.

وی همچنین تولید ۶۰ درصدی و استقرار ماشین‌های پیشرفته و نیز تحقیق و توسعه در زمینه‌های مختلف از جمله ماشین‌های پیشرفته را متأثر از قانون اقدام راهبردی دانست.

کمالوندی شتاب برنامه هسته‌ای را بسیار خوب دانست و گفت ابراهیم رئیسی هم در اجلاس اخیر در شانگهای تاکید کرده است که هیچ موضوعی نمی‌تواند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی را متوقف کند.

جمهوری اسلامی ایران در حالی همچنان بر تداوم فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید دارد که این فعالیت‌ها علاوه بر خسارت‌های سنگین اقتصادی، با قطع رابطه ایران با جهان، هم جمهوری اسلامی و هم مردم ایران را با سخت‌ترین شرایط تاریخ سال‌های برای زندگی مواجه کرده است.

در عین حال تمام تمرکز جمهوری اسلامی را و تمام برنامه‌های دولت و حکومت را بر حل و فصل مساله‌ی هسته‌ای متمرکز کرده است و امکان توسعه در سایر بخش‌های اقتصادی، سیاسی، و توسعه‌ای و عمرانی را از جمهوری اسلامی سلب کرده است.

جمهوری اسلامی در حالی تمرکز اصلی خود را بر حل و فصل مساله هسته‌ای قرار داده و مساله هسته‌ای را به تنها مساله‌ی بااهمیت جمهوری اسلامی تبدیل کرده است که در همان حال دولت حسن روحانی را به این دلیل که تمرکز برنامه‌های خود را بر حل مساله‌ی تحریم، برجام و حل مساله‌ی هسته‌ای قرار داده بود، مورد انتقاد قرار می‌‌داد.

 به گفته‌ی بسیاری از تحلیلگران در واقع ان دولت روحانی یا دیگر دولت‌های جمهوری اسلامی نیستند که تمرکز خود را بر حل مساله‌ی تحریم‌ها و بحران هسته‌ای قرار می‌دهند، بلکه این مساله‌ی هسته‌ای است که بر تمام برنامه‌ها و اهداف جمهوری اسلامی سایه انداخته است.

به گفته‌ی ناظران، دولت‌های غربی، اسرائیل و کشورهای عربی در منطقه، جمهوری اسلامی را گرفتار برنامه‌ی هسته‌ای کرده‌اند که در واقع اهداف اقتصادی و سیاسی خود را برای توسعه اقتصادی دیگر کشورها و همچنین منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران عملی کنند، اما جمهوری اسلامی بدون توجه به این برنامه‌ی از پیش طراحی شده، در واقع در بازی این دولت‌ها برای منزوی شدن و پسرفت اقتصادی با آنها همراهی می‌کند، نه اینکه با مقاومت در مقابل آنها اهداف بلندمدت و میان‌مدت خود را عملی کند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

ایرج پزشکزاد از نگاه ابراهیم نبوی

 ایرج پزشک‌زاد  نویسنده شناخته‌شده معاصر ایرانی، در ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.  

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

آغاز مذاکرات هسته‌ای در سال جدید و مذاکرات نیابتی ایران و آمریکا

مذاکرات دور هشتم که بخاطر مراسم سال نو به تعویق افتاده بود از امروز سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.