جیک سالیوان

آمریکا، اسراییل و راه‌های مهار و مقابله با ایران

در حالی‌که هر روز با سیگنال‌های منفی که از تهران دریافت می‌شود و زمان انجام مذاکرات به تعویق می‌افتد به‌نظر می‌رسد حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران از نظر واشنگتن با دشواری‌های بیشتری روبرو می‌شود  و این در حالی‌ست که دولت بایدن بخاطر ضعف عملکرد در مورد افغانستان تحت فشار شدید کنگره در مورد ایران قرار گرفته است.

در چنین وضعیتی پیدا کردن راههای جایگزین برای مهار و مقابله با ایران بیشتر دستور کار قرار گرفته است. هر چند بایدن  رئیس جمهوری آمریکا مدتی قبل به صراحت اعلام کرد، در صورت شکست دیپلماسی، آمریکا آماده است به گزینه‌های دیگر روی آورد. اما به‌نظر می‌رسد دولت نفتالی بنت تلاش فزاینده‌ای را برای ایجاد هماهنگی و نیز اقدام مشترک علیه برنامه هسته‌ای علیه ایران ایجاد کرده است.

در این میان برای چندمین بار در طول ماه‌های گذشته جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه با همتای اسرائیلی خود در کاخ سفید درباره مسائل منطقه و ایران گفتگو کرد. در این دیدار مقام‌های ارشد دفاعی، نظامی، اطلاعاتی و دیپلماتیک آمریکا و رژیم اسرائیل حضور داشتند. به‌نظر می‌رسد نحوه تعامل و مقابله با برنامه هسته‌ای ایران مهمترین دستور کار این جلسه بوده است. 

در این میان امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد این دیدار در چارچوب رایزنی‌های گروه مشورتی راهبردی اسرائیل – آمریکا برگزار می‌شود. وی گفت دو طرف در مورد مهمترین چالش‌های موثر بر امنیت و ثبات منطقه تبادل نظر و عزم مشترک خود را برای مقابله با تهدیدات پیش روی اسرائیل و شرکای منطقه‌ای ابراز کردند.

همچنین سالیوان در این دیدار بر تعهد اساسی بایدن به امنیت اسرائیل و اطمینان از این که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، تاکید کرد. درعین حال وی تاکید کرد که این دولت معتقد است که دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. در این بیانیه  گفته شده که مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل موافقت کردند که گفتگوی شفاف و سازنده‌ای داشته باشند و هماهنگی نزدیک بین تیم‌های خود در مورد مسائل حیاتی که بر امنیت ملی اسرائیل و ثبات منطقه‌ای تأثیر می‌گذارد، گسترش دهند. 

به‌نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با اعمال سیاست تعلیق مشخص نیست که چه امکاناتی را می‌خواهد به‌دست بیاورد، بلکه با اعمال سیاست تعلیق زمینه‌های تهدیدهای دفاعی می‌تواند افزایش یابد. مشخص نیست در صورت خرابکاری مجدد توسط اسراییل  ایران چگونه واکنش نشان خواهد داد که منجر به درگیری نظامی نشود. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.