چالش و خسارت‌های عدم تست کرونای زائران اربعین

چالش و خسارت‌های عدم تست کرونای زائران اربعین

هشدار علی زینی‌وند استاندار کرمان در مورد نگران کننده بودن نتیجه مثبت تست کرونای تعداد زیادی اززائران بازگشتی اربعین تنها پرواز مستقیم عراق- کرمان زنگ خطری را برای کشور به صدا درآورد. 

این امر هم نشان‌دهنده کاهلی مقامات کشوری و بهداشتی در کنترل وضعیت مسافرانی است که به عراق برای مراسم اربعین سفر کرده‌اند و هم نشان‌دهنده این نکته است که وقتی پای مذهب به میان می‌آید مقامات توان اجرای قاطعانه پروتکل‌های بهداشتی را ندارند که این امر در مورد قرنطینه قم و مراسم عاشورا و تاسوعا و این بار در مورد زایران اربعین چه در هنگام رفت و چه در هنگام بازگشت به خوبی این نقطه ضعف مقامات جمهوری اسلامی در عدم پروتکل‌های بهداشتی مشخص است. 

این در حالی بود که در آغاز حکومت جمهوری اسلامی از بسته بودن مرزها خبر داد و بعد به پذیرش محدودی از زایران اشاره کرد، ولی با عدم کفایت در کنترل مرزها و نیز پروازهای چارتر اکنون مشخص شده که حدود شصت هزار نفر به عراق برای مراسم اربعین سفر کرده‌اند. 

قبلا وزیر راه رستم قاسمی که مقامی غیرمسئول بوده، گفته بود که زایران برای ورود به کشورباید تست چشمی بدهند که با انتقاد شدید مردم و کارشناسان روبرو شد. اکنون وزارت بهداشت اعلام کرده که مسافران باید برای ورود به کشور تست معمول کرونای مسافرتی را بدهند. هر چند که بسیاری از مسافران بازگشتی اعلام کرده‌اند که هیچ تستی درمبادی ورودی انجام نداده‌اند.

وزارت بهداشت که تا کنون نگفته که چه میزان از مسافران بازگشتی تست مثبت داشته‌اند، باید مشخص کند که چگونه توانسته این مسافران ورودی را کنترل کند. و این بعید به نظر می‌رسد پروژه عملی برای این کار داشته‌اند، هر چند که فرماندار مهران با اعلام ورود پنجاه‌ویک هزار نفر به کشور بدون انجام تست نشان می‌دهد که عملا وزارت بهداشت در این زمینه هیچکاره بوده است… 

زینی‌وند استاندار کرمان همچنین خواستار این شده که سازمان حج و زیارت فهرست افرادی که در مراسم اربعین شرکت کردند را باید به علوم پزشکی ارائه دهد و از همه تست گرفته شود و گفته که  مدیران و کارمندانی که کربلا رفتند بدون ارائه تست منفی به محل کار برنگردند.

در همین زمینه هم دکترحمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفته که برای انجام تست‌های زائران در حال بازگشت اربعین نیاز به همکاری دستگاه‌ها داریم و اگر همکاری نباشد امکان انجام تست به‌تنهایی برای ما مقدور نیست. به‌هر حال این موضوعی است که در همه استانها باید رعایت شود و بعید بنظر می‌رسد که این امر رعایت شود و سازمان حج و زیارت در این زمینه اقدامی انجام نداده است و مضافا که وزارت بهداشت در مبادی ورودی به‌خصوص مبادی زمینی نتوانسته نیروی خاصی برای تست مسافران خود را پیدا کند. 

اکنون مشخص است که این کاهلی می‌تواند به مرگ تعداد زیادی از هموطنان و همچنین خسارت اقتصادی زیادی منجر شود که به‌خاطر درگیرکردن تعداد زیادی افراد با این بیماری به چرخه اقتصادی کشور وارد می‌آورد.   

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.