تجارت ایران و چین

چالش تجاری امنیتی امریکا و چین و منافع ایران

بحث چالش میان امریکا و چین و بهره‌برداری ایران از این تنش موضوع بحث‌های فراوانی در میان تحلیل‌گران شده است. نشریه عرب نیوز پاکستان در تحلیلی به بررسی این روابط پرداخته و معتقد است که سیاست چین در قبال جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای فزاینده به سود رژیم این کشور گرایش پیدا کرده است و  یکی از علل عمده آن، جنگ تجاری و امنیتی بین واشنگتن و پکن است و بعید به‌نظر می‌رسد که این گرایش در آینده نزدیک تغییر کند.

از نظر نویسنده  پیش از این منازعه واشنگتن می‌توانست پکن را برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران با خود همراه کند. و چین به همراه دیگر اعضای دائمی شورای امنیت به چهار قطعنامه این شورا در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ علیه ایران رای مثبت داد و این در حالی بود که  چین بزرگترین مصرف کننده نفت خام ایران است و با فشار آمریکا خرید نفت از ایران را کاهش داد. اما به‌نظر می‌رسد با جنگ تجاری که ترامپ آغاز کرد و دولت بایدن نیز آن را  ادامه داده، چین چندان انگیزه‌ای برای فشارهای جدید امریکا برای کاهش خرید نفت از ایران ندارد.

همچنین در سفر وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه به پکن نیز تقاضا از این کشور برای محدود سازی خرید نفت از ایران، با مخالفت صریح دولت چین مواجه شد. وزارت خارجه چین از آمریکا خواسته است از حربه تحریم در سیاست خارجی خود دست بردارد.

همچنین پذیرش ایران در پیمان شانگهای در حالی‌ که گروه ویژه اقدام مالی، ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است، می‌تواند ضربه دیگر به تلاش‌های آمریکا برای منزوی ساختن ایران محسوب شود. سخنگوی وزارت خارجه چین برخلاف گذشته به جای انتقاد از ایران، آمریکا را مسئول بروز بحران در زمینه برنامه هسته‌ای ایران معرفی می‌کند.

نویسنده معتقد است چین دو منفعت از وضعیت کنونی می‌برد؛ نخست این‌که می‌تواند در جنگ تجاری خود با آمریکا از ایران به عنوان حربه‌ی پر هزینه‌تری برای چانه‌زنی استفاده کند. علاوه براین دولت چین از تلاش آمریکا برای منزوی ساختن ایران سود می‌برد که بارزترین نمونه آن توافقنامه تجاری بین دو کشور است. که مبلغ این قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلار است و بر اساس آن، چین ۵ هزار نفر از نیروهای امنیتی خود را در ایران مستقر خواهد ساخت. 

دادن چنین امتیازهایی به یک کشور خارجی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه است. این توافق راهبردی اقتصادی برای چین یک پیروزی محسوب می‌شود چون سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در یک دوره ۲۵ برای کشوری که دومین اقتصاد جهان محسوب می‌شود رقم ناچیزی است به‌ویژه اینکه در مقابل، از ایران نفت با تخفیف چشمگیر خریداری خواهد کرد و نفوذ خود را بر عرصه‌های گوناگون از جمله مخابرات، انرژی ، ورزش، بنادر، راه آهن وبانکداری در ایران، افزایش خواهد داد.

نویسنده در پایان معتقد است تا زمانی‌که جنگ تجاری بین آمریکا و چین ادامه دارد، پکن از تسلیم شدن در برابر خواست‌های آمریکا برای وارد آوردن فشار به ایران به‌علت نقض برجام خودداری خواهد کرد. تردیدی وجود ندارد که ایران در جنگ تجاری آمریکا و چین، برنده محسوب می‌شود.

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.