کلاب‌گردی‌های امروزی و میز هوا رفتن‌های مجازی!

  •  ف.م. سخن

تازه از کلاب‌گردی برگشته‌اند و خسته‌ و کوفته روی مبل یک‌وری افتاده‌ام و این خطوط را می‌نویسم، خیلی از کسانی که مطالب « پرسیس‌نیوز» را می‌خوانند، احتمالا دوران شاه را یادشان نیست. 

آن زمان‌ها که تلویزیون دو تا کانال بیشتر نداشت و از ساعت پنج عصر برنامه‌هایش را شروع می‌کرد و ساعت ده شب هم برنامه‌هایش را تمام می‌کرد، ما جوان‌های آن روزگار تفریحات «سالم»مان بیشتر در بیرون از خانه صورت می‌گرفت.

بعضی‌هامان سینما می‌رفتیم و تخمه می‌شکستیم و فیلم تماشا می‌کردیم، بعضی‌های‌مان که زیادی سالم بودیم، کافه کاباره می‌رفتیم و ضمن عرق‌خوری، به تماشای رقص عربی و اگر پا می‌داد کتک‌کاری مشغول می‌شدیم و بعضی‌های‌مان هم که شورشی‌تر بودیم و کلاس‌های درس دانشگاه را با اعتصاب و تمرد به هم می‌ریختیم، و نگران حضور سر ساعت در کلاس‌های درس نبودیم، شبگردی‌های‌مان تا کله‌ی سحر ادامه داشت و از این کافه به آن کافه و از این میخانه به آن میخانه سیر و سیاحت می‌کردیم. 

در جمهوری اسلامی که بساط کافه کاباره‌ها برچیده شد، اوایل که اینترنت نبود، سرمان را با گروه‌های سیاسی گرم می‌کردیم و به‌جای کتک‌کاری کافه‌ای، کتک‌کاری سیاسی می‌کردیم. 

اوایل انقلاب، در چهار راه‌های بزرگ شهرها، بچه‌های سیاسی ده نفر بیست نفر دور هم جمع می‌شدند و بحث سیاسی راه می‌انداختند، یک دفعه می‌دیدی که پیاده‌روی سر چهار راه، پر از جمعیت شده بعد یک دفعه یک حزب‌اللهی نعره‌ای می‌کشید و جمعیت به جان هم می‌افتاد و حالا نزن کی بزن!

یعنی آن وضعی که موقع هوا رفتن میزهای کافه در وسط عربی « نادیا» اتفاق می‌افتاد، این بار سر چهار راه‌ها، به‌خاطر بحث سیاسی و لنین و شریعتی اتفاق می‌افتاد که خیلی باحال بود و جای خالی کتک‌کاری کافه‌ای زمان شاه را برای ماها پر می‌کرد. 

الآن که از نعمت اینترنت برخوردار شده‌ایم و عزیزان غربی برای‌مان « کلاب‌هاوس» درست کرده‌اند، شب‌ها که بی‌خوابی به سرمان می‌زند، به کلاب‌گردی می‌پردازیم و از این اتاق به آن اتاق و از این روم به آن روم می‌رویم و به بحث‌های بسیار عمیق سیاسی گوش می‌دهیم به این امید که عزیزی میزی هوا کند و بزن بزنی بشود و ما دوران شیرین گذشته را در ذهن‌مان دوباره‌سازی کنیم. 

فرق کار فقط اینجاست که زمان شاه رقص عربی و عرق داشتیم، الآن این‌ها را نداریم! واقعا حیف!

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.