پیامدهای احتمالی توافق با غرب

ارزیابی پیامدهای توافق احتمالی هسته‌ای با ایران برای کشورهای منطقه

با افزایش امکان گفتگو ومذاکرات هسته‌ای میان ایران وغرب و پیامدهای ان در کشورهای منطقه مورد بحث‌های فراوانی قرار گرفته است. نشریه نشنال امارات متحده عربی با دید خوشبینانه‌ای به این پرداخته  و با عنوان اینکه توافقی در راه است به پیامدهای این توافق احتمالی برای منطقه خلیج فارس پرداخته است. 

نویسنده نخست خاطر نشان ساخته که لحن سخنان هفته گذشته رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل و حاشیه آن، نشان می‌دهد که آمادگی‌ها برای احیای برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی شتاب گرفته است و با از سرگیری مذاکرات در وین تا دو هفته دیگر، تلاش‌ها برای رفع هرگونه موانع بر سر مساله هسته‌ای از جمله لغو همه تحریم‌های مهم علیه ایران، در حال انجام است. 

نویسنده معتقد است، همچنین برای محدود کردن برنامه موشکی دوربرد ایران توافقی در دست است که به این کشور اجازه می‌دهد موشک‌های کوتاه و میان برد مهم برای طرح‌های منطقه‌ای خود، را حفظ کند .

نویسنده معتقد است در صورت انجام این توافق کشورهای منطقه نیز اقدام به تغییر موقعیت خود متناسب با این روند کرده‌اند. نویسنده معتقد است که رژیم اسد تا اندازه زیادی به‌علت تلاش روسیه، آمریکا، اروپا و کشورهای عربی برای پایان دادن به جنگ داخلی ده ساله در سوریه، از جمله منتفعان اصلی این روند باشد. 

 نویسنده معتقد است که در همین حال، ملک سلمان ولیعهد عربستان سعودی امیدواری خود را برای گفتگوهای جدی با ایران ابراز کرده است .

نویسنده  معتقد است که ر ژیم ایران می‌داند که منافع آن مستلزم لغو تحریم‌های اقتصادی است و ضمن توجه به توصیه‌های روسیه و چین، از تمایل  اروپا برای تغییر ماهیت روابط خود با تهران استقبال می‌کند و به نظر می‌رسد اروپایی‌ها می‌خواهند نقش کلیدی را در مسائل ایران ایفا کنند که به اعتقاد آنها می‌تواند به شکل‌گیری معادلات منطقه‌ای کمک کند.

و اروپایی‌ها نیز به ایران  پیام داده‌اند که خواهان رویکرد جدیدی در روابط خود بر اساس همزیستی مسالمت‌آمیز هستند. و ممکن است در سوریه و لبنان هم چندان در مقابل ایران قرار گیرند.

نویسنده در پایان به مواضع جو بایدن پرداخته و گفته وی در سخنرانی خود در سازمان ملل، دیپلماسی را بر رویارویی ارجح می‌شمرد، ولی به‌رغم وعده‌های انتخاباتی خود برای حفاظت از حقوق بشر و عدالت در همه جا ، در حال حاضر نسبت به اقدامات حزب‌الله در تلاش برای تضعیف حاکمیت قانون لبنان، بی‌تفاوت است و شاید از این جهت بدون عمل مانده است که او نگران است هرگونه اقدام برای فشار بر بیروت می‌تواند توافق با حامی حزب‌الله یعنی ایران را برهم بزند. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.