امیر عبداللهیان و جوزپ بورل

رایزنی ایران و اروپا در مورد از سرگیری مذاکرات برجام

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهای خود در نیویورک با مقام‌های سیاسی دیگر کشورها، در دیدار با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن گفتگو درباره‌ی برجام اظهار داشت دولت ابراهیم رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و به دنبال نتیجه عملی در مذاکرات است. وی خاطرنشان کرد دستگاه دیپلماسی با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی است.

 امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به اینکه دولت جدید مذاکرات را از سر خواهد گرفت، گفت ملاک عمل دستگاه دیپلماسی، عمل طرف‌های مقابل است و نه اظهار نظر آنها. وی تاکید کرد دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام‌شده است. امیرعبداللهیان همچنین خاطرنشان کرد دولت جدید در این خصوص نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرد. وی همچنین یادآور شد دولت سیزدهم کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از گفتگوی خود با ژوزف بورل ضمن تاکید بر اینکه رفتار و سیاست‌های دولت بایدن تاکنون در رابطه با ایران و برجام غیرسازنده بوده است، گفت بایدن گرچه به صورت زبانی از سیاست‌های ترامپ انتقاد کرده است، اما در عمل در قبال ایران همان سیاست‌ها را دنبال کرده است.

وی همچنین از تلاش‌های بورل برای پیگیری روند مذاکرات، قدردانی کرد و یادآور شد اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند با اعمال فشار علیه ایران نتیجه می‌گیرند صددرصد اشتباه می‌کنند. امیرعبداللهیان افزود مردم ایران نشان داده‌اند به فشار و تهدید پاسخ سخت می‌دهند.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار خاطرنشان کرد کشورهای اروپایی بجای فشار به آمریکا که برجام را نقض کرده است، مدام خواستار تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند.

وی افزود کشورهای اروپایی باید امریکا را وادار کنند که به تعهدات خود عمل کنند. وزیر امور خارجه همچنین اظهار داشت همه طرف‌ها باید بدانند، برجام باید برای ایران نتایج ملموس داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران در عمل، برداشتن تحریم‌های غیرقانونی را ببیند. 

امیرعبداللهیان در ادامه‌ی اظهاراتش تاکید کرد همه طرف‌ها باید عملا با برداشتن گام‌های محکم پایبندی خود را به برجام ثابت کنند. وی این وضعیت را که آمریکا از یک طرف گاهی حرف‌های مثبت می‌زند و از طرف دیگر تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کند، غیرقابل قبول دانست. 

وی همچنین  از آمادگی جمهوری اسلامی برای متوقف کردن اقدامات جبرانی خود خبر داد، اما در عین حال تاکید کرد توقف اقدامات جبرانی توسط جمهوری اسلامی منوط به این است که دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی‌آزمایی شود. وی تاکید کرد، اینکه امریکایی‌ها به تعهدات خود بر اساس برجام عمل کنند و سه کشور اروپایی به بی‌عملی خود پایان دهند، کار دشواری نیست.

در همان حال جوزف بورل نیز به اقدامات اتحادیه اروپا برای احیای برجام اشاره کرد و تاکید کرد موفقیت برجام نه تنها برای ایران و ۴+۱ بلکه برای منطقه و جهان بسیار مهم است. وی همچنین خاطرنشان کرد شکست برجام و مذاکرات برای هیچ یک از طرفین خوب نیست. بورل همچنین اظهار داشت اتحادیه اروپا همواره از سیاست و اقدام مخرب ترامپ در خروج از برجام انتقاد کرده و در این خصوص شفاف بوده است. وی همچنین خواستار اقدامات اعتمادساز از سوی همه طرف‌ها شد.

جمهوری اسلامی همواره از ضرورت انجام‌ اقدامات اعتمادساز از طرف اروپا و‌ امریکا تاکید می‌کند، اما خود اقدامی برای اعتمادسازی انجام نمی‌دهد.

برخلاف ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت توقف مذاکرات بی‌نتیجه، جمهوری اسلامی در واقع با اصرار و‌ پافشاری بر خواسته‌های خود که بخشی از انها اصولا عملی نیست مانند  دادن تعهد از سوی بایدن که امریکا هیچ‌گاه از برجام خارج نخواهد شد که اصولا در حیطه اختیارات وی نیست و یا منوط کردن ادامه‌ی مذاکرات به عملگراشدن این مذاکرات، با توقف مذاکرات، خود نقشی کلیدی و‌ مهم در بی‌نتیجه بودن مذاکرات، و‌ فرصت سوزی دارد و عملا زمانی را که باید صرف ادامه‌ی مذاکرات و‌ دستیابی به اهداف جمهوری اسلامی شود، برای گفتگو درباره‌ی چارچوب مذاکرات تلف می‌کند.

برخی معتقدند جمهوری اسلامی دچار دوگانگی در برخورد با برجام است، چرا که از یکسو حل مشکلات اقتصادی خود را گره خورده به تحریم و طبیعتا ادامه اجرای برجام می‌داند و از سوی دیگر رهبری حکومت که تعیین کننده اصلی سیاست خارجی کشور است، اصولا با برجام و یا هر نوع توافق دیپلماتیک مشابه آن مخالف است. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.