بني‌گانتز وزير دفاع اسراييل

برنامه سیاست هسته‌ای ایران و تغییرات تاکتیکی اسراییل

یکی از موضوعات مهم در دوران اوباما و انجام توافق هسته‌ای با ایران مخالفت‌های اسراییل در زمان نخست وزیری بنیامین نتانیاهو بود، علیه راهبردهای آمریکا در این زمینه بود.

قبل از انجام توافق در سال ۲۰۱۳ نخست وزیر اسراییل در آستانه حمله به ایران بود و حتی دستور انجام این کار را داده بود. ولی مخالفت سران ارتش اسراییل و موساد و هشدار شدیدالحن آمریکا مانع از انجام عملیات نظامی حمله به تاسیسات ایران شد.

ولی از آن به بعد نتانیاهو تمام تلاشش را برای تخریب توافق برجام به کاربرد که مهمترینش سرقت اسناد هسته‌ای ایران مربوط به سال‌های قبل از سال ۲۰۰۳ در تهران بود که حاوی طرح‌های مختلف نظامی ایران ونیز افشای جزییات و نام‌های افراد دخیل در پروژه هسته‌ای ایران بود، که به گفته حسن روحانی رییس جمهور سابق در خروج دونالد ترامپ از برجام نقش داشت.

ولی مخالفت سرسختانه نتانیاهو با برجام و انجام هر گونه غنی‌سازی از سوی ایران اکنون با روی کار آمدن دولت جدید  نفتالی بنت از لحاظ تاکتیکی تغییر کرده و خواستار همکاری بیشتر با آمریکاست و سطح مخالفت‌ها را از علنی به گفتگوهای درونی میان دو کشور بکشانند.            

  در همین زمینه بنی‌گانتز وزیر دفاع اسراییل درمصاحبه‌ای با مجله فارین پالیسی می‌گوید ایران تا دستیابی به مواد و توانمندی‌های تولید بمب اتمی دو تا سه ماه فاصله دارد. ولی با این حال این تغییر تاکتیکی را توضیح می‌دهد و می‌گوید اسراییل توافق احتمالی واشنگتن با تهران را می‌پذیرد اما می‌خواهد که آمریکا برای یک نمایش قدرت جدی، در صورت شکست گفتگوها، آماده باشد. 

 وی افزود اسراییل خواهان یک طرح B تحت رهبری آمریکا است که شامل فشار اقتصادی گسترده علیه ایران، در صورت شکست گفتگوها، باشد. گانتز همچنین به طرح  C خود اسراییل اشاره کرد که شامل اقدام نظامی خواهد بود.
وی گفته است که اگر اقدامات اولیه جواب ندهد، ما وارد عمل خواهیم شد. ما آمریکا نیستیم، اما توانمندی‌های خودمان را داریم.

بنی‌گانتز با ابراز بدبینی درباره موفقیت مذاکرات دیپلماتیک برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای ایران گفت که از نظر اسرائیل یک طرح پشتیبان معتبر شامل اعمال فشار سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه تهران از سوی امریکا، اروپا، روسیه و به‌ویژه چین است.
وی با توجه به روابط تجاری ایران و چین گفت: ما باید در این زمینه با چین هم تعامل کنیم. آسیا باید در این زمینه نقش داشته باشد. اسرائیل توانایی رهبری یک طرح B واقعی را ندارد، ما نمی‌توانیم یک نظام تحریم اقتصادی بین‌المللی را اجرا کنیم.
این طرح باید به رهبری آمریکا اجرا شود.

ایران باید از جدیت آمریکا و شرکایش هراس داشته باشد. وی تاکید کرد که هم‌زمان ارتش اسرائیل برای اجرای اقدامات مخصوص به خودش در جهت متوقف کردن پیشرفت هسته‌ای ایران آماده خواهد بود. 

وی در عین حال به بخش دیگری از تبعات پروژه هسته‌ای ایران پرداخت و گفت در صورت موفقیت ایران در عبور از آستانه، یک مسابقه تسلیحات هسته‌ای منطقه‌ای به‌راه خواهد افتاد وسایر کشورها ساکت نخواهند نشست واین کشورها تسلیحات هسته‌ای را مستقیما از پاکستان یا هر کشور دیگری خریداری خواهند کرد که به‌نظر می‌رسد اشاره وی به عربستان سعودی است که تهدید کرده بود در چنین وضعیتی بمب هسته‌ای از پاکستان خریداری خواهد کرد. 

وی همچنین گفت که تصمیم آمریکا برای ترک افغانستان کاملا قابل درک است و اگر این تصمیم گرفته نمی‌شد، آمریکا باید برای همیشه در آنجا می‌ماند، ولی افزود خروج اخیر آمریکا از افغانستان در بلندمدت ایران و نیابتی‌هایش را جسورتر می‌کند وبه همین دلیل  نباید به تهران این اجازه را داد که فکر کند خروج آمریکا از افغانستان به این معنی است که ایران می‌تواند قوی و مصمم باقی بماند و غرب تسلیم این فرایند خواهد شد.

به‌نظر می‌رسد راهبرد جدید اسرائیل فرصت دادن به تلاش امریکا برای نظارت و مهار برنامه هسته‌ای ایران است که  از طریق برجام می‌تواندعملی شود. ازسوی دیگر در صورت شکست مذاکرات و یا تعلیق مذاکرات عملا این امریکاست که باید به مقابله با برنامه هسته‌ای ایران بپردازد و هزینه این امر را نه اسراییل که در نهایت آمریکا خواهد پرداخت. علاوه براین دولت نفتالی بنت با هماهنگی با آمریکا از مزایای بیشتری بهره خواهد جست، تا اینکه بخواهد مانند نتانیاهو مستقلا دست به عمل بزند.    

درباره‌ی persisnews

persisnews

همچنین ببینید

ایرج پزشکزاد از نگاه ابراهیم نبوی

 ایرج پزشک‌زاد  نویسنده شناخته‌شده معاصر ایرانی، در ۹۴ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.  

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

دولت رئیسی و تصویب کلیات بودجه

ابراهیم رئیسی در سخنانی برای ارائه کلیات بودجه به حذف ارز ترجیحی اشاره کرد و …

بازی اردوغان با آتش

همزمانی بازی اردوغان با لیر و سرکوب مخالفان سیاسی مقاله میهمان: به نقل از فرارو، …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

تصاویر به خاکسپاری بکتاش آبتین

شاعر و فیلمساز زندانی که در زندان دچار بیماری کرونا شد و به دلیل عدم …

اختصاصی پرسیس نیوز* ؛ پیام همدردی گوهر عشقی با بازماندگان حمله موشکی جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری اوکراینی در سومین سالگرد این جنایت هولناک

*پرسیس نیوز برخود فرض می‌داند تا از مدیران بنیاد حقوق بشری جاویدنام ستار بهشتی بخاطر …

دورهشتم مذاکرات، سیگنال‌های امید و هشدارهای آمریکا و بریتانیا

در دومین روز از دور هشتم مذاکرات در وین که پس از تعطیلات سال نوی …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

مراسم سالگر ترور سردار سلیمانی و ابو مهندس در عراق

در بغداد بخاطر دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مراسمی  روز یکشنبه برگزار …

چالش‌های نقش سپاه قدس در تعیین سفرای مناطق بحرانی

علی اکبر صالحی که در اواخر دوره احمدی نژاد وزارت امور خارجه را به عهده …

بحران بی‌آبی در کشور وادعای تامین آب برای همسایگان کشور

در شرایطی که ایران سخت‌ترین شرایط را از نظر آبی سپری می‌کند و مدیران دست‌اندرکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.