امیرحسین عبداللهیان

بازگشت جمهوری اسلامی به برجام در لایه‌ای از ابهام

امیرحسین عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در نیویورک در گفتگو با خبرنگاران امریکایی اعلام کرد که ایران آماده بازگشت به میز مذاکرات است، اما دولت امریکا با رفتارهای متناقضی که نشان می‌دهد پیام‌های سازنده‌ای را منتقل نمی‌کند، همزمان با اعلام و ژست دوستانه بازگشت به میز مذاکرات، تحریم‌های جدید را علیه ایران مطرح می‌سازد.

وی گفت وقتی بایدن تقاضای مذاکرات دوجانبه را مطرح می‌کند، معنی ندارد که سیاست‌های غلط دولت ترامپ را که خودشان منتقد آنها بوده‌اند را دنبال کند. وی گفت دولت رئیسی دولتی عملگراست و بیش از شعار و وعده به نتایج عملی مذاکرات توجه دارد. 

وزیر خارجه دولت ایران در عین حال سعی کرد به آمریکا این پیام را بدهد که ایران در صورتی که امریکا اقدامات منسجمی در مورد رفع تحریم‌ها انجام دهد، آماده بازگشت جدی به میز مذاکرات است.
او در مصاحبه دیگری همچنین گفته بود که بعد از مطالعه پرونده مذاکرات وین خیلی زود به میز مذاکرات بازخواهد گشت. البته او بعدا در مصاحبه با صداو سیمای ایران گفت زود معنای تاریخی ندارد، بلکه به مطالعه عملی مذاکرات و پیداکردن راههای عملی توافق مربوط است. وی گفت زود ایران  با زود اروپایی‌ها که وعده‌های تهی است تفاوت دارد.  

در این میان ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز از معنای زود و خیلی زود برای بازگشت ایران به میز مذاکرات که عبداالهیان در گفتگو با یک شبکه امریکایی مطرح کرده بود، ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت امریکا آماده بازگشت فوری به میز مذاکرات است و گفت امریکا آماده است که مذاکرات وین را از سر بگیرد و این می‌تواند نقطه شروع برای دور جدیدی از حل مسائل بحرانی کنونی باشد. او افزود به نظر می‌رسد هنوز ایران تصمیم جدی خود را برای زمان و چگونگی بازگشت به میز مذاکرات نگرفته است. 

مشخص نیست که ایران در شروع مذاکرات جدید چه اقداماتی را می‌خواهد دنبال کند و آیا می‌خواهد اقدامات و مذاکرات تیم قبلی را کنار گذاشته و از آغاز شروع کند یا مذاکرات را از جایی که مذاکرات قبلی به پایان رسیده است ادامه دهد. روسیه عملا به ایران هشدار داده است که مذاکرات باید از جایی آغاز شود که به پایان رسیده است. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.