میخاییل اولیانوف
میخاییل اولیانوف

سیگنال مخالفت روسیه به راهبرد تغییر بازی مذاکرات برجام

در چند روز گذشته میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، با بیان مطالبی رسما مواضع دولت روسیه در مخالفت با تعلیق مذاکرات از سوی ایران و نیز تغییر میز مذاکرات را به اطلاع مقامات ایرانی رسانده است. 

وی نخست گفت که  تغییرات در تیم مذاکره کننده پس از تشکیل دولت جدید ایران طبیعی است. مهمترین نکته برای موفقیت در مذاکرات وین این است که از پیوستگی و تداوم روند اطمینان حاصل شود. مذاکرات نه از ابتدا، بلکه از نقطه‌ای که تا ۲۰ ژوئن به آن رسیده است، باید از سر گرفته شود.

 

وی افزود تاخیر ایران در بازگشت به مذاکرات قابل درک است، اما کمکی به حل مساله نمی‌کند. وی همجنین در گفتگویی گفته که  نود درصد مشکلات مربوط به بازگشت به برجام حل شده است و تنها باید در مورد ده درصد باقی‌مانده مذاکره کرد.

اولیانوف گفت باید تمام تلاش‌مان را برای بازگشت به مذاکرات انجام دهیم. چرا که طرح‌های جایگزین بسیار ناخوشایند هستند. این در حالی است که پیش از این امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته بود برای شروع مجدد مذاکرات دولت سیزدهم به حداقل سه ماه زمان نیاز دارد تا بتواند در جریان کامل محتوای مذاکرات قرار بگیرد و برای مذاکرات آماده شود، و مذاکرات را با کشورهای غربی از سر بگیرد.

گرچه روس‌ها در بسیاری از موارد در سیاست‌های جمهوری اسلامی نقش بااهمیتی دارند و برخی شواهد حاکی از این است که در سال‌های اخیر روس‌ها در تصمیمات دیپلماتیک و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران نیز نقش کلیدی و با اهمیتی داشته‌اند، به نظر می‌رسد که با تشکیل دولت جدید این نقش علنی‌تر و جایگاه روس‌ها در موقعیت دیپلماتیک جمهوری اسلامی بااهمیت‌تر شده است. 

گرچه تحلیل‌گران اصولگرا و همراه با دولت در داخل ایران تاکید دارند که این اظهارات به این علت است که روسیه از تاخیر در انجام مذاکرات نگران شده و از این نظر نگرانی دارد که جمهوری اسلامی ایران نمی‌خواهد کار را به همان ترتیبی که قبلا انجام شده، ادامه دهد، روسیه مایل است که در حوزه‌های دیپلماتیک ایران همیشه نقش کنترلی خود را حفظ کند و از این نظر نگران شده است که سررشته مذاکرات وین از اختیار روسیه خارج نشود. 

به ویژه آنکه تاکید شده است که امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در روزهای اخیر اقامت خود در نیویورک به صورت جداگانه با مقام‌های غربی نیز دیدار خواهد داشت. 

روسیه یکی از نزدیکترین متحدان جمهوری اسلامی در سطح ارشد حاکمیت در جمهوری اسلامی است، اما با وجود این اعتماد یکپارچه و کلان در سطح کلان حاکمیت به روسیه، این کشور در بسیاری از موارد شرط وفاداری را به‌جا نیاورده و هرجا منافع آن اقتضا کرده منافع ایران را به‌کلی نادیده گرفته است.

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.