سید ابراهیم حسینی
حجت‌الاسلام دکتر سید ابراهیم حسینی امام جمعه ساوه

برکناری امام جمعه ساوه پرداخت بهای استقلال رای

حجت‌الاسلام دکتر سید ابراهیم حسینی امام جمعه ساوه بعد از شش سال حضور در سمت امام جماعت ساوه و با آنکه دو سال از حکم جدیدش باقی مانده بود، از سمت خود برکنار شد. 

وی در سخنانی در شورای اداری استان رسما این موضوع را تایید کرد و گفت تنها راه توسعه و پیشرفت یک شهر و کشور انسجام و همبستگی است و هر کسی در این شهر جایگزین من شده پشت سر او نماز می‌خوانم، چراکه ما با رهبر خود عهد بسته‌‌ایم و تا آخرین نفس در رکاب او خواهیم بود. 

وی همچنین از مقامات استان خواست که خدمت‌گذار مردم  بمانند وافزود نباید مردم را پشت درب ادارات نگه داشت اما متاسفانه گاهی اوقات جایگاه‌مان عوض می‌شود.

دکتر حسینی سعی کرد امام جمعه متفاوتی باشد و همین باعث برکناری وی شد؛ وی ارتباط نزدیکی با مردم داشت. وی همچنین در فضای مجازی هم فعال بود و در گفتگوهای کلاب‌هاوسی نیز شرکت فعالی داشت. وی همچنین نقش فعالی در جلوگیری ازاحداث سایت پسماند در شهر ساوه داشت. 

حسینی در خطبه‌های روز جمعه سعی می‌کرد نظرگاه‌های متفاوتی را  بیان کند. امامان جمعه هر هفته بولتنی از شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه دریافت می‌کنند که محورهای سخنرانی و تبلیغاتی در انها مطرح می‌شود. اما با توجه به تحلیل سخنرانی‌های دکتر حسینی می‌توان فهمید که او به این محورها و تبلیغات پایبند نبود و  سعی می‌کرد استقلال نظر و فکر خود را در این مسیرحفظ  کند و علاوه براین بیان انتقادی از مطالب روز کشور نیز مزید برعلت شد و در نهایت او بهای استقلال فکری خودرا پرداخت. 

تبلیغات بولتن‌های نماز جمعه مانند سخنان تبلیغاتی صدا و سیماست و درحوزه داخلی هم ائمه جمعه باید طبق نظر نهاد رهبری و جناح اصولگرا موضع‌گیری کنند. و به همین خاطر همه خطبه‌های نماز جمعه حالت انتقادی نسبت به حسن روحانی داشت. برکناری اکثر امامان جمعه  در چند سال گذشته از همین زاویه بود یعنی ائمه جمعه قدیمی که نظرات شخصی خود در سیاست داخلی را مطرح می‌کردند و مشی متعادلی داشتند برکنار شدند.        

جدا از امام جمعه ساوه، امام جمعه لواسانات دومین امام جمعه‌ای است که از سمت خود برکنار می‌شود امام جمعه لواسانات  نیز نقدهایی در مورد فساد مسئولان و حمایت از جریان عدالت طلبی مطرح کرده بود. 

البته ابراهیم حسینی چهارسال قبل در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ در جمله حساسیت‌برانگیزی گفته بود « نماد شال سفید مانند نماد سبز و بنفش جریان فتنه و مانند پرچم روسپی‌گری بر در خانه‌های روسپی‌های دوران جاهلیت است.» در همان زمان عبدالله رمضان‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییت‌اش پرسشی را خطاب به حقوقدانان مطرح کرده و پرسیده بود: آیا امکان شکایت حقوقی زنان از گفته‌های اخیر امام جمعه ساوه وجود دارد یا نه؟ پرسشی که از جانب بهمن کشاورز، وکیل دادگستری پاسخ داده شد و او به جد تأکید داشت که امکان شکایت مهیا بوده و بندهای حقوقی مختلف این حق را برای زنان در نظر می‌گیرد. 

همچنین در همان زمان حجت‌الاسلام احمد مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در کانال تلگرامی‌اش خطاب به امام جمعه نوشت «کسانی که از دست‌بند سبز و بنفش استفاده کرده‌اند حدود ٢۴ میلیون ایرانی هستند که به آقای روحانی رأی داده‌اند. بسیاری از این افراد خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان و رزمندگان دفاع مقدس هستند. خطبه‌های نماز جمعه بخشی از نماز است.» 

تغییر جهت امام جمعه ساوه از سال ۱۳۹۶ به بعد صورت گرفت. در حال حاضر ستاد نماز جمعه به هیچ وجه مایل نیست امامان جمعه  نظرات خود را مطرح کنند بلکه آن‌ها صرفا باید بلندگوهایی باشند که تبیغات این ستاد را مطرح کنند.  

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.