میزان تلفات کرونا از ۱۱۰ هزار نفر گذشت

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور متاسفانه ۵۸۳ بیمار کووید-۱۹ به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

به گزارش انتخاب، از دیروز تا امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۵۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۹۷۳ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۹۸۶ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۱ هزار و ۲۵۷ نفر رسید.

در حال حاضر ۲۴۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۴۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. 

روز دوازدهم شهریور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در سفر به اردبیل اعلام کرد که یکی از اولویت‌های ما بازگشایی مدارس و دانشگاهها است که داتش‌آموزان و دانشجویان در کلاس‌های درس حاضر شوند. وی در همین دیدار گفت: « واکسیناسیون دانشجویان از هفته آینده شروع می‌شود و در کنار فعالیت‌ درس مجازی باید ترکیبی و حضوری نیز مبنای کار باشد.» عین‌اللهی از واکسیناسیون والدین دانش‌آموزان خبر داد و گفت: « حضور دانش‌آموزان در مدارس نیز برنامه‌ریزی شده تا بتوانند به صورت حضوری حاضر شوند.» 

با این همه برخلاف گفته‌های وزیر بهداشت بسیاری از افرادی که دوز اول واکسن سینافارم خود را دریافت کرده‌اند، دریافت دوز دوم بسیاری از آنان به تاخیر افتاده و علیرغم داشتن قرار دریافت دوز دوم، ناامید باز گردانده شده‌اند. 

همچنین وزیر بهداشت در سفر اردبیل خود گفت: « مجوز واکسن‌های انستیتو پاستور، رازی و سیناژن صادر شده است.» اما برخی منابع آگاه اعلام کرده‌اند که مجوز واکسن سیناژن تا کنون صادر نشده است. 

در حال حاضر ایران جزو کشورهایی است که کمترین واکسیناسیون را انجام می‌دهد. در همین شرایط سخنگوی وزارت‌خارجه روز ۱۶ شهریور اعلام کرد که « واردات از روسیه، هند، چین و کوواکس انجام شد. با تلاش‌های صورت گرفته و جدیت در چند هفته اخیر نزدیک ۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دوز از چین واردات داشتیم و چندین میلیون دُوز از کوواکس و آسترازنکا داشتیم.» 

به نظر می‌رسد نه تنها واکسن کووید-۱۹ بلکه برخی‌ داروهای دیگر هم دچار مشکل شده است. پایگاه اینترنتی « فرارو» از کمبود داروهایی از جمله « فلوکستین» و « دپاکین» و برخی داروهای دیگر نیز در داروخانه‌ها خبر داد. 

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.