صادق لاریجانی از شورای نگهبان کناره‌گیری کرد

صادق آملی لاریجانی که تا روز ۱۳ شهریور عضو شورای نگهبان قانون اساسی بود، ناگهان از عضویت در این شورا کناره گرفت و روحانی دیگری به نام احمد حسینی خراسانی به عضویت در این شورا منصوب شد. 

علیرغم استعفای یکباره صادق لاریجانی تقریبا دلیل این استعفا روشن است، برادر سرشناس وی که سالها به عنوان نورچشمی و چهره معتمد آیت‌الله خامنه‌ای شناخته می‌شد، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رد صلاحیت شد و صادق آملی لاریجانی نه تنها به رد صلاحیت وی اعتراض کرد، بلکه تنها عضو شورای نگهبان بود که حاضر نشد، اعتبارنامه ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی را امضا کند. 

صادق لاریجانی پیش از این گفته بود که « بعد از ۲۰ سال عضویت در شورای نگهبان هیچ گاه تصمیمات شورا، تا این حد غیرقابل دفاع نبوده است.» اغلب کارشناسان سیاسی معتقدند اگر صلاحیت علی لاریجانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تصویب شده بود، احتمال انتخاب وی به عنوان ریاست جمهور بسیار بیشتر از ابراهیم رئیسی بود. 

سید احمد حسینی خراسانی که به جای صادق لاریجانی عضو شورای نگهبان شده است، تقریبا هیچ سابقه سیاسی و اداری در حکومت نداشته و فقط نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری بوده است. وی ۶۲ سال دارد و از منتقدین حسن روحانی از سال ۱۳۹۹ بوده و اعمال حسن روحانی را مطابق با سیاست‌های رهبر حکومت نمی‌داند. وی در گفتگو با خبرگزاری رسا در مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد نگاه مثبتی به مذاکره با غرب ندارد و معتقد است ابراهیم رئیسی توانایی عملی کردن وعده‌های خود را دارد. 

صادق آملی لاریجانی، یکی از پنج برادر لاریجانی‌هاست که در فاصله دولت خاتمی تا امروز همواره در سه قوه کشور حضور فعال داشته و همواره مورد حمایت رهبری بودند. رد صلاحیت علی لاریجانی نخستین مخالفت نهادهای طرفدار رهبر با یکی از اعضای این خانواده بود که پدرشان میرزا هاشم آملی از روحانیون بزرگ نجف و قم بود. هر پنج برادر لاریجانی مدتها در مراتب بالای مدیریت حکومت قرار داشته و از خویشاوندان مرتضی مطهری، محقق داماد و احمد توکلی محسوب می‌شوند. وی پس از خانواده خمینی و هاشمی رفسنجانی از مهمترین خانواده‌های هزارفامیل جمهوری اسلامی است که به نظر می‌رسد خانواده علم‌الهدی و رئیسی در حال جانشینی به جای آنان هستند. 

ماجرای کنار گذاشته شدن خانواده لاریجانی از پرونده سازی سعید مرتضوی علیه فاضل لاریجانی در جریان اخذ رشوه فاضل لاریجانی در سال ۱۳۹۱ آغاز شد، سعید مرتضوی فیلم مذاکرات خودش با فاضل لاریجانی را ضبط و در مجلس پخش کرد. در همان سال پرونده زمین‌خواری ۳۴۲ هکتاری جواد لاریجانی در رسانه‌های گروهی پخش شد که توسط وی تکذیب گشت. در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ نیز پرونده جاسوسی زهرا لاریجانی دختر صادق لاریجانی برای دولت بریتانیا نیز مطرح شد. وزیر اطلاعات وقت در همان زمان این اتهام را رد کرد و بطور کلی اعلام کرد، هیچکدام از اعضای خانواده لاریجانی در مظان اتهام جاسوسی نیستند. 

بسیاری از کارشناسان سیاسی کشور دلیل مغضوب شدن این خانواده را چرخش علی لاریجانی از سوی اصولگرایان به سوی اعتدال گرایان می‌دانند. همان دلیلی که به نظر می‌رسد که علی لاریجانی بخاطر آن رد صلاحیت شد تا ابراهیم رئیسی به راحتی بتواند روی صندلی ریاست جمهوری بنشیند. پس از رد صلاحیت علی لاریجانی وی پیش و پس از انتخابات بارها از مسئولان شورای نگهبان خواست تا دلایل رد صلاحیت او را رسما اعلام کنند. وی ساعاتی پس از رد صلاحیت خود گفته بود: « راضی به رضای الهی هستم.» اما چندی پس از آن از شورای نگهبان خواست دلایل رد صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را به صورت عمومی و “بدون هرگونه پرده‌پوشی” اعلام کند. 

سخنگوی شورای نگهبان پس از اعتراض علی لاریجانی در واکنش به این درخواست در توییتر نوشت که در قانون انتخابات “برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلایل آن” حکمی پیش‌بینی نشده است. اما بسیاری از کارشناسان دلیل رد صلاحیت وی را تابعیت خارجی فرزند وی دانستند. فاطمه اردشیر لاریجانی فرزند علی لاریجانی در دانشگاه ایالتی کلیولند دوره تخصصی پزشکی خود را گذراند.

درباره‌ی persisnews

persisnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.