ابراهیم رئیسی

احتمالا آخرین رئیس جمهوری اسلامی ایران. وی توانست پس از حذف همه رقبایش توسط شورای نگهبان رئیس جمهور سیزدهم ایران شود. عدد سیزده نزد ایرانیان عدد نحس محسوب می‌شود.

متولی سابق آستان‌قدس رضوی، قبل از این‌که متولی آستان‌قدس رضوی بشود متولی امامزاده صالح بود. متولد سال هزار و سیصد و سی و نه در محله نوغان مشهد. کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم که همه مشخصات یک رئیس جمهور را داشت، هم سید، هم ابراهیم و هم برای خودش رئیسی بود، اهل خراسان است و با علم‌الهدی سلطان خراسان و نماینده امام رضا روی کره زمین رابطه سببی و نسبی و عصبی دارد. وی پس از اینکه توسط مردم در انتخابات سال ۱۳۶۸ رئیس جمهور نشد، به عنوان رئیس قوه قضائیه انتخاب شد. و در حالی که هنوز رئیس قوه قضائیه بود، در سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور هم شد، قرار بود در همان سال رئیس قوه مقننه هم بشود که به دلیل نداشتن وقت کافی از این کار خودداری کرد. 

وی قبل از اینکه دادستان بشود در مشهد به دنیا آمد و پس از رسیدن به سن بلوغ دادستان انقلاب شد. رئیسی برای اینکه دادستان بشود، مجبور شد سه چهارسال علیرغم اینکه کار داشت، در حوزه علمیه قم درس بخواند. در سن چهارده سالگی در مشهد وارد حوزه علمیه قم شد و به دلیل نبوغ بیش از حد در عرض چهار سال جامع المقدمات و خلاصه الموخرات و سایر مقدمات و سطح و خارج و جفر و منطق و فلسفه و سیوطی و لمعه و اخلاق و اسطرلاب و حقوق مدنی و بین‌الملل و همه چیزهای دیگر را در همان چهار پنج سال خواند و در سن بیست سالگی دادستان کرج شد و چون برای یک پسر بیست ساله دادستانی یک شهر کافی نبود، همزمان دادستان همدان هم شد و برای رسیدگی به پرونده‌های هر دو شهر که سیصد کیلومتر با هم فاصله دارد، به مدت دو سه سال طی‌الارض می‌کرد.

در همه زندگینامه‌های او نوشته شده که وی نزد آیت الله مطهری، دوره شناخت را تلمذ کرد. و تلمذ کردن نزد آیت الله مطهری بسیار مهم است، چون وقتی مطهری کشته شد، رئیسی هنوز هجده سالش هم نشده بود و همین اهمیت و دشواری تلمذ کردن را نشان می‌دهد. 

ابراهیم رئیسی پس از دو سه سال که صدها نفر را به زندان انداخت و مجازات کرد و به سزای اعمال کثیف‌شان رساند با مقدمات حقوق و قانون کم کم آشنا شد و برای آشنایی بیشتر در سال شصت و چهار به تهران منتقل شد و جانشین دادستان تهران شد. او در سال شصت و هفت بقیه چیزهایی را که از حقوق نمی‌دانست با اعدام سه تا چهار هزار نفر در یک دوره آموزش سریع آموخت و در سال شصت و هفت با حکم آیت الله محمد یزدی رئیس قوه قضائیه و وارد کننده اصلی لاستیک کشور، دادستان تهران شد.

مشاغل بعدی: رئیس بازرسی کل کشور از سال هفتادوسه تا هشتادوسه به مدت ده سال که در این ده سال هر نه روز یک بحران برای دولت خاتمی به وجود آمد و ایشان همیشه از این بحران‌ها بازرسی می‌کرد. از سال هشتادوسه نیز وی به مدت ده سال معاون اول قوه قضائیه شد و در تمام دوره آقای احمدی نژاد که هیچ مشکل قضایی در کشور وجود نداشت، وی تمام وقت مشغول معاونت قضایی و در تمام این مدت همزمان و به صورت نیمه وقت داماد آیت الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد بشمار می‌رفت و هنوز بشمار می‌رود.


وی درکنار رسیدگی به خانواده خودش و ایجاد مشکل برای خانواده دیگران به عنوان دادستان ویژه روحانیت نیز مشغول بود و در همین راستا ادامه داشت. در سال نودوچهار با فوت عباس واعظ طبسی مشکل خراسان حل شد و ابراهیم رئیسی از سوی رهبری به عنوان متولی آستان‌قدس رضوی که فقط یک قلم چهل و سه درصد کل زمین‌های مشهد را تحت مالکیت خودش دارد، منصوب شد و خودش ماند و پدرزنش و امام رضا.

ابراهیم رئیسی به دلیل اینکه پدرزنش نماینده مشهد در مجلس خبرگان بود، برای اینکه مشکلات خانوادگی ایجاد نشود از خراسان جنوبی نامزد مجلس خبرگان شد که قرار بود بلافاصله نماینده بشود که ترجیح داد پس از انتخابات این کار را بکند و همین اتفاق افتاد.

مشاغل ویژه و فعالیت‌های خیریه: عضویت در هیات چهارنفره اعدام زندانیان شصت و هفت، کاندیدای احمدی نژاد برای وزارت اطلاعات در سال هشتادوچهار، کاندیدای وزارت اطلاعات در دوره دوم احمدی نژاد، وی به عنوان یک روحانی معتدل شناخته شده است و به همین دلیل در سال هشتادوهشت همراه به دری نجف آبادی و پورمحمدی عضو هیات سه نفره اعدام فعالان سیاسی بود، همزمان چون روز به روز معتدل تر می‌شد از سوی رئیس قوه قضائیه به عنوان یکی از اعضای هیات سه نفره ویژه بررسی موضوع آزار جنسی در زندان کهریزک انتخاب شد و ادعای کروبی در مورد آزار جنسی را رد کرد و اعلام کرد که اگر کسی دیگر هم از وضعیت آزار جنسی در کهریزک شکایت کند واقعا این دفعه شخصا به آزار جنسی او خواهد پرداخت. مسئول رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی با اعمال شاقه. نام رئیسی جزو هشتاد نفری است که توسط اتحادیه اروپا در صورت ورود به کشورهای اروپایی دارایی آنها در اتحادیه اروپا توقیف خواهد شد.

اساتید: تعدادی از علمایی که در اغلب عکس‌های مجلس خبرگان در حال خواب هستند از جمله علی مشکینی، حسین نوری همدانی، محمد فاضل لنکرانی، ابوالقاسم خزعلی، فاضل هرندی، مجتبی تهرانی و سید محمود هاشمی شاهرودی.

جملات قصار ابراهیم رئیسی همراه با خین و خین‌ریزی: « وصایا، سخنان، زندگی و سیره پاک شهید لاجوردی نشان می‌دهد که سنگ بنای تفکرش خداخواهی بود.»( مستقیما مراجعه شود به اوین، پیچ توبه، بن بست پنجم، صفحه شصت و هفت)، « کشور ایران براساس یک نظام دموکراتیک و برخاسته از رای مردم اداره می‌شود.»، دلیل اصلی دموکراسی در ایران:« افرادی که حکم اعدام‌شان صادر شده بدون درنگ حکم‌شان اجرا می‌شود.»، دلیل دوم دموکراسی در ایران:« قطع دست سارقان در گذشته بوده و تنها در روزهای اخیر نیست و جزو حدود الهی است و ما به آن افتخار می‌کنیم.»، « توصیه می‌کنم همه خانم‌ها در جامعه متدین به دین اسلام باشند.»( دلیل خاصی هم لازم نیست)، « « معرفی قضات رشوه گیر و فاسد در رسانه ها یا برگزاری علنی دادگاه آنها ضرورتی ندارد، اگر صلاح دیدیم اعلام می‌کنیم.»، « امروز در جامعه ما امنیت زنان بسیار قوی‌تر از جامعه غرب است و ما امن‌ترین وضعیت دنیا را داریم.»، « بخاطر حضور ناتو در افغانستان تولید مواد مخدر چهل برابر شده است.»، « پرونده اسیدپاشی در حال بررسی است و ما در قوه قضائیه برای به ثمر رسیدن این پرونده بیشتر از همه عجله داریم.»( این سخنان در سال نودوسه بیان شد و وی پس از سه سال هنوز عجله داشت که زودتر عوامل اسیدپاشی را دستگیر کرده و به موزه ایران باستان تحویل دهد.)، « امنیت هر فرد دلداده‌ای به خدا در هر جای دنیا به امنیت ما وابسته است.»، « در آفریقا در ماموریتی بودم. یک حقوقدان برجسته از دوستان آقای نلسون ماندلا که مامور تدوین قانون اساسی آفریقای جنوبی بود را دیدم. ایشان از قول آقای ماندلا گفت من همه قوانین اساسی کشورها را خواندم و مترقی‌ترین قانون اساسی را در کشور شما یافتم.»( وی فرق ماندلا را با آب نبات چوبی نمی‌داند.)، « اگر شبکه‌های مجازی می‌خواهند در ایران اسلامی فعال باشند باید سرورهای‌شان را داخل بیاورند تا وزارت ارتباطات ما بتواند روی آنها مدیریت کند.»( و با توجه به اینکه دولت ایران هم مورد اعتماد نیست، سرورهای رسانه‌های اجتماعی اعم از تلگرام، توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و غیره همه باید به مشهد منتقل شود و زوکربرگ هم قبل از تشرف به مشهد حتما باید ختنه کند.)، « چند میلیون کاربر رسانه‌های اجتماعی حضور دارند که مدیریت بر آنها نگاه امنیت ملی می‌طلبد.»، « همه باید بدانند شبکه‌های اجتماعی باید قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسند، طبیعتا هر شبکه‌ای که نمی‌خواهد این را دنبال کند باید مسدود شود.»، وی در سال هزاروسیصدونود گفت: « می‌خواهند این تفکر را تبلیغ کنند که باید با آمریکا مذاکره کرد.»( اصلا هم مذاکره نکردیم و کلا بیخیال شدیم.)، « حضور گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران با فتنه همراه است.»(دلیل سوم دموکراسی در ایران)

درباره‌ی ابراهیم نبوی

ابراهیم نبوی
ابراهیم نبوی ( متولد ۲۲ آبان ۱۳۳۷ ) فعال سیاسی ، نویسنده و طنزنویس ایرانی است. نبوی از منتقدان سیاسی خارج از ایران می‌باشد که در حال حاضر در کشور آمریکا اقامت دارد. او بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۴ مدیر دفتر سیاسی وزارت کشور بوده ‌است.

همچنین ببینید

والدین جان‌باختگان: سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه عامدانه بود

در سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی دونفر از والدینی که فرزندانشان در سقوط هواپیما جان باخته‌اند …

راهبرد سیاست خارجی روسیه در قبال دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای

مسئله سیاست‌های روسیه در مورد جریان هسته‌ای و تمایل نداشتن این کشور در عدم دست‌یابی …

رهبر جمهوری اسلامی و ارسال پیام تعامل با غرب

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت قیام ۱۹ دی ۵۶، با بیان این …

چالش اجتماعی و ابعاد پدیده اتوبوس‌خوابی

پس از اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به اتوبوس‌خوابی افراد بی‌خانمان در اتوبوس، مهدی چمران رئیس …

تبعات افزایش مالیات‌ها و حذف ارز ترجیحی در بودجه سال آینده

به‌نظر می‌رسد در بودجه دولت به‌خاطر کمبود بودجه هم نرخ مالیات‌ها افزایش می‌یابد و هم …

بحران‌های بین‌المللی و خطاهای پنهان دیپلماسی آمریکا

مذاکرات هسته‌ای در وین و نیز بحران اوکراین سبب شده که نحوه راهبردهای دیپلماتیک آمریکا …

وعده‌های جدید رئیسی برای مقابله با گرانی و تورم

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه در دیدار با علمای قم، بار دیگر گرانی‌های …

رمزگشایی معماهای مرگ سفیر ایران در یمن

 بادرگذشت حسن ایرلو سفیر ایران در صنعا مطالب زیادی مطرح شده و ادعاهای زیادی در …

روایت سلیمی نمین از ملاقات روحانی و رهبر جمهوری اسلامی

عباس سلیمی نمین روزنامه‌نگار اصول‌گرا که از منتقدین دولت روحانی به‌شمار می‌رفت سعی کرد روایتی …

ده شغل خطرناک در ایران و آمریکا

طنز: ابراهیم نبوی به نوشته یک منبع قابل اعتماد، ما به این منبع اعتماد داریم …

تعلیق موقت مذاکرات، پیشرفت اندک و مذاکره برای حل موانع

دور هشتم مذاکرات در حالی با تعلیق چند روزه به‌خاطر تعطیلات سال نو مسیحی مواجه …

خیز بزرگ حکومت برای به انقیاد کشاندن کانون وکلا

یکی از کانون‌های صنفی مستقل، که از جنبه حقوقی به‌خاطر توان و نفوذ و دانش …

خرابکاری در روند صادرات به کشورهای همسایه

با توجه به این‌که برخی محصولات کشاورزی صادر شده از سوی جمهوری اسلامی از سوی …

چالش موشک‌های بالستیک عربستان سعودی

خبر ساخت موشک‌های بالیستیک توسط عربستان به کمک چین که تلویزیون سی‌ان‌ان را مطرح کرد  …

وعده‌های وزیر خارجه برای حضور تضمینی ایرانیان خارج از کشور

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که قبلا مدعی شده بود برای تشویق حضور ایرانیان قصد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.