ما آن‌ها را برای شکست برکشیدیم

این توصیفی است که ژنرال دیوید پترایس از نحوه تعامل ایالات متحده آمریکا با نیروهای دولتی افغانستان به‌کار برده است. پترائوس تا سال ۲۰۱۰ فرماندهی نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان را بر عهده داشت. او می‌افزاید “تیم آقای بایدن ریسک ناشی از یک عقب نشینی نرم را در محاسبات خود لحاظ نکرده بود.” عقب نشینی که در اوج یک درگیری شدید، هزاران پیمانکار کلیدی را از نیروهای هوایی افغانستان بیرون کشید و عملیات جمع آوری اطلاعات، پرواز پهپادهای تجسسی و حمایت نزدیک هوایی را متوقف کرد.

نتیجه آن شد که به تعبیر این ژنرال بازنشسته، “نیروهای افغان مستقر در میدان برای چند روزی جنگیدند، بعد دریافتند که از نیروهای کمکی خبری نیست و ضربه روانی ناشی از آن ویرانگر بود.”

در پاسخ به این انتقادها، مقامات دولت آقای بایدن به برتری عددی عظیم نیروهای دولتی به نیروهای طالبان اشاره می‌کنند، اینکه ارتش افغانستان بیش از۳۰۰ هزار نیرو در برابر حدود ۷۵ هزار پیکارجوی طالبان در اختیار داشت.

برای درک بهتر زنجیره وقایعی که به سقوط کابل در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ منجر شد، لازم است که موازنه امنیتی دو دهه اخیر را مروری اجمالی کنیم.

در سال‌های اولیه پس از سقوط طالبان، زمانی که این پیکارجویان در سراسر کشور در حال فرار بودند، پنتاگون تحت وزارت دونالد رامسفلد عمدتاً به دلیل اشغال عراق و سوق یافتن منابع و توجهات به آن میدان، رغبتی به تخصیص بودجه لازم برای ایجاد یک نیروی نظامی تاثیرگذار افغانستانی نداشت.

بعد و هنگامی که پیکارجویان طالب موفق به تجدید سازمان شدند و حملاتی را به نیروهای ائتلاف آغاز کردند، آمریکا و متحدانش تلاشی را برای تشکیل سریع نیروهای امنیت ملی افغان آغاز کردند که از ارتش، پلیس و گروه‌های شبه نظامی تشکیل میشد و استعداد جمعی نیروهایش در اوج خود به ۳۵۰ هزار نفر هم رسید.

این نیروهای تازه آموزش دیده پلیس به ولایات اعزام شدند و عملاً به‌حال خود رها شدند، به‌نحوی که بسیاری از آنها به سوء‌استفاده از تسلیحات و موقعیت خود به باج‌گیری از مردم محلی پرداختند. ارتش نیز از فساد مبرا نبود و افسران ارشد بودجههای ساختگی را برای هزینه دهها هزار شبه سرباز – سربازانی که فقط اسامیشان ثبت میشد اما وجود خارجی نداشتند – دریافت و اختلاس کردند.

ولی نصر، استاد روابط بین‌الملل و مطالعات خاورمیانه در دانشگاه جانزهاپکینز سهمی از تقصیر را متوجه اشرف غنی، رئیس جمهور معزول افغانستان میکند. روزنامه انگلیسی گاردین به نقل از نصر می‌نویسد: “او (اشرف غنی) از روز نخست در ایجاد اتفاق نظر در کابل برای خلق یک مقاومت جدی با طالبان شکست خورد.” نصر که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ میلادی مشاور ویژه ریچارد هالبروک، سفیر آمریکا در افغانستان بود، میافزاید: “یک بخش مهم مشکل این است که هیچ نوع رهبری وجود ندارد که به جنگ‌سالاران محلی برای مقاومت در مقابل طالبان انگیزهای بدهد. در نتیجه هر قدر آن‌ها پیروزی طالبان را غیر قابل اجتناب دیدند، پیروزی طالبان غیر قابل اجتناب‌تر شد، چون آنها هر کدام به‌نحوی با طالب‌ها معامله کردند.”

روز جمعه ۱۳ اوت ۲۰۲۱، تنها دو روز قبل از سقوط کابل به دست طالبان، جان کربی، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا گفت: “آنها (نیروهای دولتی افغانستان) یک نیروی هوایی کارآمد دارند، چیزی که طالبان ندارند. آنها به تجهزات مدرن مسلح هستند، و مزایای آموزش‌هایی که ما ۲۰ سال است در اختیار آنها گذاشتهایم. اکنون زمان آن است که از این مزیت‌ها بهره بگیرند.”

اما هنگامی که کربی فهرست مزیت‌های ارتش افغانستان را مرور میکرد، جملگی آنها اثر خود را از دست داده بودند.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از ریچارد فونتین، رئیس اجرایی اندیشکده مرکز امنیت جدید آمریکا می‌نویسد، در نهایت، اتکای متقابلی که برای دو دهه بین ایالات متحده آمریکا و دولت برکشیده و مورد حمایت واشنگتن در افغانستان وجود داشت، از هم پاشید.

آقای فونتین میافزاید، “آنهایی که برتری نظامی دولت افغانستان را، به لحاظ استعداد نیرو، آموزش، تجهیزات و نیروی هوایی برجسته میکنند، یک نکته مهمتر را در نظر نمیگیرند، همه چیز به وجود اراده لازم برای جنگیدن برای دولت افغانستان بستگی داشت، و این اراده نیز بر حضور و حمایت ایالات متحده آمریکا متکی بود. ما از افغانها می‌خواستیم که اراده سیاسی نشان دهند اما اراده سیاسی آنها به اراده سیاسی ما بستگی داشت و ما هم ارادهمان را از دست دادهایم.”

هرچند برخی رسانه های جریان اصلی مثل سیانان و یا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، هر کدام به دلیلی عملاً پوشش تحولات نگران کننده افغانستان را از تیترهای اصلی خود حذف کرده اند، تبعات تاریک چیره‌گی دوباره طالبان بر افغانستان به مرزهای آن کشور محدود نخواهد شد. افغانستان در حالی وارد یک بحران امنیتی جدید میشود که همزمان با بحران همه گیری ویروس کرونا ( کووید ۱۹)، کمبود مواد غذایی و قطع خدمات اولیه در شهرها و روستاهایش دست به گریبان است. اگر مجموع این بحران‌ها موج عظیمی از پناهجویان افغان را از مسیر ایران و کشورهای همسایه دیگر راهی اروپا کند، تبعات سیاسی آن کل غرب را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محمد منظرپور، مدیر عامل شرکت رسانهای پرسیس مدیا در آمریکاست.

درباره‌ی محمد منظرپور

محمد منظرپور
محمد منظرپور (زادهٔ ۱۸ اسفند ۱۳۵۰، تهران) روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری و سردبیر پیشین بخش فارسی صدای آمریکا است

همچنین ببینید

محبوبه رمضانی، از مادران دادخواه آبان ۹۸، به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور از جان‌باختگان آبان ۹۸ به ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد. …

تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است

برخی منابع آگاه، هویت زن معترض به تذکر حجاب در اتوبوس را «سپیده رَشنو» اعلام …

خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، روز یک‌شنبه ادعا کرد که زنی که به دخالت یک …

پیشنهاد ترکمنستان برای ایجاد کریدور ترانزیت آسیای میانه‌، ایران‌، ترکیه

ترکمنستان پیشنهاد ایجاد دو مسیر بین‌المللی ترانزیت کالا را در چهارچوب کشورهای عضو سازمان همکاری‌های …

استقبال کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از حکم محکومیت حمید نوری

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز …

شهردار خوانسار برگزاری مراسم در گورستان برای قربانیان خودکشی را ممنوع کرد

شهردار خوانسار برگزاری مراسم ترحیم در گورستان این شهر برای ‌افرادی ‌را که به ‌دلیل …

فرمانده نیروهای کردِ‌ سوریه از ایران و روسیه خواست مانع حمله ترکیه شوند

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای پیش‌ مرگه کرد در سوریه، روز جمعه، ۲۴ تیر، از جمهوری …

امضای توافق‌ نامه انتقال برق از عربستان سعودی به عراق

در حالی که موضوع انتقال انرژی از ایران به عراق در سال‌های گذشته یکی از …

نتانیاهو به بایدن: تحریم اقتصادی ایران کافی نیست؛ باید گزینه تهاجمی به کار برد

بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون و نخست‌ وزیر پیشین اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۳ تیر در جو …

عربستان واردات سوخت از روسیه را «دو برابر کرده است»

خبرگزاری رویترز گزارش داده که عربستان واردات سوخت از روسیه برای مصرف در بخش نیروگاه …

عربستان آسمان خود را به روی همه پروازهای تجاری گشود

در آستانه سفر رئیس جمهور آمریکا به جده٬ سازمان هواپیمایی مدنی عربستان جمعه اعلام کرد …

گانتز از توافق امنیتی اسرائیل با کشورهایی «خارج از پیمان ابراهیم» خبر داد

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه، ۲۳ تیر، گزارش داد که بنی گانتز، وزیر …

اعتصاب غذای محمدعلی زحمتکش، معلم بازنشسته، وارد هجدهمین روز شد

با تداوم اعتصاب غذای محمد علی زحمتکش که از ۲۴ اردیبهشت‌ماه امسال در زندان عادل‌آباد …

پوتین یک فرمان جدید تجاری در رابطه با ایران امضا کرد

رئیس‌جمهوری روسیه در آستانه سفر به تهران طی فرمانی، پروتکل الحاقی توافقنامه منطقه آزاد بین …

نرگس محمدی از زندان قرچک: زیر بار حجاب اجباری حکومت استبدادی زن‌ستیز نمی‌روم

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، در پیامی از زندان قرچک با حمایت از تلاش زنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *